Titulek článku je možná mírně zavádějící, protože je jasné, že každý chceme hodit kotvu v bezpečné, krásné a hlavně liduprázdné zátoce. Ale právě ten poslední bod bývá problém. Liduprázdných zátok ubývá, a jeden aby je hledal jak tu kupku v jehle sena. Neříkám, že nejsou, ale stále častěji člověk kotví společně s větším či menším množstvím jiných lodí a takové kotvení bývá někdy oříšek.
Nebudeme se tu dnes zabývat technikou kotvení, vhodnými kotvami a tak dále. Dnes si představíme jednu jednoduchou radu, nebo možná zásadu, která se bude při kotvení v zátoce s ostatními loděmi hodit. Takže, kam hodit kotvu?
Plachetnice stojící na kotvě (nejčastěji na jedné) a nevyvázána ke břehu se bude na kotvě točit podle větru. Proto je nutné předvídat, kam se můžou plachetnice točit a kam se budu točit já, abych do nich nevrazil a vice versa ony do mě. Zásady jsou jednoduché:
- Kotvím vždy proti větru
- Kotvu házím na úrovní zádí plachetnic přede mnou
Lépe to vysvětlí následující obrázek.
Hozením kotvy na úrovni zádě plachetnic stojících přede mnou zajistím, že ani když se vítr otočí o 180°, tak do nich nevrazím. Ideální případ je, když se plachetnice v zátoce poskládají do pravidelného obrazce, tak jak vidíte na následujícím obrázku.
Ale bohužel, svět není dokonalý. A tak stačí jeden nebo dva exoti, kteří hodí kotvu úplně blbě a celý ten pravidelný obrazec rozbijí. A pak je každá rada drahá a člověk musí velmi vážit, kam kotvu hodit a co přinese případná změna směru větru.
K téhle jednoduché zásadě připojím ještě tři upozornění. Především pamatujte, že katamarány a motorové čluny reagují na vítr jinak než jednotrupé plachetnice. Nemají hluboký kýl a i když se po větru otáčí také, zabere to jiný čas než jednotrupé plachetnici. Prostě jednotrupá plachetnice se otočí cobydup a vedle stojícím velkému motoráku to může trvat dvakrát delší dobu – čili nemusí své místo upustit dostatčně včas, zatímco vaše loď se vlivem větru hrne na jeho místo. Je dobré být v takovém případě na palubě a mít nahozený motor.
A druhá věc, lodě stojící na kotvě a vyvázané zádí ke břehu se vlivem větru netočí vůbec. Zejména v úzkých zátokách to může být značný problém a loď stojící na kotvě volně nemusí mít na otáčení vůbec žádný prostor. Nehledě na to, že lodě vyvázané zádi ke břehu mají řetěz často položený v pravém úhlu ke směru v jakém se ho chystáte hodit vy a tak se přehození jejich řetězu skoro nevyhnete.
A třetí věc, pamatujte, že ten, kdo dřív do zátoky přijede má právo výběru místa a ostatní, kteří připlují po něm, se mu přizpůsobují.
Tak to je dnes všechno a ať vám vždy kotva dobře drží!