Když jachtařovi haranti chtějí koukat na pohádky

Přijdou v životě jachtaře chvíle, kdy se musí věnovat rodinnému životu místo jachtingu a vydělávání na jachting. Na druhou stranu, včasným a metodicky správným vedením potomstva si doma vychováte plavčíky, kteří jednou budou schopni sami zaparkovat padesátku v chorvatské maríně. Na plachty! Nepodceňujte indoktrinační moc pohádek! 

Hledá se Nemo I a II, Hledá se Dory.

Tady není zbytí. Nalaďte se na nižší frekvenci dětí a těšte se z drobných vtípků. V nehlídané chvíli si můžete potajmu kontrolovat maily na mobilu. I když se může zdát, že filmy jsou zmatenou agitkou na inkluzivní školství – hrdina se zakrnělou ploutví, hrdinka s poruchou paměti, tak je to vaše šance! Nový narativ pro dovolenou zní: Nejedeme se dívat na tátu vysmátého za kormidlem, jedeme se podívat, co dělá Nemo!

Malá mořská panna

Něco pro malé princezny z dob, kdy kreslená pohádka byla ještě kreslená a studio Disney se nebálo beznohé reality života mořských panen a krvavé reality přímořské kuchyně. To vše s milým písničkovým doprovodem.

Divoké vlny (Surfs up)

Po shlédnutí tohoto filmu budete chtít být tučňákem nebo surfovat! Výborná polodokumentární forma pomrkává na dospělé, destiluje klišé filmů o extrémních sportech a přitom je to vtipná pohádka, jak se malý tučňák naučil surfovat.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

Tohle je prostě pohádka o tom, že plout se musí! Nejen, že je to dobré pro záchranu světa a ženskou emancipaci, ale ještě se přitom za doprovodu retardované slepice polepší sebestředný polobůh a divák má možnost přičichnout základům práce s otěží na tichomořské piroze! A když už nic jiného, je to krásné.

Vlaštovky a Amazonky:

Arthur Ransome je něco jako britský Foglar. Napsal 12 knih příběhů, které se točí kolem dětských dobrodružství, přírody a jachtingu. Vlaštovka a Amazonka jsou názvy lodí, na kterých dětští hrdinové podnikají svá dobrodružství. BBC nedávno znovu zfilmovala první knížku a pokusila se ji vylepšit o špionskou zápletku. Pro staromilce je tu verze z roku 74 a někdy v 60. letech vznikl seriál. Filmy doporučujeme hlavně jako úvod do krásného literárního díla. František Novotný se kdysi vydal po stopách literárních hrdinů a vznikl z toho tento krásný cestopis.

Piráti!

I ve zlatých časech pirátství se mohlo stát, že i adept na cenu piráta roku měl prostě smůlu na lodě a truhlice se prostě neplnily. Naštěstí věk osvícenství umožňuje zpeněžit lodního papouška, který je posledním žijícím ptákem Dodo a přitom zkřížit šavli s celým Britským impériem včetně královny Viktorie. Není to nejlepší film studia Aardman (viz: Wallace & Gromit) a občas je tam nápadů až příliš, ale kdo se trochu vyzná v historii přírodovědy, bude se bavit!