Keelcrab – robotický antifouling 

Foto: keelcrab.com

Boj s obrůstáním trupu mořskou faunou a flórou je součást jachtingu a loď prostě musí jednou za rok z vody (nebo majitel jednou za čas do vody) na očištění od řas a korýšů. A to  i v případě, že se majiteli podaří zvolit kvalitní antifoulingový nátěr pro danou lokalitu (s jejím individuálními rostlinami, živočichy, teplotou, prouděním…) v níž se loď plaví (viz např. Test PBO). Novým řešením je čistící robot na dálkové ovládání.

Keelcrab je čistič trupu rekreačních lodí. Vypadá jako plastová krabice s pásy. Váží 9,5 kila a má rozměry 42,5×42,5×32 centimetrů. Napájen kabelem z paluby se spustí k trupu a přisaje se podtlakem. Následně se dálkovým ovládáním posouvá po trupu a nylonové kartáče čistí trup od porostu rychlostí cca 1,5 metru čtverečního za minutu. Operátor kontroluje zařízení pomocí kamery a led osvětlení, které je na zařízení. K čištění 12 metrové plachetnici třeba počítat s 50 minutami práce přibližně jednou za měsíc. Kartáče si poradí jen s čerstvým porostem řas. Pokud již na trupu rostou korýši, je robot bez šance. Výrobce ale tvrdí, že na pravidelně čištěném trupu se korýši neuchytí.    

S cenou 2399, – Euro (v malosériovém crowdfindingovém předprodeji) je obchodní model založený na úsporách za pravidelné broušení a natírání. Podle propočtů inzerovaných výrobcem Keelcrab ušetří za 5 let 4500 až 5000 Euro, protože s jeho používáním stačí natírat pouze cca 10-20% trupu na místech které zařízení špatně čistí (přechody, hrany, kormidlo, oblast za propelerem). Přidanou hodnotou má být ekologický dopad na mořské prostředí. Má do budoucna ušetřit používání biocidních antifoulingových nátěrů, ze kterých se do mořského prostředí dostávají různé toxiny. Dalším argumentem je nižší spotřeba paliva případně vyšší rychlost plavidla díky průběžně čištěnému trupu.

Nápad aktuálně sbírá podporu na Kickstarteru.