Konec lovu velryb na Islandu?

Foto: wikipedia/autor Wurzeller - Own work, CC BY-SA 3.0,

Island je spolu s Japonskem a Norskem země, kde se stále ještě vydávají povolení k lovu velryb. Navzdory podpoře lovu téměř třetinou Islanďanů se zdá, že došlo k zásadnímu zlomu. Za rok 2019 totiž islandští velrybáři neulovili ani jednu velrybu.   

Ekologická hodnota

Dlouho se debata o hodnotě velryb vedla kolem otázky kolik ryb a krilu velryby sežerou, nakolik tím redukují populace ryb rybářům a ochuzují je o zisky. Ekologická hodnota velryb je ale daleko výýnamější. Po lovu v hloubkách tráví čas na hladině, kde kromě odpočívání a dýchání vylučují zbytky potravy. Jejich fekálie jsou bohaté na živiny jako třeba dusík, železo či fosfor a to je pochoutka pro řasy na povrchu, které jsou následně potravou pro plankton a populace ryb, čímž právě pomáhají komerčnímu rybolovu. 

Velryby jsou také důležité pro uchovávání uhlíku. Jsou to největší bytosti na planetě a jejich těla uchovávají spoustu uhlíku, který po jejich smrti klesá do hloubky, kde zůstává stovky let. Jejich mrtvoly slouží jako zdroj potravy a habitat pro stovky živočichů. No a nakonec, turismus spojený s pozorováním velryb je daleko výnosnější než jejich lov.

Nedáme se, ale vlastně to už nikdo nekupuje…

Islanďané považovali mezinárodní tlak na zákaz lovu za útok na svou identitu a tradice. Různé kampaně proti lovu je zatvrdily a podpora lovu zůstala na Islandu vysoká. Navzdory vydaným povolením ale velrybářské lodě v minulém roce nevypluly. Důvodů je několik. Evropské přístavy jsou pro převoz velrybího masa uzavřené. Maso tak nemá levnou možnost dostat se na Japonský trh. Japonci sami oznámili, že vzhledem ke klesající poptávce už nebudou lovit v arktických vodách, ale jen v okolí svých ostrovů. No a nakonec domácí trh. Velrybí maso bylo součástí nabídky pro turisty, kteří se přišli na velryby podívat. Po roce 2011, i díky osvětové kampani cílené na turisty, klesl počet těch, kteří si objednali maso na vyhlídkové plavbě ze 40% na 11%. I Islanďané, kteří necítí zvláštní odpor k lovu velryb, si ho dopřávají výjimečně a mladá generace po něm už nijak netouží.