Krátká zpráva: požár na nákladní lodi na Atlantiku

Photo: Marinha Portuguesa

200m dlouhá loď Felicity Ace, která převážela luxusní auta včetně vozů Porsche a Volkswagen, začala ve středu 16.2. hořet v severním Atlantiku, když převážela náklad z německého Emdenu do Davisville na Rhode Islandu. Podle středečního prohlášení portugalského námořnictva se loď v době vypuknutí požáru plavila 90 námořních mil jihozápadně od portugalských Azorských ostrovů.

Požár vypukl v nákladovém prostoru, poté se rozšířil a donutil všech 22 členů posádky opustit loď. Podle dalšího prohlášení portugalského námořnictva byla posádka bezpečně vyzvednuta a převezena do místního hotelu, přičemž záchranu koordinovalo Námořní pátrací a záchranné koordinační centrum Ponta Delgada. Podle prohlášení nebyl zaznamenán žádný viditelný zdroj znečištění z požáru.

Majitelé lodi zajistili její odtažení, zatímco loď nadále hoří. Loď Felicity Ace je registrovaná v Panamě a provozuje ji japonská lodní společnost Mitsui O.S.K. Lines (MOL). Společnost MOL na žádost o komentář nereagovala.

Společnost Porsche potvrdila CNN Business, že mezi nákladem je řada jejích vozů a že zákazníci s vozy na palubě hořící lodi jsou kontaktováni svými prodejci.

„I když je zatím příliš brzy na to, abychom potvrdili, co se stalo, podporujeme naše zákazníky a prodejce, jak nejlépe umíme“ řekl Angus Fitton, viceprezident pro vztahy s veřejností společnosti Porsche Cars North America. „Jsme v kontaktu s přepravní společností a podrobnosti o vozech na palubě jsou už známy.“

Očekávaní majitelé vozů Porsche s vozy na palubě již začali dostávat zprávy od dealerů o stavu svých vozů. Zákazníkům slibují, že jakmile budou mít k dispozici další podrobnosti a plány, podělí se o ně.

Na hořící nákladní lodi jsou také vozy od Volkswagenu, na které čekají zákazníci. „Jsme si vědomi incidentu na nákladní lodi, která převáží vozidla koncernu Volkswagen přes Atlantik. Plavidlo bylo na cestě do Severní Ameriky,“ uvedl Dirk Ameer, mluvčí společnosti Volkswagen. „V tuto chvíli si nejsme vědomi žádných zranění. Jsme v kontaktu s přepravní společností, abychom získali další informace.“

Podle agentury Associated Press může loď Felicity Ace přepravovat více než 17 000 tun nákladu, na palubě tak mohou být tisíce automobilů. Portugalské námořnictvo uvedlo, že od čtvrtka požár pokračuje a na místě zůstává oceánská hlídková loď, která opuštěnou loď monitoruje.

Zdroj: https://edition.cnn.com/2022/02/17/tech/ship-fire-luxury-cars/index.html

Jestli se vám články na Kráse jachtingu libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet:

4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1111.
Moc díky!