La Grace: Kam jezdí bocman na rodinnou dovolenou?

Tento rok mé drahé dítě vyrostlo natolik, aby mělo s plavby na La Grace nějaký zážitek a už nevyžadovalo neustálou pozornost. Naše druhé dítě bylo ještě bezpečně v manželce a tím pádem se svezlo zdarma. Původně to vypadalo, že preferovaný termín bude zoufale plný, ale naštěstí se mnozí zalekli COVIDu, a tak jsem mohl synkovi konečně ukázat, co táta dělal, než se znovu stal kancelářskou krysou a taky kde potkal maminku (střední paluba levobok), kde měli první rande a dali si první pusu (střední paluba pravobok) a kde měli svatbu (střední paluba, u skladu plynu).

Pro vysvětlení, ono se to všechno odehrálo během necelých 6 dní v srpnu 2014. Já měl za sebou rok bocmanovaní, ona byla spolužačkou tehdejší redaktorky tohoto magazínu Terezy Tetris Forštové. Tetris tímto ještě jednou děkuji, že mi ji obrazně i doslova přivedla (zde bych ještě zmínil, že jsem tehdy měl vážný proslov stran kapitána – “Borisi, hlavně si NIC nezačínej s Terezou, nebo nás Jarda zabije!”) (a měl pravdu! pozn. Jardy). Ale nebyla to Tereza. Byla to ONA! Kateřina! Následovalo několik dní v zamilované mlze, telefonát s matkou, že se budu ženit, že chápu, že je to narychlo, ale nějak se to seběhlo, že tedy fakt nemusím a není těhotná. Na což mi máma řekla, že to je škoda! (rodiče umí prostě vždycky překvapit)

Svatba, de facto…

K překvapení úplně všech, a nejvíce nás samotných, naše de facto manželství (de jure neplatí, protože neproběhlo v mezinárodních vodách za stavu neodkladné nouze) stále drží a rodina se rozrůstá. Svatbu na La Grace tedy mohu jen doporučit, podobně jako dovolenou s dětmi. Tím se oslím můstkem dostáváme k aktuální reportáži. 

Po mnohatýdenní vynucené odstávce na nás loď čekala v Porto Baratti. Kapitán a posádka nezaháleli a loď celou dobu opravovali a vylepšovali. Nutno pochválit, že v tak dobrém stavu jsem ji nikdy nezažil. Dokonce fungovaly všechny generátory – stav, který asi ocení jen strojníci a znalci poměrů. Běžný návštěvník bude mít spíš radost z nových plachet, nátěru, zlepšené ergonomie kajut (vyklápěcí a vestami vyfutrované horní palandy), jachtaři ocení nové navigační vybavení, čistý trup, rodiče propracovaný animační program pro děti.

Na prázdné pláže si člověk zvykne rychle.

Elba v létě není místo na velké plachtění. Za těch 10-15 týdnů, co jsem tam s La Grace strávil foukalo buď málo, nebo se přihnala nějaká hrůza od Korsiky a museli jsme se schovávat. Každopádně pro letní poplavení s dětmi ideální. Voda teplá už z kraje července, mnoho ověřených míst na koupačku a 4-5 pěkných přístavů na kafíčkování, zmrzlinování a plážování. Nebudu zdržovat chronologickým dovolenkopisom a vezmu to spíš tematicky.

Za mých bocmanských časů musel dětský program oddřít kapitán. Jako bezdětný mladý bocman jsem měl k dětem odstup. Možná by šlo použít i slova jako “panická hrůza” a “děs”. Časy se mění a nyní na to byli kromě kapitána i Romana, Filip a Agáta, takže rodiče si užívali několikahodinové chvíle blaženého volna, zatímco děti zdolávali hrady, hledali polodrahokamy, objevovaly bunkry a večer měli kino. Program byl zakomponován do elaborované pirátské bojovky, jejíž obchodně strategická část mi unikala a na první poslech zněla jako zadání pro doktorát – ale děti zjevně bavila. Program obsahoval skoky na laně, plavání, jachting na Čmeldovy (lodní plachetnička), lezení …

Čmelda

Rodiče tak měli čas i na zevlování na palubě prokládané lehkou službou v kuchyni, příležitostným spouštěním plachet a hledáním různých věcí jako své plavky, dětská vesta, mobil, ručník… Večer bylo možné v dobré náladě vyrazit do města na to kafíčkování, zmrzlinování, případně moje oblíbené očumování lodí. Od oka ubylo menších starších majitelských lodí do 12 metrů, které lemovaly marinu Porto Ferraia před šesti lety a přibylo velkých 15+ metrových lodí a motoráků. Snad to je znak prosperity, uvidíme, jestli to vydrží.

Před rokem jsem se na stránkách Krásy jachtingu rozplýval nad přednostmi (i nedostatky) plastového člunu Whally, který maká na Grace, a právě při letních rodinných plavbách se nezastaví. Chudák z toho přibral. Z kraje března se na davity přidaly další kladky, a strana, kde je motor,  byla tak hezky zpřevodovaná, že jsme tehdy člun vytáhli ve čtyřech lidech hezky zlehka. A ejhle, nyní jsme tam funěli v šesti a moc se tomu nahoru nechtělo. Do trupu člunu se totiž dostala voda. Asi není tak vypěněný, jak výrobce udává. Člun má sice výpustný uzávěr, ale jeho design nominuji na cenu zlo roku. Šroubovací uzávěr z neznámého důvodu vyžaduje zvláštní klíče a jde povolit jen když se člun vytáhne na břeh a zadek zvedne tak 30 čísel. S trupem plným vody a motorem to jde hodně ztuha. Po hodinové operaci a vytahování po fendrech strojník uzávěr odvrtat a dal tam nový vlastní výroby. Z člunu vyteklo tak 400 litrů vody a bylo nám při tahání znovu hej.

Elba je známé naleziště hezkých šutrů

Za sebe jsem se utvrdil, že La Grace a Elba patří k sobě. V tomto subjektivním úsudku jsem poznamenán nánosy nostalgie, takže mě neberte vážně, ale vybavuji si, že v nějaké facebookové anketě si příznivci la Grace také jednoznačně vybrali Elbu. Určitě mi nechyběly Chorvatské letní bouřky, Italský policisté si loď chodí vždy jen fotit a pozdravit (ne pokutovat), káva a zmrzlina nemá chybu a i medúzy zde pálí tak nějak méně. 

Stran hygienicko-epidemiologických opatření byli místní důslední v obchodech a uzavřených prostorách, kde se omezoval maximální počet lidí a nosily se roušky. Na ostrově dovolenkovali převážně Italové a vytíženost bych charakterizoval na “tak akorát …”. Žádné přeplněné pláže a promenády, ale ani pusto prázdno. Ostrov žil, obchody, restaurace atď. byly otevřeny, v zátokách a na kotvištích poměrně dost lodí – odhadem stejně, jako když jsem zde byl před 6 lety. Pěkná dovolená to byla a jak asi cítíte z textu, doporučuji!

Novinářský dorost si zkoušel svůj talent na chytlavý titulek a tvorbu pirátského bulváru…

Jestli se vám články na Kráse jachtingu libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!