La Grace: Dvousté výročí připlutí Napoleona na Elbu, zpráva od kapitána #1

Toskánský ostrov Elba si o víkendu 3.-4.5. připomenul dvousté výročí od příjezdu Napoleona. Na těchto oslavách se velkou mírou podíleli i Češi, protože právě česká briga La Grace měla tu čest představovat anglickou loď HMS Undaunted, na které císař původně na ostrov přicestoval. Spolu s posádkou La Grace se oslav účastnilo i občanské sdružení Císařská Slavkovská garda, která dělala Napoleonovi doprovod a která každoročně pořádá i rekonstrukci bitvy tří císařů.

Zde na Kráse jachtingu vám teď můžeme tento nevšední zážitek zprostředkovat díky zprávám od kapitána La Grace Pepy Dvorského

Zpráva od kapitána Pepy Dvorského,  2.5.: Včera dopoledne byla celá posádka na procházce v městečkách pod nejvyšší horou Elby. Někteří kadeti a stálá posádka se věnovala údržbě lodi. Je to nekonečný příběh. Díky tomu nám už ale na lodi teče třeba tepla voda, ale pssssst, nikomu to neříkejte. Bude za odměnu – jinak by s ní lidí hrozně plácali a dobových plaveb se to netýká vůbec!
Odpoledne jsme se věnovali natáčení válečného filmu na palubě La Grace. Dříve, než se ten film objeví na stříbrném platné musím říci, že jej  režírovali Frantíci a ve scénáři jsem měl, že musím se svou britskou jednotkou prohrát. Podle scénáře jsem měl i předat loď, ale rozhodl jsem se raději se nechat zabít! Můj herecký výkon byl bídný, ale na druhou stranu musím ocenit některé výkony nepřítele (i když – to se to bojuje a člověka to baví, když ví, že vyhraje) a hlavně musím ocenit herecký výkon Honzy Tůmy, který se nechal sestřelit z ráhna a dokázal spadnout saltem vzad do vody tak, že se nezabil. Opravdu neuvěřitelný výkon! Pokusím se vám sehnat pár fotek z natáčení – myslím, že se máte na co
těšit!
Noc byla klidná – museli jsme nasbírat sílu na Napoleona a na přípravy.

Teď pár řádku k našemu večernímu programu: Kdo znáte historii, víte, jak je to s láskou mezi Francouzi a Angličany. Asi vám ani nemusím vyprávět, jak teď vypadá Elba při poměru stovek francouzsky uniformovaných vojáků k jedné malé britské jednotce z La Grace. Přesto jsme se rozhodli, že vyrazíme s ozbrojenou jednotkou do nočních lezení Francouzů! Pro tu srandu – hrr na ně!

Oni jsou ubytováni ve dvou prostorách. První je v malé pevnosti u vjezdu u přístavu. Tam jsme vtrhli do točitého schodiště místní věže v nočním šeru po schodech vzhůru. Úžasná byla scéna, kdy jedinými obyvateli věže byli tři francouzští důstojníci o společném věku skoro 250 let a když nás viděli, neváhali ani na vteřinu a šli proti našim mušketám s kordem v ruce – úžasná scéna i hrdost lidí, co Napoleonem žijou skoro doopravdy.

Druhá část vojáků (těch méně urozených) bydlí v ohromném stanu v městském parku. Tam máme kamarády, protože tam spí i Slavkovská císařská garda. Protože je ale většina z nepřátelských Frantíku po hospodách – neváhali jsme se s naší jednotkou vtrhnout i do jejich ležení! Samozřejmě v dobrém. Takovou drzost nečekali a ani se nezmohli na odpor! Vznikali přitom takové filmové hlásky, jako třeba: “Toho se neboj, to je jenom nepřítel Vašíku” apod. A aby toho nebylo málo – někde tu po nočním městě běhá v kostýmů piráta náš kuchař Ivo a to jsem sám zvědavý, kdo jemu rozbije hubu! Ne, je to tu super a skvělá atmosféra. Jak se zpívá v jedné písni:”Francouz i Brit…….” No vždyť to všichni znáte! Hlavně je tu spousty bezva kluků z Moravy, od Slavkova i Čech apod.
Ještě se závěrem zmíním o zajímavé návštěvě člověka, který se vážně tváří, že by bylo potřeba naší lodi odvést císaře Napoleona na Svatou Helenu. No, proč ne, tam jsem ještě nebyl! Přidáte se někdo?

Kapitán Pepa Dvorský v.r.