La Grace: Dvousté výročí připlutí Napoleona na Elbu, zpráva od kapitána #2

 

Zpráva od kapitána Pepy Dvorského, Porto Ferraio, 4.5.:

Již třetí den probíhají na italském ostrově Elba oslavy dvou set let vynuceného pobytu císaře Napoleona. Místním obyvatelům malý velký Francouz zanechal kromě honosné vily i vlajku, kterou osobně navrhl, s třemi zlatými včelami, které připomínají císařovu zálibu v jejich pěstování.

Změna francouzské vlajky za vlajku Elby.
Změna francouzské vlajky za vlajku Elby.

Po světě (mimo zdi psychiatrických ústavu) se po tematických akcích pohybuje šest důstojných reprezentantů Napoleona. Dvěma nejslavnějším z nich se dostává veškerých poct jinak příslušejícím pouze státníkům, tak silný je mýtus o sjednotiteli Evropy.

Přes sobotní (3.5.) hustý déšť se na břehu přístavu Porto Ferraio shromáždily davy turistů a s nimi nastoupené jednotky napoleonských vojáků, aby přihlížely příjezdu delegace komisařů v dobových uniformách. Ti v roce 1814 měli zajistit důstojně podmínky domácího vězení pro sesazeného imperátora. Dovezla je tehdy plachetnice vítězné anglické strany, dnes reprezentovaná českou školní brigou La Grace. Čeští mořeplavci i oddíly vojenské historie sklidily svým vystoupením u domorodých obyvatel úspěch.

Věřme, že budou úspěšní i dnes, kdy na palubě lodi La Grace za salvy děl a v přímém přenosu italských televizi dorazí jeho excelence Napoleon osobně, aby na krátký okamžik připomněl ostrovanům slavnou historii.

Napoleon.
Napoleon.

Jako lišky mezi honicími psy si mohli připadat Angličané, kteří před dvěma sty lety předali Napoleona do rukou obyvatel Elby, tehdy patřící Francii. I my jsme tento den strávili v obležení napoleonských vojáků, zato v přátelštější atmosféře. Po defilé klubů vojenské historie před úředníky a zástupci ozbrojených složek se briga La Grace vydala s knížetem z Welligtonu a dalšími důstojníky smíšených stran zachránit císaře čekajícího na člunu v zákulisí. Nutno říci, že Bonapartův představitel zachoval důstojnost a ač neplavec, nedal na sobě znát obavy o svůj osud, ani když jsme jej vydali do rukou italských veslařů v pruhovaných trikotech.

Vylodění Napoleona na Elbě.
Vylodění Napoleona na Elbě.

Dvě boční salvy z děl důstojně zarámovaly klasickou hudbu hrající při jeho vstupu na pevnou zem, kde už jej očekávali pánové v cylindrech, dámy se slunečníky i zástup zlatem vyšívaných uniforem. Jen televizní drony kroužící na nebi upomínaly na vládnoucí 21. století.
(zapsal lodní písař Jan Lička)