La Grace: Festival v Bremenhavenu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11.8.2015 úterý
Noc byla klidná. Vyplouváme v 6hod. a 8kn rychlostí se na motor vydáváme na další část kanálu. Cestou se kochám nejen kanálem, ale i na mapu Německa, napříč kterým právě plujem. Pak komora a jsme z Kielského kanálu venku. Zajímavé – poprvé v životě je La Grace na Labi, tom samém Labi, které mám v Hradci Králové za barákem.

Kieský kanál je ohromná řeka napříč Německem. Podél vody je mnoho krásných staveb, ale převážná část kanálu připomíná krajinou pohled z Německé dálnice. Strach z komárů byl zbytečný – žádné jsme nepotkali.
V 16hod. přistáváme v Cuxhavenu. Trochu odpočinu po dlouhé plavbě i před nočkou na moři prožívá každý jinak. O půlnoci vyplouváme.

12.8.2015 středa
Cesta ústím Labe je pecka. Kolem plují ohromné lodi mířící do Hamburku. Když se dostaneme na Severní moře, taháme plachty. Po rozednění zjišťujeme, že moře kolem je plné Tall shipů. Nabíráme směr Bremenhaven jako první, asi jsem zapomněl, že teď nejde o závod. Pořadatelé si pro nás připravili velmi těžkou formaci pro příjezd k městu. Velké lodě jsou ale ukázněné, kapitáni sehraní a tak je to hračka. Přesto, že se jedná o stoupačku, La Grace pluje pod plnými plachtami v čele celé formace hned za domovskou lodí Alexandr von Humboldt II. Cestou střílíme po všem, co se hne, a doufáme, že to zachytí alespoň nějaká z kamer na zemi či ve vzduchu. Vyvrcholení je kolosální. La Grace proplouvá před ohromnou tribunou, kde sedí nekonečné davy lidí. Celý festival zahajuje česká hymna v okamžiku, kdy míjíme ohromnou budovu ve tvaru spinakeru. Tohle nečekané překvapení dojalo mnoho z nás. Po skončení posledních taktů se rozezněli naše kanony jako kolosální závěr.

Následuje dokování a na Německo nezvyklé zmatky. Nikdo neví, kam má plout a mnohé lodě to řeší tím, že se stavějí prostě kamkoliv. Třikrát měníme místo i my. Přitom každý z návštěvníků má mapku s obrázky všech lodí – kapitáni ne. Ještě, že jsme tak sehraní. Vplouváme do komor s jen minimálními velikostmi, točíme se v místech, kam se skoro nevejdeme atd. Byly to horké chvilky, ale pochvalou nám byly davy uznale tleskajících lidí. Všechno dobře dopadlo – tak sláva. Je to na panáka….

Odpoledne úklid, trocha odpočinku a vše zakončujeme večerní procházkou. Je to tu opravdu neskučné. To množství atrakcí a zábavy lze jen těžko slovy popsat. Najděte si stránky Sail Bremenhaven 2015 nebo se sem prostě přijeďte podívat!

13.8.2015 čtvrtek
Na lodi probíhají prohlídky a naši lidi se za to baví nabízenými atrakcemi zdarma. My jsme si dnes s Filipem vybrali aquapark. Přesto že je na druhém konci města, nevadí – zdarma máme i městkou dopravu. Následující dny jsme si rozdělili na půl den práce a půl den zábavy.
Večer je kapitánská recepce. Kromě plamenných proslovů je to šance nacpat se chlebíčky od firmy Nordsee a dát si zdarma pivko. To na mě úplně není, takže s Romčou utíkáme na koncert velmi populární německé skupiny Santiano. Lístky jsou dávno dopředu vyprodány, ale kapitánská uniforma nám otevřela cestu na vyvýšené prostranství cca 50metrů od pódia.

11863394_10203979149433907_7728444167619973969_n

14.8.2015 pátek
Dopoledne jsme si prohlédli zoo a námořní muzeum. Obojí bylo opravdu super.
V místním zoo je na velmi malém prostoru tolik zajímavých zvířat, které si můžete prohlédnout ve třech patrech. Na zvířata se díváte ze vzduchu, z očí do očí, a z podzemí z vody. Super bylo, že jsme sebou vzali Járu. Všechna zvířata na něj reagovala a tak jsme si je mohli prohlédnout pěkně z blízka.

S rodinkou
Jára s rodinkou

Muzeum lodí je taky neskutečné. Mnoho interaktivní zábavy a modelů i skutečně historických lodí. 3hodiny skoro nestačily. Filipa nejvíce zaujala možnost, že si tu děti mohou plout loděmi po velkém bazénu a ještě za to nakonec dostanou průkaz kapitána.

Výcvik posádky La Grace
Výcvik posádky La Grace

Odpoledne je v plánu tradiční průvod městem (opět jdem s Rufusem) a po něm obvyklá párty pro posádky. Přejedli jsme se na ní buřty a díky kamarádění s delegátkami jsme získali i mnoho žetonů na pivo navíc. Hudba na pódiu byla ale (pro nás mladé) strašná – hodně různorodá směsice stárnoucích transvestitů poskakovala na pódiu do rytmů z 80.let.

Pepa i Filip jsou odteď oprávněni řidit modely lodí.
Pepa i Filip jsou odteď oprávněni řidit modely lodí.

Co se mi ale hodně líbilo, byla výstava ohromných a funkčních parních strojů. To ale byla fakt naleštěná nádhera 100let starých mašin, co za lidi dřely na polích, v dolech, či silnicích a železnici.

15.8.2015 sobota
Dnes se na lodi dnes montovalo nové AIS. Systém, který monitoruje polohu lodi a umožňuje ji vidět ostatním. Mimo to se dělali prohlídky lodi a přijímali jsme návštěvy na LG. Krásná byla naše návštěva podle mého nejkrásnější lodi, co zde můžete vidět – Švédského Goteborgu. Tu si celou prolézt byl pro mě opravdový zážitek, který bych tu dokázal popisovat hodiny. Ostatní lodě taky stojí za vidění, ale Goteborg je fakt pecka ze stejného století jako je LG.

16.8.2015 neděle
Dopoledne se na lodi cvičí noví kadeti u lan a na stěžních.
Hodinu před odplutím na nástupu zjišťuju, že mi chybí jedna holka (Jarka), protože je v nemocnici kvůli nějaké silné alergické reakci. Hledáme ji po všech čertech. Nakonec se našla a jen 10minut před otevřením mostu se dozvídám, že si ji tu nechají. Rychle vyhazujem její věci a v 17hod. odplouváme a za námi mnoho lodí. Opět zmatek nad zmatek. Němci pustí všechny lodě do přístavního bazénu, aniž by věděli, co tam s nimi budou dělat. Zdymadla jsou přeplněná, lodě se míjejí v těsných vzdálenostech atd. Do toho všeho La Grace se svými děly a všude na břehu houkající sanitky odvážející infarťáky, co to nepovažují za super zakončení festivalu.

Odplouváme s odlivem, který žene La Grace 9-10kn rychlostí úzkými kanály na otevřené moře. A pak začíná den blbec. Nejdříve se kazí počasí a proud v kombinaci se severním větrem vytváří velké vlny. Zhoršuje se dohlednost s přicházejícím deštěm. A do toho odchází do věčných lovišť navigace GPS i s ploterem. To ještě tak úplně nevadí, jsem zvyklý navigovat i jinak. I když tady ve zrádném „Vatovém moři“ bych ji měl moc rád funkční. To nejhorší ale teprve přijde.

17.8.2015 pondělí
Po otočení směru k západu, při plavbě na NW vítr o síle 25kn a jen 6NM od návětrného pobřeží začíná ve velkých vlnách motor přisávat vzduch a my nikdo nechápeme proč. V nádrži je ¾ nafty a přesto to dělá bublinky. Už jsem s LG zažil horší počasí, ale tohle nikdy nedělalo. Nakonec se motor zastavuje úplně. Na plachty nám to ve vlnách stoupá jen minimálně, ale bojujeme. Honza to odvzdušnil a jedeme dál. Po chvíli to ale dělá znovu a pak znova. Intervaly se zkracují. Je to dlouhá noc. Když se proti nám obrátí proud, loď pod plachtami stojí. Pak vplouváme do středu tlakové níže. Počasí se radikálně mění. Vítr ustal a z deště se stal slejvák. Okolní mlha říká, že jsme na severním moři a v Holandsku – už teď to tu nemám rád! Honza zpravuje motor a my plachtíme. Návětrné mělčiny o hloubkách 0,7m necelé 2NM od nás mě nenechávají klidným. Ve volné chvíli už dokonce na mapě hledám místa, kde bych se mohl pokusit proplout mezi první řadou písečných valů, abych pak v nouzi nasedl až na druhou řadu valů, kde už naši loď nerozflákají vlny, a budeme mít šanci. Honza vyměňuje palivové hadice za náhradní a dotahuje spojky na hadicích, ale nepomohlo to. Pak konečně našel závadu. Jeden z filtrů nafty je částečně přicpaný – to by mohlo být ono. Rychle startujem a pomáháme plachtám. Motor šlapě. Už bylo na čase.

18.8.2015 úterý
Nad ránem vyplouváme na druhou stranu té tlakové níže. Vítr opět sílí a zvedají se vlny. Stahujeme košovku a později i hlavní plachtu. Motor šlape, přesto máme návětrné pobřeží stále blízko. Některé lodě na tom jsou ale ještě hůř. Například Barkentina Thalassa na dálku vypadá, že už pluje po břehu. Ijmujden, město v ústí řeky kterou se zítra pustíme do Amsterodamu, se blíží. Před polednem jsme v bezpečí za jeho zdmi.