La Grace: krásná La Madalena

7.9.2019 pátek

Ráno přeplouváme kolem poloostrova Golfo Aranci k malému ostrůvku u něhož jsou sádky. Kdykoliv je opustí rybáři ihned do nich vpluje stádo delfínů a za nimi my s potápěčskými maskami. V granulemi zakalené vodě ale je tak špatná viditelnost, že delfíni proplouvající v 5 metrové vzdálenosti jsou jen siluetami.

8.9.2019 sobota

Stojíme v Olbii a trávíme den prací na lodi a nákupy potravin – tradiční peklo.

Nová posádka se na loď courá celý den a tak jsme komplet až před půlnocí.

9.9.2019 neděle

Hned ráno vyplouváme z Olbie. Je teplý bezvětrný den. Loď je bez vody a tak jsme zamířili nejdříve do Porto Rotonda. V místním rozvodu je takový tlak, že jsme nabrali plnou loď za méně než hodinu – to jsem ještě nezažil.

Odpoledne si ještě zajíždíme na koupačku před jednu okolní pláž. Bohužel jsem ale trefil blbou pláž a tak se pískem i křovím prodíráme přes houfy nahatejch homosexualů. Nic moc.

Před večeří zvedáme kotvu a přeplouváme do Porto Cerva. Chodím sem už léta obdivovat krásnou architekturu a luxusní lodě i auta. Rolex cap tu zrovna končí ale ještě jsem si stihl prohlédnou lodě jako je Svea a Topaz.

10.9.2019 pondělí

Celý den fouká příznivý vítr a tak plachtíme pod plným předním stěžněm jen tak pro radost. Do večera, s jednou krátkou zastávkou v zátoce Puddu, jsme doplachtili až do naší oblíbené zátoky na capo Testa. Tady to nikdy nezklame. Místní komunita každý večer rozezní bubny a uctívá západ slunce u krásného totemu.

11.9.2019 úterý

Ráno jsme pracovali a pak vyrazili na krátkou procházku s Merlinem do skalního města. Za 30 minut stihl (skoro) chytit 70cm hada, pochcat slunečník lidem na pláži a přefiknout Čivavu – no prima den…

Kolem oběda zvedáme kotvu a pak i plachty. Hurá přes průliv na Korsiku. Dnešním lákadlem je město Bonifácio. Být večer v jeho nádherných uličkách z vysokých bílých skal s výhledem na moře je nezapomenutelný zážitek.

12.9.2019 středa

Noc před městem byla opět nezvykle klidná. Foukalo slabě od východu.

Hned ráno vyplouváme na Lavezzi. Tentokrát jsme si našli místečko na kotvení v laguně ze západní strany pod mohylou. Byla to paráda. Odpoledne jsme se přemístili do zátoky Liscia abychom se tu proběhli po písečných dunách. Merlin je tu už podruhý a opět nadšený.

Během chvíle se však otočil vítr a my museli s lodí zmizet. Při odplutí narychlo se podařilo Sharkimu zůstat nohama ve člunu a rukama na lodi, což ho během chvíle naučilo krásný italský most. Tak italský, že chvíli poté spadl. 😀

Na noc házíme kotvu před Palau. Celá posádka vyrazila do města na skvělou pizzu. Kamarádi nám dali tip a můžu říct, že to stálo za to. Například celá Itálie dělá Quatro formagii (4 sýry) ale jen tady se dělá cinque formagii (5 sýrů).

13.9.2019 čtvrtek

Vlastně středa – dnes byl totiž řízek!😀

Celý den jsme se na motor kodrcali národním parkem La Madalena a navštívili zátoky Cala rossa, Santa Maria, La Romana, Garibaldi a Cotticio. Koupání a procházky – to byl zas den. Akorát ty plachty jsme nevytáhli ani jednou…

14.9.2018 pátek

Ráno, po nezbytné procházce hotelovým komplexem připomínající Benátky, jsme s Merlinem vytáhli všechny plachty na předním stěžni a pomalu se sunuli podél severo-východu Sardínie. U Porto Cerva jsme chvíli pozorovali Rolex cap, ale při síle větru 7kn je jachting nuda. Odpoledne to chcíplo úplně, ale to už jsme byli před Porto Aranci. Po nezbytné koupačce jsme chvíli honili delfíny u našich oblíbených sádek a pak vyrazili na Olbii. I přes poměrně pozdní příjezd bylo naše místo volné. Je vidět, že léto končí. Teplota vody je ovšem pořád 26,6°C. Letos bylo krásné léto. Už jsem si skoro zvykl na život bez bouří a strachu o loď.

15.9.2018 sobota

Sobota jako každá jiná. Jen s tím rozdílem, že dokončuju rozpis plaveb na rok 2019. Už týden jsem tím tak zblblej, že i v deníku píšu špatný rok. 😀

Jinak se dnes nic zvláštního nestalo. Máme novou posádku. 29 šikovných a odhodlaných kadetů. Vyplouváme na sever. Bude-li hezky poplujeme západem Korsiky. Předpověď ale nehlásí příznivý vítr a asi budeme bojovat s častým bezvětřím. Abychom to nahnali, tak jsme hned po nalodění posledních členů, dopluli až do Porta Rotonda. Zítra tu chcem doplnit nezbytnou vodu. Cestou školíme kadety ve splachování záchodů a zhasínání světel – mám pocit, že jsem to říkal už snad tisíckrát!

16.9.2018 neděle

Hned ráno jsme vstali a snažili se nabrat vodu. Marina pro nás ale neměla místo a tak jsme vyrazili dál. S malou koupačkou v Cala Cappra jsme strávili na cestě víc než půlden. Nakonec jsme dojeli až do mariny La Madalena. Tam na nás byli milí a vodu nám prodali. Během tankování se všichni kadeti prošli po městě a dali si zmrzku nebo koupili pivo. Celé dopoledne jsme cvičili v lanoví a při té příležitosti jsme na trase mezi Sardinií a Korsikou vytahali plachty. Fouká ovšem jen 6kn vítr, a tak rychlost La Grace nebyla nijak závratná. Pro výcvik dobrý. Před Bonifaciem jsme se potkali s dalšími plnoplachetníky. O kouzelnou kulisu se pro turisty na hradbách při západu slunce postaral Royal Clipper, Sea Cloud II a samozřejmě my! Ostřelování Bonifácia už se tu tak nějak stalo tradicí…

17.9.2018 pondělí

V půlnoci jsme naložili lidi z výletu po Bonifáciu a vypluli na sever po západním pobřeží. Je tma jako v pytli, ale loď krásně uhání pod hvězdnou oblohou.

Za dvě hodiny jsme dorazili do zátoky Roccapina. Nikde ani živáčka, jen tady stojí 8 lodí. Zřejmě všichni vědí proč.

Hned ráno jsme proběhli Merlina a pár kadetů po téhle úžasné pláži s Karibskou vodou. Merlin lítá jako pominutý, což zřejmě způsobují všudypřítomné stopy divočáků. Jsem zvědav, jestli bude k obědu vepřové, nebo on.😀

Chytili jsme krásně barevného tuňáka. Byl skvělej. Už dlouho jsem neviděl tak krásnou rybu.

Fouká, takže pod větrem 20-26kn plujeme celé dopoledne. Na jednu stranu jsem rád, ale na druhou mě strašně mrzí, že si člověk stíhá sotva prohlížet ubíhající krajinu. Škoda, že plavba kolem Korsiky nikdy netrvá 2 týdny. Jeden je strašně málo.

Odpoledne jsme se stavili v jedné ze zátok a na večer dopluli do Ajaccia. Tohle město z dálky připomíná panelákovou hrůzu, ale procházka starým centrem stála za to. Taky jsme našli rodný dům Napoleona Bonaparteho.

Na noc jsme se vyvázali na jedné z bójí v zátoce před městem.