Léčba mořské nemoci pomocí virtuální reality

Foto:.defense.gouv.fr

“Je mi špatně vždy, když fouká silný vítr. Na moři mě drží jen láska k mé profesi,” napsal admirál Horatio Nelson v jednom z dopisů. Dnes je jeho trápení další z částí legendy, která je součástí námořní tradice a pomáhá motivovat nové generace. Pepa Dvorský (kapitán La Grace) vzpomínal, jak během kurzu u britských Sea Cadets důstojníci apelovali na blijící kadety, že pokud nesplní povinnost – vylézt v bouři do služby/na stěžeň –  zklamou staleté tradice britské námořní moci (a taky královnu). Ale časy se mění. Dnes se námořníci nesbírají z vězení pro dlužníky a neunášejí z hospod. Mnoho měsíců a let se za velké peníze cvičí, aby v podpalubí koukali do obrazovek a mačkali tlačítka milionových systémů. Při tom by ale neměli vybírat rýži z klávesnice a padat ohlupující únavou při cvičení s ostrou municí…

O některých možnostech předcházet, potlačit nebo se rychleji oklepat z mořské nemoci pomocí léků, zázvorového čaje, náplastí, náramků, akupresurních manžet či podivných brýlí jsme již psali. Tato řešení působí individuálně, mají vedlejší účinky (tlumivý efekt léků) a hlavně nepůsobí dlouhodobě a neléčí příčinu – citlivost vestibulárního aparátu na podráždění.

Francouzští lékaři z Armádní výcvikové nemocnice Clermont-Tonnerre (Brest) dlouhodobě pracují na metodách terapie, která by dokázala mořskou nemoc léčit. Převážně metody spočívají v opakované a cílené stimulaci/podráždění vestibulárního aparátu (navození lehké mořské nemoci). Vrcholem jejich vývoje je simulátor NAUSICAA, který pomáhá léčit mořskou nemoc. 

Zařízení pro optokinetické cvičení. Foto:.defense.gouv.fr

V minulosti byly jejich postupy rehabilitace založené na cvičeních na rotačním křesle (zná každý, kdo se déle točil na kancelářské židli, aby slečnám z účtárny ukázal, jaký je frajer), jakož i na optokinetických cvičeních (viz obrázek). Významným krokem bylo zapojení virtuální reality. Konkrétně brýlí, které dokáží věrně přesvědčit mozek o pohybu. Důsledkem mohou být i motorické zkraty, pro které se například nedoporučuje hned po používání 3D brýlí řídit auto.

Platforma NAUSICAA simuluje pobyt na lodi. Vertikální pohyby pacienta synchronizuje s obrazy zvlněné mořské hladiny, které léčený sleduje pomocí brýlí virtuální reality. V praxi pacient sedí přikurtován na křesle, které se pohybuje nahoru a dolů a při tom sleduje 3D obraz pohybů mořské hladiny, takže se mu navodí mořská nemoc. Procedura trvá asi 20 minut, postup se opakuje jednou týdně po dobu 10-14 týdnů, během nichž se organismus naučí lépe snášet rozdíl mezi vjemem oka a vjemem vestibulárního aparátu. Podle výzkumu je výsledkem podstatné snížení projevů mořské nemoci. Potvrzeno pozorováním Francouzských námořníků po návratu do služby na vojenských plavidlech.