M/Y Steve Irwin vyplouvá do Velkého australského zálivu: Operace Jeedara 2018

Díky knize Terry Irwinové „Steve a já“, kterou jsme v našem nakladatelství vydali jako jednu z prvních, jsme se v redakci všichni stali velkými přáteli Australia Zoo a bohužel zesnulého Steva Irwina, jehož filmy o přírodě jsme již dlouho obdivovali. Ve chvíli, kdy Terry v prosinci 2007 pokřtila loď organizace Sea Shepherd na Steve Irwin, stali jsem se přáteli i Sea Shepherd. 

Proto jsem moc rád, že se nám nyní povedlo návazat kontakt s českou pobočkou Sea Shepherd a jejich prostřednitvím získat svolení k publikovaní jejich dobrodružství. Takže milí čtenáři, nyní máte  možnost sledovat práci a život těch, kteří stejně jako Steve Irwin hovoří za ty, kteří sami hovořit nemohou. Hezké čtení.


Jedno z nejkrásnějších míst Austrálie, obrovská oblast překypující mořským životem, Velký australský záliv je i nadále ohrožována průzkumem ropy a zemního plynu. Jen minulý týden byla znovu podána žádost o provedení seismického průzkumu ve vodách nedaleko Klokaního ostrova a Port Lincoln u Národního úřadu pro bezpečnost těžby ropy a ochrany životního prostředí NOPSEMA (National Offshore Petroleum Safety and Environmental Management Authority). Plavidlo M/Y Steve Irwin má v plánu prohlédnout danou zónu a zdokumentovat některé z malebných oblastí divočiny v zálivu, aby poukázalo na to, o co můžeme přijít, pokud se takovéto destruktivní aktivity povolí. Následující text je od Jeffa Hansena, generálního ředitele Sea Shepherd Australia.

Posádka M / Y Steve Irwin před odchodem do Velkého australského zálivu 19.-tého března. Foto Sea Shepherd.

Je všeobecně známo, že seismické testování může být pro velryby a delfíny smrtelné, avšak nejnovější výzkumy ukazují, že může být katastrofické i pro plankton, základ života v našich oceánech, a také devastující pro mořský ekosystém i rybolov. Pro různé druhy kytovců jako jsou plejtvák myšok, keporkak, plejtvák obrovský a vorvaň je tento záliv domovem a je to jedno z nejvýznamnějších míst pro velryby jižní, které zde odchovávají svá mláďata. V roce 2016 expedice Operace Jeedara ukázala, co všechno bychom ztratili, kdyby se oblast změnila na ropné pole a nastal by únik ropy.

Únikový model BP ukázal, že v nedotčených vodách zálivu by únik mohl zasáhnout velkou část jižní Austrálie, od západní části Austrálie, přes jižní oblast, Viktorii, Tasmánii, až k Novému Jižnímu Walesu. Bez ohledu na výběru společnosti, rizika a únikové modely zůstávají beze změny, ohroženo by bylo více než 10 000 pracovních míst v oblasti turismu a rybolovu v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů.

Tato nová kampaň bude pokračovat ve skvělé práci Operace Jeedara. Při návštěvě vzdálených ostrovů Investigator Group: ostovů Pearson, Top Gallant, Ward and Flinders Island; vezmeme naše dobrovolníky pod hladinu moře, kde se setkají s neuvěřitelnými mořskými živočichy, kteří toto místo nazývají svým domovem. Sea Shepherd společně s mořskými vědci, budou provádět průzkumy v chráněné oblasti (všechny ostrovy kromě Flinders a části Pearsonského ostrova patří do chráněné oblasti, pozn. překladu), ve které je 85% biologické rozmanitosti Zálivu unikátní. Ropné úniky a seismické testy nerespektují chráněné zóny a nadějí Sea Shepherd je, že mořské průzkumy posílí význam těchto klíčových mořských útočišť pro budoucí generace.

„Sea Shepherd by chtěli ocenit pomoc pobočky Adelaide Sea Shepherd a poděkovat za jejich neúnavné úsilí během přítomnosti Steve Irwina v přístavu Adelaide, a také poděkovat tisícům jižních Australanů, kteří přišli na prohlídku lodi a věnovali nám dary. Vaše podpora a vaše přání s námi vyplouvají do Velkého australského zálivu; to je to, o čem skutečně je australská podstata,“ dodal kapitán lodi M/Y Steve Irwin, Aneto Broadfield.

Naši kampaň můžete sledovat zde: www.seashepherd.org.au/jeedara

Také ji můžete sledovat na jednom z našich sociálních kanálů vyhledáním „#Jeedara2018“

Více informací o Operaci Jeedara za rok 2016 zjistíte sledováním na iTunes: https://apple.co/2otwl5j

Video na facebooku najdete zde.

Publikováno s laskavý svolením Sea Shepherd.