Maiden: příběh jiné sametové revoluce

Maiden v roce 1989 Foto: facebook.com/TheMaidenFactor/photos/

Tenhle článek nebude o našem listopadu, ale o Tracy Edwardsové a o filmu a lodi Maiden (Panna). V době kdy jsme u nás zvonili klíči na rozloučenou se starým režimem, Tracy Edwardsová bojovala proti předsudkům. Nedávno o tom vznikl výborný dokument, který ale zdaleka nezachytil celý příběh této zajímavé ženy.

V roce 1989 byl Whitbread Round the World Race (donedávna Volvo Ocean Race, nyní The Ocean Race), a vůbec námořní jachting exkluzivní pánskou záležitostí. Ženy se v něm sice objevovaly, ale zřídka, jednotlivě a v podřadných rolích například kuchařek. Představa, že by se náročného závodu mohla účastnit čistě ženská posádka byla tehdy asi tak fantastická, jako že se do jachtingu vrhnou soudruzi ze SSSR s americkým kapitánem. Ale rok ’89, jak dnes víme, nebyl úplně normální. V tomto roce se postavila na start nejen čistě ženská posádka, ale i soudruzi ze SSSR s americkým kapitánem. V tom druhém případě se jednalo o loď Fazisi, ale to je jiný příběh, o kterém se u nás brzy dočtete.

O čistě ženské posádce pojednává zmíněný dokument Maiden. Je to hlavně příběh Tracy Edwardsově, tehdy jen 26 leté jachtařky, která neměla žádné feministické ambice, jen chtěla závodit na plachetnici kolem světa. Kvůli tomu ale musela nejprve porazit předsudky. Nechci tu moc prozradit, ale nakonec udělala pro ženský jachting tolik, co Regan a Gorbačov pro pád železné opony a minimálně mě překvapilo, že v době, kdy se představě ženy jachtařky pokrokový západní svět posmíval nebo alespoň nechápavě kroutil hlavou, přišla pomoc od krále Husseina z muslimského Jordánska. Níže najdete trailer k filmu a jeho destilovanou verzi.

Příběh Tracy Edwardsově i její lodi pokračuje dodnes v nejlepší britské tradici nezlomnosti a ilustruje Churchillův citát, že “Úspěch sestává z cesty od nezdaru k nezdaru bez ztráty nadšení.” Tracy se snažila dále závodit, ale dva další pokusy s čistě ženskou nebo smíšenou posádkou na Jules Verne Trophy skončily předčasně zlomením stěžně u Chile. Následně uspořádala první závody kolem světa se startem na Středním východě – Oryx Quest (2005). Divácky úspěšné závody popularizující jachting v arabském světě ale skončili jejím osobním bankrotem, to když katarský sponzor odmítl vyplatit slíbené peníze a firmu rozpustil. Tracy Edwardsová organizaci závodu financovala mj. zastavením vlastního domu a následkem zrady sponzora se ocitla na mizině.

Tracy na Maiden dnes Foto: facebook.com/TheMaidenFactor/photos/

Jako zkrachovalá podnikatelka a svobodná matka se věnovala vzdělávání a pomoci dětem. Vystudovala psychologii a později se věnovala osvětě ohledně bezpečného používání internetu. V roce 2014 se jí ozvala loděnice na Seychelách. Její Maiden tam stála opuštěná a chátrající poté, co poslední z řady majitelů nezvládl financovat provoz. Tracy Edwardsová založila projekt The Maiden Factor na její záchranu a dnes se loď plaví kolem světa s ženskou posádkou a propaguje vzdělávání dívek v oblastech, kde z ekonomických, kulturních či jiných příčin není dostupné. V roce 2023 bude Maiden stát na startu Ocean Globe Race.