V deníku E15 vyšla zkrácená verze recenze na knihu Ztraceno ve vlnách od Zuzany Dorogiové, najdete ji ZDE v odkazu na straně 13. A nezkrácenou verzi si můžete přečíst u nás. 🙂
Paul Gelder Ztraceno ve vlnách
Vydalo: IFP Publishing v edici Krása jachtingu 2016
Hodnocení: 90 %
Malé chyby mohou způsobit velké tragédie
Zuzana Dorogiová
Požáry lodí, převrácení v bouři, zlomené stěžně, navigační chyby a další situace s fatálními následky, to jsou pro všechny, kteří se vydávají na moře, varující témata. „Přijít o svou loď je mnohdy pro muže větší tragédie než přijít o ženu,“ říkají někteří mořeplavci. Osmatřicet ztracených lodí, osmatřicet příběhů. Paul Gelder, redaktor britského magazínu Yachting Monthly a sám zkušený jachtař vyzpovídal účastníky ztroskotání, která se odehrála ve druhé půlce 20. a v prvních dvou dekádách 21. století.
Každý z protagonistů vypráví svůj příběh jinak. Ti, kteří mají sami na kontě nějaké knihy o lodích a plavbách napříč oceány, líčí katastrofu literárně barvitě, jiní se omezují na strohé popsání ztroskotání, o to více však sugestivněji přiblížené. Čím jednodušeji a zdánlivě bez emocí jsou některé příběhy podané, tím více působí na čtenáře svým dramatem a nebezpečím, jež přeživší prožili. Pro knihomoly bude právě toto srovnání způsobů vyprávění zajímavé.
Čtenáři, kteří hledají v knihách podtext, mohou nalézt na popsaných zážitcích podobenství, jak se chovat v kritických situacích nejen na moři. Jak je třeba nepanikařit, zachovat si chladný rozum a snažit se o záchranu životně důležitých věcí. Co jsou priority při záchraně a snaze o přežití, shrnuje autor na závěr každé kapitoly včetně chyb, jichž se zúčastnění dopustili a posléze sami přiznali, do graficky odlišených úseků.
Přitažlivá kniha, která osloví mnohem širší publikum než jen milovníky jachtaření a vlastníky lodí, může být skvělým vánočním dárkem nejen pro čerstvé majitele oprávnění k řízení lodi, jichž i v suchozemských Čechách strmě přibývá.