Malý dříč: svítilna Fenix UC 35

V nedávné době jsem na stránkách Krásy jachtingu popisoval své zkušenosti s čelovkou Fenix HL 30 XP-G2. Netrvalo dlouho a dostala se mi do ruky další svítilna, také značky Fenix, nikoliv ovšem svítilna na čelo, ale ruční, počesku “baterka”. Skromných rozměrů, s deklarovaným silným výkonem a dobíjecí.

Již od svých kapitánských začátků vozím s sebou na loď, nebo na lodi mám, silný zdroj bílého světla. Začínal jsem s ručním 12V reflektorem, takovou tou pistolí, co se dala dobíjet z palubní sítě. Byla velká, neskladná a akumulátor po nějaké době odešel do věčných lovišť. Jejím nástupcem se stala silná potápěčská svítilna, vodotěsná do 100m, kovová. Výkonově skvělá, trochu větší, asi jako kdysi “svítilna na buřty” (dříve narození se zeptají rodičů, co jsou buřty), nicméně přeci jen těžší – ovšem dala se použít jako zbraň nebo jako kladivo. Nemá ale stroboskop a nemá dobíjecí článek, což je trochu starost navíc.

Silný reflektor je na palubě k nezaplacení a výrazně zvyšuje bezpečnost nočních plaveb nebo nočního kotvení. Za ta léta už si ani nevzpomenu, kolikrát mi přišel vhod silný zdroj světla a na kotvě je silná svítilna trvalou obyvatelkou kokpitu. Vzpomenu třeba noční řezání lana namotaného na šroubu, kdy se tedy vodotěsná svítilna hodila velmi, svícení na lodě, co připlouvají do zátoky a vypadá to, že vás nevidí, při nočním příjezdu na kotviště si rádi posvítíte na to, co máte před sebou, nehledě, že za plavby v  noci jsem nesčetněkrát potkal neosvícený rybářský člun. Stejně tak je silná svítilna k nezaplacení, když máte pořádně vidět na nějakou práci. Na lodi je většinou v podpalubí tma, a když ležíte s hlavou pod motorem a hledáte, proč to krucinál tak vibruje, je dobré na to vidět.

maly_dric_2
I pro takové účely se hodí vodotěsná svítilna. Řezal jsem to lano pod vodou na nádech a byl jsem moc rád, že na to vidím. Zabralo to celou hodinu. Ještě že to moře v Řecku je teplé (byl to začátek října).

Takže jsem vzal svítilnu Fenix na pár plaveb, podívejme se, k čemu jsem došel. Především, co všechno je v balení. Svítilna, 2x náhradní těsnění a náhradní zapínací tlačítko (poutko na ruku (bezva), pouzdro zavěsitelné někam na stěnu nebo na opasek (vynikající), USB kabel. Dokoupit lze bílý difuzér, který se nasadí na hlavici svítilny a máte k dispozici lampičku na osvětlení prostoru (také vynikající věc).

Svítilna samotná je z černého hliníku, deklarovaná vodotěsnost IPX 8, tedy vodotěsná do dvou metrů pod hladinou a nárazuvzdorná na pád 1m. Je tedy určena do náročnějších podmínek – řekněme že na procházky se psem by ji byla škoda.

LED dioda Cree XM-L2 má v konfiguraci UC35 uváděný maximální dosvit 200 metrů, přičemž v režimu turbo vydává světelný tok 960 lumenů (90minut), v režimu high 480 lumenů (2h 40minut), v režimu mid 180 lumenů (9h 15 min), v režimu low 50 lumenů (38 hodin) a v režimu eco 14 lumenů po dobu 150 h. Maximální svítivost je 10000 kandel (cd). Kromě těchto režimů umí i režim stroboskop.

Na takového prcka (na délku měří pouhých 15 centimetrů) jsou to docela úctyhodné parametry, ale jak si vedla svítilna v praxi?

Strávil jsem s ní na moři 5 týdnů a za tu dobu jsem ji ani jednou nedobíjel. Nabil jsem ji až zase tady doma, ne že by nesvítila, ale po pěti týdnech běžného používání mi přišlo, že by bylo dobré ji nabít (v drtivé většině používám režim eco, pouze nestačí-li, přepnu na vyšší výkon). Při nabíjení je nutné svítilnu zapnout (což je docela neobvyklé),  volič režimů se rozsvítí červeně. Po nabití začne volič svítit zeleně. (Mimochodem, pokud by nebyla k dispozici nabíječka, lze ve svítilně použít dvě baterie CR123A.)

V praxi jsem velice ocenil její malé rozměry, protože při cestě letadlem člověk dneska hlídá každý gram a centimetr, a její překvapující výkon. Subjektivně musím deklarované parametry potvrdit. Využíval jsem jí ve všech režimech, včetně stroboskopu, kdy jsem signalizoval v noci přijíždějícímu trajektu v Ayia marině v Řecku, že je na můj vkus až blízko nás. Vykoledoval jsem si ovšem návštěvu policejního velkého motoráku, který trajekt doprovázel – bylo to zrovna v červenci, kdy vrcholila bankovní krize. Policejní člun přijel asi na 50 metrů, olíznul nás obrovsky silným reflektorem a zase zmizel do tmy.

Také jsem s ní hezky odhadoval naši pozici od břehu, když jsme v noci kotvili a při nočním příjezdu do zátoky Dokos v Egeji, jsem svítilnou bezpečně propátral celé kotviště, abychom měli představu, kdo kde kotví. Takhle v noci člověk ocení také přepínač režimu, který fosforeskuje.

maly_dric_1
Pod gumovou krytkou se skrývá USB konektor, světlé tlačítko je volič režimů.

Dobré také je, že ke svítilně se dá pořídit spousta zajímavého příslušenství. Třeba dálkový kabelový vypínač, sada filtrů, a co mě zaujalo, červený dopravní kužel, který by se určitě dal využít i pro signalizaci na moři v nouzi.

Takže – přiznám se, na plavbu teď na konci srpna, jsem už původní potápěčskou svítilnu nebral.

Když to shrnu: malé rozměry – super. Světelný výkon – super. Difuzér – bezva doplněk. Pouzdro, kabel, náhradní těsnění a tlačítko – bezva.

Abych jen nechválil a abyste věděli, co můžete čekat – má menší průměr světelného kuželu, ale to je dáno průměrem reflektoru. Není pro potápěče – i pro freedivery je vodotěsnost do dvou metrů málo. Ale na řezání lana z propeleru pod vodou v noci určitě postačí.

Nemůžete s ní praštit piráty po hlavě. Tedy můžete, ale nemá to ten efekt… i když… teď to zkouším – a taky by to byla pěkná pecka. (ale můžete jim zablikat stroboskopem do oči – to je taky pěkná pecka :-))
Více informací o svítilnách naleznete na stránce Kronium.cz

-red-