Specializované oddělení Mezinárodní obchodní komory ICC zveřejňuje na svých stránkách aktualizovanou online mapu pirátství po celém světě. Každý nahlášený pokus o přepadení, úspěšný či neúspěšný, který se za rok 2021 nahlásil IBM Piracy Reporting Center je zanešený v mapě, kterou najdete níže. Většinou jde o přepadení kontejnerových a jiných dopravních lodí (protože právě tyto přepadení se hlásí ICC), některé jsou i se střelbou, v některých jsou celé lodě či posádky uneseny.
Na první pohled je vidět, že největší frekvence pirátů je v oblasti Guinejského zálivu v Africe. Za ním následuje Indonésie a Střední Amerika. Většina pirátských útoků se odehrává v oblasti rovníku, pravděpodobně jde o kombinaci chudších zemí, teplého stabilního podnebí a množství a frekvence obchodních cest.
Body v mapě jdou rozkliknout a uvidíte krátký popis přepadení a situace. U některých z nich si člověk říká, jak to asi dopadlo… Obrázek mapy je pouze náhled, po kliknutí vás zavede přímo na stránky ICC s mapou.
https://icc-ccs.org/index.php/piracy-reporting-centre/live-piracy-map/piracy-map-2019
Nejde si nevzpomenout na neuvěřitelný, napínavý a smutný příběh dvou jachtařů, Henrike Dielen a jejího manžela, které unesli v roce 2014 islámští piráti na Filipínách. 6 měsíců byli v zajetí, žili v hrůze, násilí a strachu o život. Henrike pak v roce 2017 přijela do Prahy na křest českého překladu knihy Muka v ráji, ve které popsala celý příběh.