Mark Slats druhý v cíli Golden Globe Race

Po sedmi měsících dorazil 31.ledna večer po 22:00 do cíle Golden Globe Race (GGR) další závodník. Nizozemec Mark Slats (41) obsadil 2. místo (za Jean Luc Van Der Heede) na lodi Ophen Maverick (model Rustler 36).

Slats je původem z Austrálie, v mládí se několikrát stěhoval nahoru (Nizozemsko) a dolů (Austrálie a Nový zéland). Dnešní majitel stavební společnosti si na svou první loď vydělal kickboxem a plavil se s ní z Austrálie do Holandska. V roce 2005 dokončil svou první cestu kolem světa sólo bez mezipřistání. V roce 2017 se zúčastnil Talisker Whisky Atlantic Challenge 2017. což je závod ve veslování. Přes Atlantik. Slats jej dokončil za 30 dní, 7 hodin a 49 minut, čímž vyhrál kategorii single veslařů, o 5 dní posunul světový rekord v této “disciplíně” a skončil celkově 4. Před ním byly 3 lodě obsazeny 4 veslaři. Na první ztratil jen 17 hodin a porazil všechny dvoj a trojveslice …

Během GGR byl Slats zpočátku v první linii závodníků. Po odstoupení Philippa Péchého (ztráta větrného kormidla) plul na druhé pozici za Van Den Heedem. Po minutí Mysu dobré naděje se dostal do bouře, která vyřadila Gregora McGuckina a Tomy Abhilasha (psali jsme zde) . 60-70 uzlový vítr ho dvakrát položil na bok. V prvním případě spadl přes palubu a do kokpitu se dostal zpátky jen díky spolehlivému harnessu. V druhém případě mořská voda zaplavila loď a Slats ji musel pracně vypumpovat.

Zápis v Guinessově knize rekordů

Při pozdějším položení na bok zasáhla Marka bedna s nástroji a poranil si žebro. Po Van Den Heedeho problémech (překlopení přes příď, poškození stěžně) začal mocně dotahovat na první místo a od Mysu Horn po Kanárské ostrovy umazal většinu z 2000 mil stráty. V této oblasti Van Der Heede lépe vyhodnotil počasí a Holanďanovi znovu odskočil na stovky mil. Navíc se Slats dostal do tlakové níže a nepomohl mu ani jeho týmový manažer, který s ním komunikoval v rozporu s pravidly a navzdory podrobným varováním od vedení soutěže. Výsledkem byla 36 hodinová penalizace a při zkoumání incidentu hrozilo i přeřazení do Chichester class. Slats by ztratil nárok na odměnu a zařazení do oficiálního pořadí GGR. Nakonec mu byla penalizace jen připočtena k výslednému času, který se zastavil na 216 dní 18 minut 30 sekund.

Šampaňské v cíli byla první tekutina, kterou si mohl dopřát ten den, protože voda mu ráno došla. Vítěz GGR 1968 Robin Knox-Johnston mu pogratuloval:“Máte mé uznání za skvělé zvládnutí náročné plavby. Být druhý za Jean Lucem (Van Der Heede) znamená být na nejvyšší úrovni sólo jachtingu. Fantastický výkon.”

Foto:
goldengloberace.com
markslats.nl