Martin Doleček v Cooktownu: Práce, práce, práce a zase práce

Jde se na to

Jak asi většina z vás, čtenářů Krásy jachtingu ví, ztroskotala Alya loni na podzim u pustého pobřeží Austrálie. Deset dní se ji Martin pokoušel zachránit, ale nakonec ji musel opustit – vítr a vlny loď poničily, přišla o takeláž a kýl a Martin nakonec musel požádat o pomoc záchranáře. Nevzdal to ale a rozhodl se, že loď zachrání za každou cenu. Souhrou neuveřitelných náhod, o kterých jsme již psali, se loď povedlo nejen znovu najít, ale i dovléct do Cooktownu a tam bezpečně uskladnit. Bylo třeba sehnat peníze. Martin se vrátil do Čech a letos na jaře ve spolupráci s námi – s Krásou jachtingu – spustil kampaň na Startovači s cílem nasbírat finanční prostředky od přejících lidí. Zdařilo se, a tak díky všem fandům a přátelům, kteří na Startovači nasbírali dostatečné množství finančních prostředků, odletěl Martin se svým bratrancem, Patrikem Zamazalem (projektantem a konstruktérem, který projektoval první Martinovu loď ), do Austrálie za Alyií.

Co se děje právě teď

Martin s Patrikem odcestovali na konci června a hned jak dorazili do Cooktownu, pustili se do práce. Alyi našli ve stejném stavu, žádnou další újmu neutrpěla. Martin s Patrikem se díky laskavosti místních, na jejichž pozemku Alya stojí, ubytovali hned vedle a od té doby pracují a pracují. Práce není vůbec jednoduchá. Vzhledem k tomu, že kýl byl z lodi vytržen, musí se při opravě zasahovat do vnitřní konstrukce lodi, což není žádná legrace – na moři působí na kýl, stěžeň a trup značné síly a integrita těchto tří částí lodi je podmínkou plavby. Nicméně – práce jim jde dobře od ruky, Martin píše:

Martin píše z Austrálie

Aktualne z Australie! AhOJ! Jsme presne v puli casu , kdy me poskozene AlyiII pomaha i muj bratranec Patrik Zamazal . ALYA dostava opet tuhost trupu a kazdym dnem se meni opet v krasavici!Rezani, brouseni, lepeni a to stale dokola….Shaneni materialu a vymysleni dalsich postupu. DOMORODI LIDE JSOU OPET VELICE NAPOMOCNI .. Podarilo se srovnat poskozene hlavni a vetrne kormidlo za pomoci naseho krajana Frantiska, ktery tu zije .. DO stredu trupu nove podlahy se vlepi novy kylovy masiv tzv. Cooktown Ironwood (ZELEZNE DREVO ), do ktereho prijde usadit novych 20 sroubu drzici kyl vazici cca jednu tunu . Interier bude prostornejsi a strohy, ale plny vystuh do tvrdych podminek Indickeho oceanu Nase pracovni doba je od nevidet do nevidet. Delame opravdu vse, co je v nasich silach a Patrik je SKVELY. MOC DIKY VSEM, kdo jste pomohl a za drzeni pesti! Jeste neni pred vsim vyhrano, ale stoji to za to!
S POZDRAVEM PAT & MAT z Australie

Držíme samozřejmě všichni palce – ať to kluci zvládnou a Alya vypluje!

Odměny ze Startovače

V současné době se ujasňují velikosti triček a mikin a ostatní odměny se vyrábějí. Mají to na starosti Martinovi rodiče a jakmile budou odměny k dispozici, začnou se rozesílat.

Mezitím se můžete podívat na pár fotografií z prací na Alyi.