Microcruising I. Počátky: Andrews vs. Blackburn a bezprstý Lawlor

Undaunted - trup plavidla Marka Kenta, foto: littleboatproject.org

Microcruising. Volně přeloženo plavby na miniaturních plavidlech na velké vzdálenosti. O jednom (zatím) nezdařeném pokusu jsme psali. Před dvěma lety chtěl Mark Kent pokořit Atlantik v plechové krabici 1x1x1,5 metru (plus malý kýl). Cestu z Kanárských ostrovů do USA mu zhatila moc úřední a plavidlo nepustili na moře bez pojištění a povolení od pobřežní stráže USA. Holt dnes je třeba mít úředně povolené i dobrodružství. Markova internetová stránka uvádí, že se o cestu pokusí v roce 2020. Jeho přístup k jachtingu ale není žádnou novinkou. Před ním se na moře a oceány v mikro-lodích nebo spíše oplachtěných rakvích vydala celá řada námořníků-dobrodruhů. V tomto seriálu si připomeneme několik z nich.

William Albert Andrews a Josiah Lawlor: Kapitáni Andrews a Lawlor 17. Června roku 1891 opustili Boston, aby se vydali na první transatlantický závod osamělých námořníků. Andrews Atlantik už jednou překonal na upraveném 5,8 metru dlouhém člunu spolu se svým bratrem. V roce 1888 zkoušel cestu znovu v 3,8 metrové loďce “Temné tajemství”, ale do Anglie se nedostal. Zvyk provokovat osud a moře ironickými názvy lodí ho neopustil do smrti. Pro zmíněný závod si vybral upravený rybářský člun se jménem Mořská panna (Mermaid).

Lawlor vyplul na lodi(čce) Sea Serpent (Mořský had). 4,5 metru dlouhé plavidlo mělo pro dlouhou plavbu integrované dvě vodotěsné komory, uzavíratelný kokpit, zásoby jídla a neslo i zásobu oleje pro rozptýlení hladiny moře a zmírnění vln.

Andrews na Sapolio, foto: microcruising.com

Lawlor závod vyhrál, když za 45 dní dosáhl městečka Cowerack na pobřeží Cornwallu. Andrews po cestě potkal několik parníků a od jednoho z nich se dozvěděl o Lawlorově vítězství. Závody chtěl přesto dokončit, ale po několika převrhnutích se nakonec nalodil na parník do Antwerp.

Oba kapitáni si chtěli dát odvetu v létě 1892. Lawlor vyplul první na své lodi Christopher Columbus. Nikdo o něm více neslyšel. Navzdory této tragédii se Andrews rozhodl vyplout také. Tentokrát na 4 metrové lodičce Sapolio. Vzdálenost 3500 mil do Portugalska zvládl za 35 dní. Další pokus na 13 stop (méně než 4 m) dlouhé lodi Phantom Ship (Loď duchů) vzdal po 27 dnech.

Rybářsky člun, základ oceánského jachtingu. Foto: wikipedia.org

Po tomto neúspěchu Andrews podlehl pověrčivosti a loď o stopu zkrátil (z nešťastné 13tky na 12 stop) a přejmenoval na Doree. Ale to nepomohlo a plavbu nedokončil. Nakonec se rozhodl bohy provokovat naposled – v roce 1901 vyplul na Atlantik v lodi jménem Bludný Holanďan a ještě s ženou (dokonce manželkou!) na palubě. Oba zahynuli… Rekord Sapolia – co do “malosti” lodě, která přeplula Atlantik, zůstal nepřekonaný do roku 1966.

Howard Blackburn – začínal jako rybář u břehů Nového Skotska. Pak ho, jako 24-letého, na jedné z výprav zastihla sněhová bouře. Spolu s dalším rybářem byli v otevřeném člunu a jejich škuner se jim ztratil z dohledu. Blackburn se rozhodl veslovat ke břehu. Dosáhl ho za 5 dní, v zimě, bez jídla a vody, při čemž celou dobu věděl, že mu omrznou ruce, pokud bude dál veslovat bez rukavic (které neměl). Nakonec přišel o všechny prsty na rukou a několik prstů na nohou. Jeho kolega se schoulil na palubě a zemřel.

Blacburn rád bavil hosty své hospody triky s mincí a šikovností svých “rukou”. Foto:  www.capeannmuseum.org/blackburn

V rybářském důchodu, ale jako známý muž, si Blackburn otevřel hospodu. Na její založení se mu složila široká veřejnost jeho města – Gloucestru. Dlouho ho to ale nebavilo (chodili mu tam lidi) a po neúspěšné zlatokopecké výpravě na Klondike se rozhodl vrátit na moře. V roce 1899 vyplul na upraveném rybářském člunu zvaném Great Western z Gloucestru a za 62 dní dosáhl břehů Anglie. V roce 1901 se za 39 dní přeplavil do Portugalska a do třetice pokoušel osud v roce 1903, ale tentokrát se pro špatné počasí otočil. Každopádně si aspoň dopřál cestu kolem USA – kanály z velkých jezer přes Mississippi do Mexického zálivu a východním pobřežím domů. Ponaučení – prsty jsou na moři zbytečné, akorát omrznou a Blackburnův osud pomůže, když vám na palubě začne skuhrat posádka, že ji bolí ručičky.