Mini 230: Oblečte si plachetnici a jděte plachtit!

O českém jezerním jachtingu píšu velmi ráda, protože je to u nás sport velmi oblíbený a hlavně blízký, člověk nepotřebuje jezdit nebo lítat až k moři a utratit drahé peníze za týdenní půjčení charterové plachetnice na moři, aby si krásně zaplachtil. Rozhodně ale nejsme v Evropě jediný stát, který má krásná jezera a přehrady často využívané k plachtění. Například Mazurská jezera v Polsku jsou proslulá svou krásou a podmínkami. No a právě v Polsku vznikl design nové mini plachetničky určený na nejmenší vodní plochy.

V roce 2017 Leszek Gonciarz vymyslel a navrhl design jedné z nejmenších jednomužných plachetnic na světě, tzv. MINI 230. Nápadu se ihned chytla polská společnost Pragmatical Solution Piotr Stankiewicz a ještě tentýž rok stihla na veletrhu Wind and Water Sports Fair in Gdynia představit prototyp.

Cíl byl jasný – malá, levná, nezávislá plachetnice pro jednoho člověka s možností jednoduchého přesunu s běžným autem bez jakýchkoliv dalších nákladů jako je uskladnění lodi přes zimu a podobně. Posuďte sami, jak se to povedlo.

Mini 230 je 2,3m dlouhá (krátká) a 1,2m široká plachetnice s hlavní a přední plachtou a vytahovací ploutví. Je navržena pro plachtění i na těch nejmenších vodních plochách, můžete na ní odplout jak od mola tak od pláže nebo mělkého břehu. Má unikátní způsob uskupení ovládacích prvků – kormidelník sedí vlastně uvnitř trupu, čímž dělá zároveň vlastní vahou i balast, a hlavu má přesně nad úrovní malé nástavby kvůli rozhledu. Všechna lana, kormidlo, ploutev, otěže a výtahy jsou uvnitř lodě, takže se člověk nemusí natahovat na palubu, aby nastavil plachty. Vše má v dosahu uvnitř trupu.

Připadá mi to vlastně jako kdybyste si na sebe oblékli plachetnici, sedli na vodu a vydali se plachtit.

Při vytaženém kormidle a ploutvi má Mini 230 ponor pouze 15cm, se spuštěním zařízením 80cm. Váha celé lodě i s kormidlem je pouhých 50kg a délka stěžně 3 m. Díky těmto rozměrům a váze není žádný problém dát ve dvou lidech loďku na střechu auta a převézt ji kamkoliv, kde se vám zachce plachtit. Celková plocha plachet je 3m2 a plachetnička uveze člověka až do 150 Kg.

Velkou výhodu kromě jednoduchého převozu a skladování vidím já osobně v možnosti kormidlování i částečně handicapovanými lidmi a dětmi, které se chtějí naučit plachtit. Přijde mi to jako ideální rodinná zábava na letní víkendy u vody.

Společnost cílí ale nejen na rodinné dovolené, ale i na závody na jezerech a přehradách. Můžete si proto pořídit rozšířenou verzi Mini 230 s bouřkovými plachty, větším balastem, vyztuženou ploutví a malým přívěsem za auto.

Piotr Stankiewicz a Krzysztof Kłossowski, majitelé společnosti Pragmatical Solutions, chtěli dokázat, že Mini 230 je designovaná nejenom pro malé vodní plochy a vodní radovánky, ale že je to plnohodnotná plachetnice schopná překonat i náročnější podmínky. V roce 2018 se proto rozhodli, že na Mini 230 přeplují 54 NM dlouhou přeplavbu Baltického moře z polského pobřeží do Bornholmu. Sehnali sponzory, loď lehce upravili (přidali bilge pumpy, osvětlení, krytí kormidelníka proti dešti a vodní tříšti a nutné navigační pomůcky jako kompas). Kormidelníků bylo celkem 6 a střídali se na Mini 230 každé dvě hodiny. Kvůli bezpečnosti plula také spolu s Mini 230 servisní loď.

První pokus z 31. Května 2018 nedopadl dobře, kdy se kvůli větru o síle 6 Beaufortovy stupnice a vlnám výšky okolo dvou metrů nepodařilo bezpečně vyměnit kormidelníky a zlomil se stěžen. Po návratu a nutných opravách byl druhý pokus už úspěšný a Mini 230 doplula do Bornholmu 1.června 2018. Všichni kormidelníci se shodli na tom, že byli překvapeni pohodlností plavby na Mini 230 a pocitem bezpečí. Vlastně nejnebezpečnější část celé plavby prý bylo právě střídání kormidelníků, kdy servisní větší loď v blízkosti představovala pro Mini 230 větší hrozbu než podmínky na moři.

Protože jsem nedohledala konkrétní informace o možnosti prohlédnutí nebo koupě Mini 230 v České Republice, kontaktovala jsem přímo firmu Pragmatical Solutions. Odpověď přišla velmi rychle. Na plachetnici se lze určitě podívat a vyzkoušet si jí v Polsku v Krakově nebo v Rakousku ve Vídni, kde jsou od nás nejbližší distributoři. Úplně nová Mini 230 (dnes už ve vylepšené verzi dle společnosti) plně vybavená včetně plachet stojí okolo 76 000 Kč. Z Polska jde zařídit i dopravu, kde vám loď krásně zabalí do krabice a pošlou kamkoliv po Evropě.

Ráda bych si jí vyzkoušela a na jaře si určitě zkusím domluvit projížďku v Rakousku nebo v Polsku. Pokud se mi to podaří, napíšu vám recenzi z první ruky.

Jestli se vám články na Kráse jachtingu libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet:

4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1111.
Moc díky!