Mistrovství světa v námořním jachtingu začalo pro české lodě dobře

Foto: Pavel Nesvadba

V pondělí 3. 6. byla v chorvatském Šibeniku odstartována první navigační etapa světového šampionátu ORC. Mezi 112 startujícími týmy jsou i čtyři české lodě. Jak si vedou?

Ve skupině C, kde je na startu 50 lodí se velmi dařilo HEBE SAILING TEAMU závodícímu na lodi M37 HEBE V Zdeňka Jakoubka s kormidelníkem Petrem Fialou a taktikem Martinem Trčkou. Připsali si po dramatickém průběhu etapy vynikající druhé místo. Tým GIULIA vedený Janem Hirnšalem skončil po přepočtu desátý. Skupinu vede estonská Italia 11.98 SUGAR 3 skippera Sandra Montefusca.

Ve skupině B startuje 47 větších lodí. Po přepočtu vybojoval 13. místo TŘI SESTRY SAILING TEAM Tomáše Magora Doležala s kormidelníkem Milanem Hájkem a taktikem Jakubem Kozelským závodící na lodi Swan 42 DARING SISTERS. „130 Nm dlouhá navigační rozjížďka začala ponejprv ve středním až silném větru, kde jsme se drželi v naší skupině na 4. až 6. místě absolutně. V polovině trasy po setmění se přepnul vítr o 180 stupňů a postupně zeslábl. Dojížděli jsme skoro v bezvětří, ale stále svěží! Výsledkem je 13. místo, které jsme si opravdu zasloužili. Následný pitný režim jsme vyřešili v úterý ráno točenými Plzničkami, následoval odpočinek a dnes už jsme připraveni na další rozjížďky,“ zhodnotil tým začátek závodu.

Ve skupině B závodí ještě český First 40.POLAR 2, který skončil na 32. místě. Skupinu vede holandský Swan 42 SELENE skippera Massima De Campo. Ve skupině A, kde startuje 13 těch největších a nejrychlejších lodí, vede loď TP 52 AIR IS BLUE Roberta Montiho. Závod bude ukončen v sobotu 8. 6.

Foto: Pavel Nesvadba

Více informací a výsledky: www.orcworlds2019.com
Fotky od Pavla Nesvadby: www.facebook.com/pavel.nesvadba