Na jaké průkazy vám půjčí loď v Chorvatsku? Pomůže tabulka Chorvatského ministerstva

Chorvatsko je země s největší nabídkou charterových lodí. Čtenáři Krásy jachtingu to dobře vědí, pravděpodobně mají s Chorvatském i vlastní zkušenost. Cesta, jak si půjčit v Chorvatsku loď, je už léty osvědčená. Udělat si chorvatský průkaz “Voditel brodice B”, a pak už jen užívat krás jadranského jachtingu. Ale co když člověk už má jiný průkaz? Půjčí mu na něj v Chorvatsku loď?

Čeští jachtaři s velkou pravděpodobností vlastní některý z průkazů Českého ministerstva dopravy (Průkaz způsobilosti k vedení námořní jachty A, B, C) nebo Státní plavební správy (Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla pro oblast C / příbřežní plavba na moři). V obou případech s nimi můžete plout v chorvatských vodách, ale s omezenými danými úrovní způsobilosti. 

Jelikož Chorvati chtějí, aby jachtaři, u nich mohli utratit své peníze k pronájmu lodě, akceptují opravdu širokou paletu nejrůznějších kapitánských oprávnění. Aby se v tom dalo orientovat, vydává jejich ministerstvo tabulku kde je poměrně přehledně uvedeno, co vám na základě jakého papíru dovolí. Může se hodit, hlavně dnes, kdy má mnoho jachtařů průkazy i z několika různých států. 

Vyhláška o lodích a jachtách uvádí pro osvědčení vydaná v ČR:

Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla – C (Státní plavební správa) opravňuje: provoz lodě používané pro soukromé účely a k pronájmu lodě bez posádky, ve vnitřních a teritoriálních vodách Chorvatské republiky do jedné námořní míle od pobřeží pevniny nebe ostrova, za podmínky vlastnictví odpovídajícího národního nebo zahraničního osvědčení pro provoz radiostanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

Průkaz způsobilnosti k vedení námořní jachty – C (Ministerstvo dopravy): opravňuje provoz lodě používané pro soukromé účely, pronájem lodě bez posádky, provoz jachty používané pro soukromé účely do 30 GT, pronájem jachty bez posádky do 30 GT ve vnitřních vodách a teritoriálních vodách Chorvatské republiky a vod přístupných z moře pod podmínkou národního nebo zahraničního certifikátu pro provozování rádiové stanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

Průkaz způsobilnosti k vedení námořní jachty – B (Ministerstvo dopravy): opravňuje provoz lodě používané pro soukromé účely, pronájem lodě bez posádky, provoz jachty používané pro soukromé účely do 500 GT, pronájem jachty bez posádky do 500 GT v oblasti plavby, která zahrnuje i mezinárodní plavbu v Jaderském moři pod podmínkou vlastnictví národního nebo zahraničního certifikátu pro provozování rádiové stanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

Průkaz způsobilnosti k vedení námořní jachty – A (Ministerstvo dopravy): opravňuje provoz lodě používané pro soukromé účely, pronájem lodě bez posádky, provoz jachty používané pro soukromé účely do 500 GT, pronájem jachty bez posádky do 500 GT bez omezení oblasti plavby, pod podmínkou vlastnictví národního nebo zahraničního certifikátu pro provozování rádiové stanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

Osvědčení Royal Yachting Association (RYA):

Day Skipper Certificate of Competence Power, Sail or both: opravňuje provoz lodě používané pro soukromé účely, pronájem lodě bez posádky, provoz jachty používané pro soukromé účely do 100 GT, pronájem jachty bez posádky do 100 GT v oblasti plavby, která zahrnuje i mezinárodní plavbu v Jaderském moři pod podmínkou vlastnictví národního nebo zahraničního certifikátu pro provozování rádiové stanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

Yachtmaster Coastal Skipper Certificate of Competence/Power, Sail: opravňuje provoz lodě používané pro soukromé účely, pronájem lodě bez posádky, provoz jachty používané pro soukromé účely do 500 GT, pronájem jachty bez posádky do 500 GT v oblasti plavby, která zahrnuje i mezinárodní plavbu v Jaderském moři pod podmínkou vlastnictví národního nebo zahraničního certifikátu pro provozování rádiové stanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

Yachtmaster Offshore Certificate of Competence/Power, Sail: opravňuje provoz lodě používané pro soukromé účely, pronájem lodě bez posádky, provoz jachty používané pro soukromé účely do 500 GT, pronájem jachty bez posádky do 500 GT bez omezení oblasti plavby, pod podmínkou vlastnictví národního nebo zahraničního certifikátu pro provozování rádiové stanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

Yachtmaster Ocean Certificate of Competence/Power, Sail: opravňuje provoz lodě používané pro soukromé účely, pronájem lodě bez posádky, provoz jachty používané pro soukromé účely do 500 GT, pronájem jachty bez posádky do 500 GT bez omezení oblasti plavby, pod podmínkou vlastnictví národního nebo zahraničního certifikátu pro provozování rádiové stanice VHF nebo GMDSS-VHF pokud je stanice na lodi.

V rozsáhlé tabulce naleznete také podrobnosti k průkazům slovenským (Preukaz odbornej spôsobilosti veliteľa rekreačného plavidla), polským (v různých formách vydává Polski Związek Żeglarska/Polská asociace jachtingu a Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa wodnego/Asociace motorových člunů a vodního lyžování.

Jestli se vám články na Kráse jachtingu líbí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!