Na voru přes Atlantik: vor Eurica končí

6. července se objevila zpráva od Rudy Krautschneidera, že vor Eurica na svou oceánskou plavbu nevypluje.

Ruda Krautschneider si chtěl splnit sen a přeplout na voru Atlantický oceán. Současně chtěl také potvrdit svou vlastní teorii, že kdokoliv může doplout do Karibiku, osedlá-li byť jen necky, dostatečně vodotěsné (bylo to jeho oblíbené téma na přednáškách). Dva roky trvala v Čechách stavba voru, na kterém chtěl Ruda realizovat plavbu z Evropy do Karibiku a zpátky.

Deseti tunový vor, dvanáct metrů dlouhý a sedm metrů široký, se nakonec povedlo na začátku tohoto roku  dopravit do Portugalska do přístavu, odkud měl vyplout. Kompletní příprava voru v Portugalsku trvala až do června, kdy celý projekt zhatil blesk z čistého nebe. Kapitanát přístavu nedovolil voru, i přesto, že podle Rudy vor splňoval veškeré administrativní požadavky, vyplout. Jednání nikam nevedla, až se na začátků července Ruda rozhodl celý projekt zrušit, prodat vor přístavním dělníkům za jedno euro a vrátit se do Čech. Velká škoda, Atlantický oceán tak zůstane českým vorem nepokořen. Ani se nechce věřit, že léta úsilí, práce a spousty peněz zhatila překážka v podobě přístavních úředníků.

Na pomyslné startovní čáře plavby vorů přes Atlantik tak zůstal jen Pepa Boháč se svým projektem Na voru do Ameriky, o kterém jsme také již psali, ale na Facebooku mají poslední aktualizaci z prosince a nic nového nevíme. Eduard Ingriš zůstává zatím osamocen…

Fotografie v článku jsou z www.moreplavecruda.cz

vkresy2_pohled_web-1

p1000243_s