Nábor amatérských jachtařů do posádek závodu Golden Globe Race 2022!

Legendární Pen-Duick VI Érica Tabarlyho se vrátí na cestu kolem světa při příležitosti svého 50. výročí. Photo credit : Carlo Borlenghi

Pokud byste se chtěli někdo zúčastnit závodu Ocean Globe Race 2023 kolem světa, tak ani nemusíte mít vlastní loď. Kapitáni lodí registrovaných do závodu hledají posádky! No – tak tomu říkám dobrodužství.

TISKOVÁ ZPRÁVA:

Les Sables d´Olonne, středa 9. února 2022.

Už je to téměř 30 let, co se obyčejní amatérští jachtaři mohou zúčastnit závodu kolem světa jménem Ocean Globe Race. Nyní mnoho z 24 účastníků závodu Ocean Globe Race 2023 hledá amatérské jachtaře na doplnění posádek. Otevírá se příležitost závodit přes Jižní oceán a kolem mysu Horn třeba na palubě slavné lodi Pen-Duick VI, kterou Eric Tabarly v roce 1973 přihlásil do závodu Whitbread, nebo na klasické lodi Nautor Swan 65.

Marie Tabarly se na lodi Pen-Duick VI aktivně plaví již řadu let, a to jako na vlajkové lodi svého projektu Elemen’Terre. Stala se tzv. plovoucím think-tankem, místem výměny názorů a setkávání i úvah o sociálních otázkách a ochraně životního prostředí. Připojením k závodu Ocean Globe Race na toto téma navazuje a minulý týden zahájila nábor dobrovolné amatérské posádky.

“Rozhodnutí zúčastnit se závodu kolem světa s posádkou jsme nebrali na lehkou váhu, ale je to krásná pocta Pen Duick VI a jejímu jubileu.” Říká Marie Tabarlyová: “S ohledem na to vyzývám námořníky, aby se přihlásili do posádky, protože je to životní příležitost, o kterou se chci podělit, a způsob, jak poznat nové lidi.”

Marie Tabarly (Francie) & Pen-Duick VI hledají novou posádku, proč ne vás?
Foto: Projekt Elemen’Terre

Výcvik posádky v roce 2022 bude pro první výběr kandidátů intenzivní; zahrnuje program závodů na jaře, včetně Armen Race, Round Ireland Race, La Trinité-Cowes, Dhream Cup nebo Lonely Rock (Fastnet tour se startem v Plymouthu) a legendární Tour of the British Isles. Marie poté bude vědět, s kým může počítat, a bude oznámena konečná sestava posádky. Přihlášky se uzavírají v dubnu.

Projekt má sponzory na sezónu 2022, ale Marie hledá partnery pro doplnění rozpočtu OGR 2023. Pokud chcete, aby se vaše společnost stala součástí historie oceánských závodů, klikněte zde a připojte se k projektu!

Translated9, dříve účastník Whitbread 1977 ADC Accutrac, se vrací po 42 letech a přináší bohaté zkušenosti. Foto: Translated

Marco Trombetti (Co-skipper a manažer týmu) z Itálie a Isabelle Andrieu (trenérka týmu) přihlásili svou loď Swan 65, TRANSLATED 9, která se dříve účastnila soutěže Whitbread v roce 1977 pod jménem ADC Accutrac s kapitánkou Clare Francis. I oni hledají amatérskou posádku a do dnešního dne obdrželi více než 700 přihlášek z celého světa.

Ocean Globe Race je amatérský závod a pouze 30 % posádky mohou tvořit profesionálové. Marco vybral dva z nejlepších, aby tuto roli obsadili. Vittorio a Nico Malingriovi pocházejí z jedné z nejslavnějších italských rodin oceánských navigátorů a stavitelů lodí. Vittoriův otec Franco a jeho strýc Doi se zúčastnili prvního ročníku Whitbreadu. Od té doby má rodina Malingriů za sebou vynikající historii oceánské plavby a překonávání rekordů. Vittorio bude co-skipperem a technickým manažerem lodi Translated 9, bude školit posádku a vést loď na regatě kolem světa, přičemž Nico bude jeho prvním důstojníkem.

Na pomoc s výběrem a výcvikem posádky v Americe mají Marco a Isabelle k dispozici druhou jachtu Swan 65, která se nachází na východním pobřeží USA a kterou řídí Paul Cayard, veterán Whitbread a Americas Cupu a šéf olympijského týmu amerických jachtařů. Přihlášku do soutěže na palubu Translated 9 zašlete zde.

Tapio Lehtinen (Finsko) sází na své zkušenosti a mládí posádky. Obrázek: Juhani_Niiranen_HS

Neúnavný Tapio Lehtinen, který se v roce 1981 zúčastnil závodu Whitbread, v roce 2018 závodu Golden Globe Race a nyní je opět přihlášen do závodu Golden Globe Race 2022, bude kapitánovat svou krásnou loď Nautor Swan 55 Galiana i v závodě Ocean Globe Race 2023. Vede dosud největší finskou flotilu čtyř lodí, která obeplula svět od závodu Whitbread v letech 1989-90, a už má vybranou posádku!

“Měl jsem to štěstí, že jsem se v roce 1981 jako 23letý mladík vydal na palubě finské lodi Skopbank na dobrodružnou plavbu, která mi změnila život.” Vypráví Tapio: “Když mi Don během prvního Golden Globe Race řekl o svém nápadu na Ocean Globe Race, byl jsem určitě pro a věděl jsem, že chci nabídnout stejnou příležitost dalším mladým a nadšeným  jachtařům z mé země.”

Tapio (první člověk, který se do OGR přihlásil) si v roce 2020 nechal poslat životopis od více než stovky mladých finských jachtařů. Šedesát nadějných uchazečů, které se dostaly do prvního výběru, bylo po sezóně 2021 na lodi Galiana zredukováno na 19. Tapio uvedl, že výběr finální dvanáctky byl těžký, ale Galiana je teď kompletní. Deseti nejmladším členům je v průměru 24 let, všichni jsou pod jeho ochrannými křídly a podporují je manažeři projektu, 1. důstojník Ville Norra a Pia Grönblomová, propagátorka mládežnického jachtingu a registrovaná zdravotní sestra se specializací na bezpečnost a ochranu zdraví.

Galerie fotografií z historie závodu Whitbread

O závodě Ocean Globe Race

Ocean Globe Race (OGR) je retro závod s kompletní posádkou v duchu závodu Whitbread Round the World Race z roku 1973, který se koná u příležitosti 50. výročí původního závodu. Závod OGR, který odstartuje v Evropě v září 2023, je sprintem na 27 000 mil kolem zeměkoule, rozděleným do čtyř etap, které zahrnují Jižní oceán a tři velké mysy. Flotila je rozdělena do čtyř tříd pro celkem 30 účastníků, což z OGR činí pravděpodobně největší závod kolem světa s kompletní posádkou za posledních 29 let. Mezi zastávky budou patřit Jižní Afrika, Austrálie nebo Nový Zéland a Jižní Amerika, než se v dubnu 2024 lodě vrátí do Evropy.