Nadějné výsledky ve světovém poháru ve třídě 49erFX a na kitu

Zosika a Sára. 53 Trofeo Princesa Sofía Mallorca by Iberostar. © Sailing Energy / Princesa Sofía Mallorca 05 April, 2024

Na Mallorce se v týdnu od 1. do 6. dubna jel světový pohár olympijských tříd. Naše posádka 49eruFX Zosia Burska a Sára Tkadlecová, (náš rozhovor se Sárou a s její spoluzávodnicí, tehdy ještě Dominikou Vaďurovou najdete mezi videi Krásy jachtingu zde) stejně jako Vojtěch Koška ve třídě Formula Kite zajeli svůj nejlepší výsledek ve světovém poháru.

Po kvalifikační části, kdy byly první den obrovské vlny, vítr kolem 30 uzlů a nedalo se ani vyplout z pláže a další dny přišla seabreeze o síle 5–12 uzlů, postoupili do zlaté skupiny. Zosia Burska a Sára Tkadlecová z 25. místa a Vojtěch Koška ze 17. místa.

„První den závodu se pro silný vítr a velké vlny nezávodilo, v úterý jsme daly dvě rozjížďky a s dojezdy 10 a 12 jsme byly spokojený. Ve středu, poslední kvalifikační den, se odjely čtyři rozjížďky. Dojezdy 9, 19, 14 a nakonec 5 nám zajistily 25. místo, takže postup do zlaté skupiny,“ popsala průběh první části závodu Sára.

Ve finále zajela naše posádka ve čtvrtek 13, 13, 11 a fantastické třetí místo a poskočila na průběžné 15. místo. Poslední den jezdila děvčata také skvěle, nakonec z toho bylo 18. místo, což je jejich nejlepší výsledek ve světovém poháru. „A to jsme v jedné z rozjížděk jely na špatnou bójku,“ přiznala Sára. „Ve druhém kole nám posouvaly bójku a my jely na tu původní. Byla to hodně hodně zbytečná chyba, ale zase si to budeme hodně hodně pamatovat a už se to nestane,“ vysvětlila.

Ziosia a Sára. 53 Trofeo Princesa Sofía Mallorca by Iberostar. © Sailing Energy / Princesa Sofía Mallorca
05 April, 2024

Výborně jezdil mezi dospělými nejlepšími závodníky světa také junior Vojtěch Koška. Celkové 17. místo je i pro něj nejlepším výsledkem ve světovém poháru. Kateřina Švíková na iQFoilu skončila na 35. místě, Ondřej Teplý na 95. místě a Klára Himmelová také na 95. místě. Pro naše reprezentanty, kterých zde letos startovalo méně než obvykle, byl závod především závěrečným testem před poslední olympijskou kvalifikací – Last Chance Regattou, která se pojede na konci dubna v Hyeres.

Vojta Koška. 53 Trofeo Princesa Sofía Mallorca by Iberostar. © Sailing Energy / Princesa Sofía Mallorca