Večer 17. května 2025 kolem 20:26 narazila mexická školní plachetnice Cuauhtémoc do Brooklynského mostu v New Yorku. Při této tragické nehodě zahynuli dva lidé a nejméně 19 dalších bylo zraněno.
Loď o délce 90 metrů vyplouvala za asistence remorkéru z mola č. 17 v rámci své mezinárodní plavby dobré vůle. Součástí manévru byla slavnostní prezentace posádky, včetně rozestavení námořníků na ráhnech a v lanoví. Posádka nad lodí ztratila kontrolu a ta byla vlivem stoupajícího přílivu a silného větru unášena směrem k Brooklynskému mostu, jehož výška nebyla dostatečná pro bezpečné podplutí. Následný náraz zlomil čnělky všech tří stěžňů. Někteří námořníci zůstali viset v lanoví vysoko nad palubou, dva členové posádky spadli na palubu. Loď posléze narazila na břeh a dál splouvala, než se ji podařilo dostat pod kontrolu. Na místo rychle dorazily záchranné složky včetně americké pobřežní stráže.
Oběti a zranění
Při nehodě zahynuli dva členové posádky: 20letá kadetka América Yamilet Sánchez z Veracruzu a námořník Adal Jair Marcos z Oaxacy. Oba se v době kolize nacházeli na stěžni. Devatenáct dalších členů posádky utrpělo zranění, někteří z nich vážná.
Možné příčiny
Podle předběžných zpráv měla loď technickou závadu – pravděpodobně došlo k zaseknutí zpětného chodu motoru a/nebo poruše kormidla, což vedlo ke ztrátě manévrovatelnosti. Situaci dále zhoršily silné proudy a vítr. Podrobnější shrnutí dostupných faktů např. zde.
Následky a vyšetřování
Cuauhtémoc je v současnosti zakotvena u mola 36 na řece East River, kde byla zřízena bezpečnostní zóna v okruhu 50 yardů. Americká pobřežní stráž spolu s Národní radou pro bezpečnost dopravy zahájila vyšetřování, které se zaměřuje na technický stav plavidla, připravenost posádky a dodržování bezpečnostních předpisů. Brooklynský most, okamžitě zavřený a podrobený zkoumání, neutrpěl žádné vážné strukturální poškození a byl brzy po incidentu opět otevřen.

O lodi ARM Cuauhtémoc
Loď nese jméno posledního nezávislého aztéckého vládce Cuauhtémoca, který bojoval proti španělským conquistadorům, byl však zajat a později popraven. Plachetnice byla spuštěna na vodu v roce 1982 ve španělském Bilbau jako čtvrtá v sérii školních lodí objednaných námořnictvy Venezuely (ARBV Simón Bolívar), Ekvádoru (BAE Guayas) a Kolumbie (ARC Gloria) v 70. letech. Cuauhtémoc slouží jako školní i reprezentační loď mexického námořnictva. V době nehody byla na mezinárodní plavbě s plánovanou návštěvou 22 přístavů v 15 zemích během 254 dnů.