Nehrajte si na frajery – noste vesty!

Na RYA kurzu nesmíte po celou dobu kurzu bez vesty vůbec na palubu.

Všichni se určitě shodneme, že záchranné prostředky na lodi jsou více než nutné. Mimo tropických teplých moří není člověk schopný přežít ve studené vodě déle jak pár hodin a vyčerpání se dostavuje v řádu minut. A pokud jste někdy zkoušeli plavat i v teplém moři s malými, třeba půlmetrovými vlnami, určitě si umíte představit, jak náročné by bylo udržet se nad hladinou delší dobu. Moře je pro člověka nebezpečné a je nutné zmenšit nebezpečí na minimum. Naštěstí v dnešní době vznikají díky vyspělé technologii další a další vylepšení.

Před lety vznikla ve francii počítačová hra s názvem Sortie En Mer (Vyplutí na moře). Cíl této hry byl ukázat lidem důležitost záchranných vest. Hra se hrála z pohledu první osoby a vy jste jako hráč měli po pádu do vody přežít co nejdéle, aby se pro vás kamarád s lodí stihl vrátit. Bohužel hra již dlouho dostupná není, ale existuje videozáznam z celé hry (celé má 6 minut). Upozorňuji, že video není pro slabší povahy.

Jedny z nejdůležitějších záchranných prostředků na lodi jsou tzv. individuální prostředky záchrany. Jsou to prostředky pro jednotlivce, hlavně harnesy a záchranné vesty. Vesty jsou povinné na každé lodi na jakékoliv vodě, takže i na vodních vnitrozemských nádržích, a každá loď má být vybavena počtem vest dle počtu posádky. Další záchranné prostředky jsou tzv. kolektivní, jako například záchranný ostrůvek nebo EPIRB bóje. Se zvětšujícím se nebezpečí plavby (tzn. plavba na moři a otevřených oceánech) přibývá i takováto povinná výbava.

I když plujete v teplých vodách Středozemí, je rozumné uvážit nošení vest. Sice si řeknete „no co, plavat umím a je teplo“, ale stres z nenadálého spadnutí do vody, namáhavé plavání ve vlnách a podobné zmenšují vaši šanci na přežití. A to ani nemluvím o tom, že většina pádů do vody se stává po úrazu hlavy, jako třeba neočekávané přehození ráhna. V tu chvíli je člověk když ne v bezvědomí, tak minimálně dezorientován, a plavat je velmi náročné. Navíc vesty bývají z viditelných barev a zvyšují viditelnost člověka ve vodě mezi vlnami.

Vest ale více typů. První typ jsou vesty z pevného materiálu, nebo předem nafouknuté. Jako základní výbavu na lodích třeba v Chorvatsku naleznete klasické oranžové vesty. Je to v podstatě obdélník s otvorem na hlavu a popruhy kolem těla. Šité jsou z umělého materiálu, který nenasákavá vodu a vevnitř mají pěnový materiál. Používají se většinou až v případě nejvyšší nouze, protože jsou velké a pohyb v nich je velmi náročný. Zároveň jejich vztlak není nic moc.

Základní výbava charterových plachetnic.
Základní výbava charterových plachetnic, zde trochu lepší verze klasických vest.

Novější a modernější typ pevných vest vypadají jako silnější tvrdá vestička s přední i zadní stranou, většinou upevněna popruhy kolem těla. Pohybuje se v nich o poznání lépe a vztlak mají i lepší než staré záchranné vesty. Používají je vodáci nebo nejčastěji jachtaři soutěžící na okruhových plachetnicích. Zároveň jsou to nejčastěji pořizované vesty pro děti.

Nejmodernější typ záchranných vest a zároveň nejvhodnější na námořní plavbu jsou samonafukovací vesty. Jde o složenou vestu do tvaru takové podkovy s popruhy. V pouzdru (podkově) je mimo složené vesty i bombička s CO2, která vestu automaticky po spadnutí do vody nafoukne. Vesta tedy při běžném nošení vůbec nepřekáží, lze ji nosit i přes všechno oblečení a díky speciální technologii se nemusíte bát, že se vám nechtěně nafoukne, když na vás šplouchne vlna. Dle mého názoru jedna z největších výhod těchto vest je jejich kombinovatelnost s harnesy. Každá z těchto vest má vepředu na silném popruhu přišité kokové oko, o které se dá cvaknout samotný popruh harnesu. Většina vest se s popruhy i prodávají. Zároveň má vesta schovanou jak píšťalku, tak provázek na manuální nafouknutí a ve vyšší výbavě se dá sehnat i se světlem, krytem přes hlavu proti vodní tříšti nebo samostatnou vysílačkou vysílající signál na frekvenci stejné jako EPIRB.

Na RYA kurzu nesmíte po celou dobu kurzu bez vesty vůbec na palubu.
Na RYA kurzu nesmíte po celou dobu kurzu bez vesty vůbec na palubu.

Nedělejte si ale nějaké naděje, plavat ve vodě s jakoukoliv vestou, zvlášť s nafukovací, není vůbec jednoduché a nikdo to nechce zkoušet na ostro na moři. Nejlepší způsob jak zabránit pádu do vody je být přivázaný harnesem tak, aby se v případě pádu člověk vůbec nedostal k hladině. Jak pro nošení harnesů tak nošení vest má RYA (Royal Yachting Association) pár zásad. Nosit vestu či harnes (nebo oboje) by měli:

  • neplavci v situacích, kdy hrozí pád do vody
  • posádka, pokud to vyžaduje kapitán
  • posádka pokud je poškozena loď
  • jednotlivci, kteří cítí, že vestu potřebují
  • jednotlivci, kteří si nejsou jisti, že ji nepotřebují

A na závěr mám pro vás trik od pana mariňáka – jak udělat provizorní plovoucí vestu ze svých vlastních kalhot.

1 COMMENT

  1. „Každá z těchto vest má vepředu na silném popruhu přišité kokové oko… “
    Každá, byť samonafukovací, určitě ne!

Comments are closed.