Neštěstí nechodí po horách – tragédie v La Calleta

Včera došlo k přístavu La Calleta k tragédii, která jen díky štěstí a duchapřítomnosti posádky La Grace neskončila smrtelnou tragédií. Je to tragédie i tak, ale alespoň můžeme říct, že se relativně šťastným koncem. Shodou okolností je na palubě právě teď i bývalý člen posádky Gaiy, Zdeněk Rusek. Byl prakticky očitým svědkem a já jsem ho požádal o informaci, co se vlastně stalo.
Jarda Foršt

Zděnek Rusek píše:

Ahoj všichni, Jarda mě požádal o krátké sepsání události na La Grace, tak tady ho máte. Minulou sobotu většina kadetů odletěla z Prahy do Olbie, po příjezdu okamžitě nasednuli na taxíky a vyrazili do Golfo Aranci, kde se neprodleně nalodili.

Kapitán dovolil krátkou koupacku po ubytování, kotva hore a neprodlený odjezd do místa nočního kotvení. V neděli velmi brzo ráno kotva hore a motorovani do přístavu La Calleta, v dopolednich hodinách prirazime portsidem k molu, uvazano 8 mooringu, loď vyvazana k molu snad vším, co bylo na palubě. Oběd, bezpečnostní briefieng, část odchod do města, část kadetů nastupuje zaměstnání, večer lehká párty.

Pondělí, po snídani a nástupu začíná první výcvik práce s takeláží. Během tohoto výcviku priplul do přístavu katamaran s českou posádkou, jelikož nebylo místo, tak je poslala obsluha přístavu pryč. Katamaran se pomalu začal otáčet pro výjezd z mariny, slyšel jsem splouchnuti do vody a po pár sekundách jsem viděl, jak dva z katamaranu skáčou do vody a „tlačí “ katamaran, který začal splouvat ven. Skipper katamaranu křičel „TOHLE SE NEDĚJE DO PIČE“!

Přerušili jsme výcvik, šel jsem na zadní palubu a volal na katamaran jestli potřebuji pomoct, holka z katamaranu na mě volala, ať voláme sanitku, že je někdo namotany s lanem na propeleru a useklo mu to nohu. Na vedlejším vyvázaném katamaranu se na mě díval Polák co se děje, přeložil jsem mu to, poláci okamžitě sedli do dinginy a jeli.

Katamaran se mezitím nebezpečně blížil betonovemu molu. La Grace přestala spouštět motorový člun, protože Poláci mezitím vyprostili postiženého z vody a část kadetů zajistila vyvazani katamaranu k břehu. Dingy odjíždí k vjezdu do vody v přístavu a kadetka LG poskytuje první pomoc. Kapitán LG volá vysílačkou do Mariny, ať pošlou sanitku, já volám italskou 112, KDE NEUMI NIKDO ANGLICKY a za pomoci google translatoru se konečně dockavam nějaké odpovědi. Asi na šestý pokus mi dají někoho anglickyc mluvícího, během pár minut přijíždí dvě sanitky, jedna od „nas“, jedna z mariny. Do 30 minut přístavá vrtulník.

Tak a tedka, co jsem se dozvěděl. K celému pruseru podle zraněného došlo tak, že stal vzadu na schudkach, lano spadlo do propeleru, částečně ho strhlo, nechtěl se pustit, aby si nenamočil mobil v kapse. Nikdo ho neviděl. Skipper znova spustil propeler, to ho už strhlo úplně a useklo mu to nohu 15 cm pod kolenem. Je mu 34, mechanik někde od Brna. Jo a neměl žádné pojištění (!!!).

Posádka katamaranu je v hotelu, Carabinieri je vyhodili, že je to místo činu.

Lessons learned:

1) uklízejte lana, je to o pruser, nebo v nich aspoň nestujte

2) do mariny nejdřív zavolat, než tam dojedete

3) nezkusena/nevycvicena posádka je velký špatný, posunout je co nejrychleji

4) hlídat si svého battlebuddyho

5) nestat na schudkach katamaranu

6) pojistit se na rizikove sporty Přikládám fotku katamaranu, celé to neštěstí se stalo na zádi vpravo.