O bouřích v Chorvatsku – rozhovor s Josefom Dvorským

Kpt. Josef Dvorský a La Grace bezpečně uvázaná v bunkru na ostrově VIs.

Středomořím se prohnaly ničivé bouře. Minulý týden zasáhly hlavně severní Řecko, oblast Chalkidiky, severozápad Itálie a Chorvatskou Dalmácii. Letošní sezonu pluje La Grace v Chorvatsku, aktuálně teď i s redaktorem Krásy jachtingu, tak jsme toho využili na krátký rozhovor s kapitánem Pepou Dvorským a zeptali se na jeho dojmy a zkušenosti s bouřemi v Chorvatsku.

Bouře ve středomoří, aktuální téma. Jak vidíš letošní sezonu zde v Chorvatsku z pohledu počasí? 

Letos je extrémně hnusná sezóna. V květnu chodily Bóry o síle 60-70 uzlů. Nahoře ještě sněžilo. Je jasný, že v téhle oblasti se něco děje. Poslední týden v květnu až do nedávna se to uklidnilo, udělalo se hezky, moře se ohřálo na nějakých 22°C. Na čas se se udělalo,  řekneme, standardní počasí. To ale nečekalo do srpna. Začaly se tady dělat Neveriny, což jsou blesky a lokální bouřky, které v téhle části hrozí spíš v druhé půlce srpna až v září. Vypadá to ale že počasí je letos nestandardní. Díval jsem se na většinu předpovědí a téměř žádná je neodpovídá. Nejlepší je dívat se na oblohu. Ty mraky se objeví večer a večer a začnou v nich blikat blesky. V okamžiku, kdy takový mrak přechází kotviště, radikálně se změní počasí. Přijde velice silný nárazový vítr a déšť a to je to, co tady ty lodě hází na břeh.

Jak jste prožívali bouři?

Té první bouře jsem si všiml, až když jsem si šel večer lehnout, což bylo někdy v 11 večer a viděl jsem oblohu plnou blesků. K nám to přišlo ve 3 ráno. Měl jsem dobré kotviště, ale pod mrakem se tvoří vír a nedá se dobře odhadnout, která část víru mě zasáhne. Stáli jsme na kotvě, vyvázáni zádi na molo. Vítr přišel velkou silou z boku, takže jsme odhodili záďové lano a zůstali jsme stát na kotvě, která nás udržela. Problém je když člověk nemá prostor. Výhoda je, že ty bouře trvají v řádu minut. Ta nejsilnější trvala třeba 10 minut a když člověk udrží loď na motoru těch deset minut, pak je to dobrý.

Kryt v zátoce Rogačič

V jednom z vašich deníku se psalo o starých bunkrech jugoslávského námořnictva  na ostrove Vis a že se hodí o nich vědět pro případ špatného počasí. Můžeš o nich říct něco víc?

Bunkry jsou orientované tak, že poskytují skvělý úkryt proti Mistralu, proti Jugu, ale většina z nich nekryje na Bóru, která umí foukat silou 40 až 60 uzlů, v zimě byla i 80tka. V případě, že lodi dovnitř vítr nafouká vlny, tak by tam moc šťastná nebyla. Jsou tam na obou stranách mola a velké vazáky. Můžu to doporučit, ale člověk musí být opatrný z které strany to přijde.

Co bys dělal jako charterový kapitán s menší lodí?

S charterovkou bych mohl v podstatě jen hlídat počasí a neopouštět loď. To je průšvih všech katastrof, co tady byly. Posádky byly v hospodách, lodě opuštěný, nikdo se o ně nestaral a v těch deseti  minutách bylo dílo zkázy rychle dokonáno. Takže koukat na nebe a držet hlídky. Nic víc se s tím dělat nedá.

Klimatické změny, média jsou toho plné a jachtingu se to zásadně dotýká. Jak to vnímáš?

Já jsem přesvědčený, že se počasí celkově horší. Já jsem na moři od roku 1982, od roku 1994 trvale a každým rokem je sezona dobrého počasí kratší a kratší. S La Grace jezdíme deset  měsíců v roce, takže dokážu vnímat, jak se to zhoršuje. Před 5 lety se mi nestalo, že bych potkával víc než dvě velké bouře za zimu a teď v zimním období mám dvě bouře do týdne. Nevím proč to tak je, ale určitě je třeba se s tím naučit žít.

Krása jachtingu není bulvár a nechceme strašit. La Grace a stovky jachtařů si od neděle užívají znovu Chorvatského léta. Vítr do 20 uzlů a pro La Grace je to spíš relaxační posouvání. Zatím jsme všechny dni v dovolenkovém tempu plachtili a v noci v klidu spali. Hezké léto a děkujeme za rozhovor.

Poznámka na závěr: Pro ty z vás co se chtějí na bouře připravit máme nabídku – brzy bude v prodeji pravděpodobně  nejlepší kniha na tohle téma. Více na Jachting v bouřích.