Omezení plavby ve skluzu na Slapech

Vyrůstala jsem na Slapech nedaleko Měřína a pamatuji si doby (což zní jako kdybych byla děsně stará, ale holt už nejmladší nejsem 😀 ), kdy plata u břehu byla plná koupajících se lidí, kvičících dětí a na vodě jsme potkali maximálně tak parník jednou za 2 hodiny nebo nějakou tu malou plachetničku. Když mi bylo asi 10, plavali jsme se sestřenkou skoro každý den přes celou řeku naproti na břeh a zpátky, jen tak. Nebyl problém nás pustit, plavat jsme uměli dobře a museli jsme si dát pozor jen na toho parníka.

Bohužel od té doby se tady podmínky hodně změnily. Začalo se prodávat více motorových člunů a uvolnila se pravidla omezující jejich plavbu. Výsledek je, že každou chvíli kolem projede hlasitý motorák ve skluzu šílenou rychlostí, kolem zátok s platy a pláží s lidmi, rozhoupe všechny u břehu stojící lodě tak, že já vždycky trnu hrůzou, kdy to ty vazáky už nevydrží. U chat na břehu je hluk jak u dálnice…

Minulý rok se po dlouhém tahání, dohadování, dopisování a nesčetných peticích povedlo vyjednat omezení plavby ve skluzu v této oblasti aspoň přes prázdniny – červenec a srpen. Protože bylo před volbami, jezdili poctivě policisti na vodě a kontrolovali. Myslím, že hodně lidem v téhle rekreační oblasti se hodně ulevilo.

A teď jsem se náhodou dozvěděla, že prý ta vyhláška platila jen minulý rok a že se tu zas může jezdit, jak je libo. Na vodě to tak teda určitě vypadá – motorák za motorákem ve skluzu a policie nikde. Inu zapátrala jsem a přátelé, není to tak! Vyhláška o omezení plavby ve skluzu platí dále i tento rok přes sezonu!

Konkrétně na Slapech platí omezení od kilometru 91,8 (což je hráz Slapské přehrady) po 97,85 (pod Měřínem) a dále od kilometru 100,51 (Živohošťský most) po kilometr 106 (u obce Kobylníky). Omezení je platné do 15.9.

Nevím, kdo šíří to, že je volná plavba všude. Tak až se třeba příště o tom budete s někým bavit, tak aspoň víte, jak to je.