Ozvěny modrých hlubin: delfíni v Jadranském moři

Jadranské moře- domov největšího společenstva delfínů ve Středozemním moři

V moři najdeme neuvěřitelnou rozmanitost živočichů, od těch s  neuvěřitelnými barevnými kombinacemi, přes stvoření s neskutečnými tvary těl až po ozubené obrovské paryby. Všechny nás ale fascinují svojí dokonalostí a nádhernou rozmanitostí. Přestože je v moři ke zkoumání obrovské množství různých živočichů, lidé byli vždy nejvíce okouzleni tím nejhravějším mořským savcem, delfínem. Jejich inteligence, hravost a přátelská povaha je staví vysoko nad ostatní v celé zvířecí říši. Je mnoho svědectví o komunikaci a interakci mezi delfíny a člověkem, která ukazují na hlubší spojení těchto dvou druhů. Někteří tvrdí, že díky jejich inteligenci a socialitě by se mělo na delfíny nahlížet jako na individuální osobnosti podobné těm lidským.

Delfíni jsou jedni z nejinteligentnějších živočichů na Zemi.
Delfíni jsou jedni z nejinteligentnějších živočichů na Zemi.

Delfíni milují čistou vodu a každá část moře je jejich hracím hřištěm. Existuje mnoho organizací chránící tento fascinující druh přes vymřením a bylo provedeno mnoho projektů, které sledovaly pohyb a migrace delfíních skupin ve Středozemním moři. Výsledky jsou takové, že pravděpodobně největší komunita delfínů v celém Středozemním moři obývá práve Jadranské moře. Mnoho lidí si plánuje svou dovolenou v Chorvatsku právě podle pohybu delfínů a touží potom zahlédnout je u pobřeží nebo u pláží. Mnohem větší pravděpdobnost setkání s tímto mořským savcem ale je, jak všichni tušíme, na lodi uprostřed volnějšího moře, kde se můžeme pohybovat s mnohem větší volností.

Blue World na ostrově Lošinj

Pokud byste opravdu chtěli sledovat trasy táhnoucích delfínů v Jadranském moři, je ostrov Lošinj tím správným začátkem. Na tomto ostrově totiž sídlí Blue World Institute, který pravidelně monituruje migrace delfínů a stará se o jejich bezpečí na Jadranu. Institut je otevřen veřejnosti a dozvíte se tam vše o jadranské komunitě delfínů, například kde se právě nacházejí, kolik má komunita členů, kde je můžete zahlédnout a jak se chovat, když se s nimi setkáte. Toto je obzvlášť důležité téma, protože delfíny vyrušuje zvuk hlasitých lodních motorů a při neopatrném setkání jsou delfíni čím dál častěji poraněni lodními šrouby, což je hlavní důvod, proč se ukazují čím dál vzácněji.

V institutu Blue World můžete také symbolicky adoptovat svého konkrétního delfína. Každý zaregistrovaný delfín má svoji kartu, na které je krátký popis jeho fyzických charakteristik i typického chování. Jakmile si adoptujete delfína, dostanete potvrzení o adopci, delfínovu identifikační kartu (s fotografií a popisem), památnou kartu Blue World Institute a výtisk jejich každoroční publikace.

Delfíní hřiště v Chorvatsku

Kromě ostrova Lošinj je skutečné “horké místo” na setkání s delfíny ostrov Cres a zátoka Kvarter Bay. Každé léto je spoustu záznamů o viděných delfínech právě zde. Občas se tato skupina objeví dokonce i u přístavu Rijeka a je známá tím, že se pohybuje okolo ostrovů Cres, Krk a Rab. Všechna tato místa jsou i velmi turisticky zajímavá, takže nemusíte mít strach, že bez delfínů nic neuvidíte. Delfíni ale žijí prakticky po celém Jadranském moři a potkat je můžete všude. Podle zpráv od turistů a rybářů se také často pohybují v okolí ostrovů Kornati Archipelago, Vis a Korčula a při pobřeží okolo města Makarska.

V Chorvatsku můžete delfíny zahlédnout téměř všude.
V Chorvatsku můžete delfíny zahlédnout téměř všude.

Přestože setkání s těmito nádhernými zvířaty je fascinující zážitek, nedoporučuje se zaměřit své cesty po Chorvatsku jen na sledování delfínů. Nejlepší je prohlédnout si krásy samotného Chorvatska a delfíni se svojí hravostí a elegancí se k vám určitě během cesty přidají.

Delfíni v Chorvatsku od Martina Bortlíka. Natočeno za plavby “S plachetnicí zimním Jadranem

Zdroj: http://www.yacht-rent.com/echoes-of-the-deep-blue#.U32MC2se4pE.facebook


200TIPU_PRO_JACHTARE_300X700200 tipů pro jachtaře

Novinka na českém trhu

Rady a zkušenosti pro každou příležitost, protože jachting, to nejsou jenom vítr a plachty. To máte navigaci, elektrotechniku, kuchaření, plyn, posádku, tchyni na palubě, mořskou nemoc, jinou nemoc, lana, uzly, fléry, rafty, vysílačku, VHF, DSC, ETA…

Více informací

2 COMMENTS

Comments are closed.