Pabouk 700: Francouzský retro minimalismus

Foto: www.pabouk.com

Je libo malou milou kajutovku? Prostornou a jednoduše ovladatelnou, s maličkým ponorem, kterou odvezete na přívěsu, ale stále s ní můžete plout delší plavby sám nebo jen s malou a méně zkušenou posádkou? Tak to by se vám mohla líbit Pabouk 700’

Carmichael s Pabouk 700 a 260, Foto: www.pabouk.com

Antoine Carmichael je francouzský stavitel lodí a autor konceptu Pabouku. Jeho základem je cat, malá plachetnice s jediným stěžněm a jednou lichoběžníkovou gaflovou plachtou. Komu se vybaví Optimist, je na správné cestě (i když ten nemá gafli, ale lichoběžníkovou plachtu se spritem). Ale vzpomenete si, že jste něco podobného viděli jako kajutovku? Carmichael si jako základ vybral plavidlo z Le Havre z 19. století a v bývalé kapli vytvořil první Pabouk, dlouhý 2,6 metru, jako jednoduchou plachetničku na odpolední poježdění. Další kusy si brzy začaly nacházet majitele v blízkém okolí, až jich vyrobil čtyřicet.

Foto: pabouk.com

Dalším krokem byl model dlouhý 3,6 metru a pak následoval Pabouk Love, malá kajutovka dlouhá 4,85 metru. Poslední model je zmíněný Pabouk 700. Všechny modely se vyznačují podobným retro liniemi, které lze označit i slovem bachraté. Ale i proto mají dobře krytý kokpit, vysoký bok, hodně místa a poměrně netradičně řešený balast. Velkou nádrž v trupu, která se naplní mořskou vodou. Dlouhý kýl na plochém dně umožňuje bezpečné nasednutí za odlivu a zároveň má velmi malý ponor. Ten se dá dále regulovat vypouštěním balastní nádrže.

Foto: www.pabouk.com

Jednoduché plavidla mají i jednoduchou takeláž s gaflovou plachtou a malými nároky na obsluhu. Carmichael pracuje sám a v malé sparťanské loděnici v Gouesnac’h (Bretaň) postavil již 125 lodí – různých Pabouků. Zakládá si na strohém vybavení a maximální jednoduchostí svých lodí. Přitom než objevil kouzlo starých tvarů, jezdil vícetrupé speciály a věnoval se výrobě dílů z kompozitů. Aby stále mohl stavět všechny lodě sám, rozhodl se dále pokračovat jen ve výrobě sedmistovky. Její třetí kus prý putuje do českých rukou (kdybyste o něm něco věděli dejte nám vědět). Výroba menších modelů bude pokračovat v nové firmě, jejíž majitel opustil dobře placené místo ve farmaceutickém průmyslu a odkoupil od Antoina jeho formy. Za mne je Pabouk 700 láska na první pohled za 60 300 Euro. Co si o ní myslíte vy?


AKCE 30% SLEVA NA ZÁSADNÍ JACHTAŘSKOU KNIHU JACHTING V BOUŘÍCH
(990,- 693 Kč, ušetříte 297 )

KLIKEJTE ZDE