Paní Jeanne Socrates: Je stále nejstarším jachtařem v solo nonstop plavbě kolem světa?

Jeanne Socrates je v Guinnessově knize rekordů vedena jako nejstarší žena, která obeplula svět na plachetnici nonstop solo bez jakékoliv cizí pomoci. Po několika neúspěšných pokusech kvůli technickým problémům lodi se jí v roce 2019 povedlo úspěšně obeplout zeměkouli bez zastávky. V té době jí bylo 77 let a získala tehdy titul nejstaršího světového jachtaře v nonstop solo plavbách kolem světa. Její cestu jsme zde na Kráse jachtingu sledovali a můžete se zde podívat na starší články

Paní Socrates ale tento titul oficiálně ztratila v roce 2020, kdy nonstop solo plavbu kolem světa úspěšně dokončil 81letý jachtař Bill Hatfield. Jeanne je stále nejstarší ženou s podobné plavbě, ale ne již nejstarším jachtařem. Bill Hatfield ale neplul stejnou trasu jako Jeanne Socrates.

 

Bill Hatfield
Jeanne Socrates

Jeanne se ze Severní Ameriky vydala na jih kolem jižního mysu Nového Zélandu, následně Tasmánie a Austrálie (Mys Leeuwin) a dál na západ k Mysu dobré naděje a jihem Jižní Ameriky (mys Horn) zpět do Severní Ameriky.

Trasa Jeanne Socrates

Bill začínal narozdíl od Jeanne svoji cestu V Evropě na Kanárských ostrovech, zamířil Atlantickým oceánem na jih kolem jižního mysu Ameriky (Mys Horn) a přímo k Austrálii, kde neobeplouval jihem Nový Zéland ani Tasmánii. 

část trasy Billa Hatfielda

Reálně to znamená, že paní Socrates během své plavby pokořila všech 5 hlavních mysů světa (Nový Zéland, Tasmánie, Austrálie, Afrika a Jižní Amerika) a jak sama řekla, zůstává tím pádem v téhle trase nonstop solo plavby kolem světa stále nejstarším jachtařem. Výkon pana Hatfielda nijak nesnižuje, naopak, ale dodává, že tím pádem strávila v jižních bouřících oceánech delší čas. 

Přestože Guinessova kniha rekordů trasy plaveb kolem světa v těchto detailech nerozlišuje, zůstává paní Jeanne Socrates stále titul nejstarší ženy v nonstop solo plavbách kolem světa. 

Nonstop solo plavby na plachetnicích kolem světa jsou obrovským sportovním výkonem a svou náročností se vyrovnají kdejakému vrcholovému sportu. Aby byla jistota plavby na plachty, motor se před startem zapečetí a jachtaři nesmí přijímat pomoc od kohokoliv cizího. Na opravy lodi mají pouze to, co je k dispozici na lodi. Musejí spoléhat jen sami na sebe a své znalosti a mentální i fyzické schopnosti. Proto v redakci obdivujeme každého jachtaře, který se o takovou náročnou plavbu pokusí a přejeme všem zdárné návraty do domovských přístavů.  

Zdroje: 

https://www.abc.net.au/news/2021-09-23/worlds-oldest-female-solo-round-world-sailor-stuck-in-australia/100482412

By Jeannefa – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85197563

https://www.svnereida.com/travels

https://www.sailworldcruising.com/

https://www.sailingscuttlebutt.com/2020/02/22/new-oldest-person-to-circle-world/

https://windpilot.com/blog/en/blog/2020/07/05/sv-leau-commotion-william-hatfield-aus/