I když by se mohl zdát titulek tohoto článku zavádějící, protože setkání v prosinci 2017 bylo velmi přátelské, nemohu nevzpomenout doby, kdy se jako praví piráti na setkání ČANY poprali piráti. Já jsem si tenkrát odnesl naraženou holeň, moje žena rozseknutý loket od letící střepu rozbité lampy a všichni přítomní si odnesli nehynoucí zážitek. 🙂
Tak letos prosím pěkně né. Letos bylo setkání vedeno v tom nejpřátelštější duchu. Pro mě osobně bylo letošní setkání ČANY zvlášť milé, protože se mi poštěstilo potřást si s mohutnou pravicí našeho jachtaře a námořníka číslo jedna – s Richardem Konkolskim, jehož knihy mi v dětství otevřely svět jachtingu a mořeplavců. Richard na setkání vyprávěl, společně s dalším naším slavným jachtařem Petrem Ondráčkem, o rekonstrukci plachetnice Niké, a o její cestě do muzea, kde je Niké nyní hojně navštěvovaným exponátem. I Petra Ondráčka jsem moc rád potkal a zavzpomínal na dobu, kdy jsme společně vydávali jeho knihu Sám čtyřmi oceány.
Ostatně, Petr byl kmotrem jedné z našich letošních knih – Muka v ráji, jejíž křest proběhl v pražském knihkupectví Luxor. Kniha je příběhem dvojice jachtařů, které na Filipínách unesli islámští teroristé. Autorka knihy Henrike Dielen a zároveň oběť únosu, přicestovala do Prahy, aby se zúčastnila nejen zmíněného křtu v knihkupectví Luxor, ale také setkání ČANY. Kdo jste na ČANY letos byl asi potvrdíte, že setkání s ní bylo velmi zajímavé a podnětné, protože nadšení a optimismu měla paní Henrike na rozdávání – ostatně dle jejího vyprávění právě tohle byla klíčová vlastnost, která umožnila jí a jejímu partnerovi Stefanovi přežít.
Setkání se vůbec letos velmi povedlo, i prostory se ukázaly jako vyhovující, i když zprvu byla obava, jestli se tam všichni vejdeme. Velmi zajímavou přednášku měl například Zděnek Žižka o plavbě ve vodách RF a zejména o používání virtuálního AIS za plavby na Bagatele. Tohle téma mě speciálně zajímalo, protože virtuální AIS používám na plavbách již třetí sezónu, byť jsem zatím neměl možnost porovnat rychlost odezvy s VHF AIS. Proto mě překvapilo – a potěšilo – že podle Zdeňkových závěrů není mezi oběma systémy žádné prodlení.
Vrcholem večera pak byl krátký koncert námořnických písní v podání Arnoštova tria bandu (což znamená „sešli jsme se jen tři“ 🙂 ) ve složení Arnošt Hanf (zpěv, ukulele), Tom Black (klarinet) a moje maličkost (kontrabas). Zazněli povětšinou písně z alba Pár mu jich dej, (včetně písně Pár mu jich dej, proto ten titulek 🙂 ) Pokud jste nás viděli a slyšeli, jistě uznáte že Arnošt je živel, jehož stojí za to vidět a poslechnout. Však taky šéf ČANY Martin Blagoev s ním hned domluvil hraní i na příštím ČANY 2018!
Tak krásné svátky všem a těšíme se na moře! 🙂