Pavel Roubal i jeho loď v bezpečí – Mini Transat pokračuje

foto:minitransat.fr

V pondělí jsme psali o začátku Mini Transatu a o Pavlovi Roubalovi, který se jako jediný český účastník držel na pěkných pozicích v druhé desítce v kategorii sériových lodí. Bohužel těsně po zveřejnění jsme se dozvěděli smutnou zprávu. Pavel musel být z lodi evakuován vrtulníkem a závod pro něj skončil.

Pavel a jeho loď Pogo Dancer 908 se v první etapě z La Rochelle do Las Palmas pohyboval okolo 17 až 20 místa z 65 startujících v jeho třídě. 9. října zamířil k portugalským břehům, aby tam využil silnějšího větru. Po kontaktu s neidentifikovaným předmětem se jeho loď začala plnit vodou a Pavel aktivoval svůj EPIRB. Z lodi byl v pořádku evakuován vrtulníkem. V následujících dnech spolu s Milanem Koláčkem zorganizovali záchranu lodi, která je navržena jako nepotopitelná (v trupu je dostatek pěny, aby se udržela na hladině) a vybavená vysílačem polohy. Podle aktuálních informací (viz. Lodní noviny) se jim záchrana podařila a loď je v přístavu.

Axel Trehin první v cíli první etapy Foto: facebook.com/CollectifRochelaisMiniTransat

V pondělí 14. brzy ráno se v cíli první etapy na Kanárských ostrovech objevili první závodníci. Ve třídě prototypů vyhrál první etapu Francouz Axel Tréhin na lodi Project Rescue Ocean (pojmenované po stejnojmenné environmentální organizaci), před krajany Francoisem Jambeau a Tanguy Bouroullecem. Po více než osmi dnech závodění připluli první tři závodníci do cíle v rozmezí třiceti minut. Ve třídě sériových lodí byl první Ital Ambrogio Beccaria před Francouzi Felixem De Navacelle a Matthieu Vincentem.

Ambrogio Beccaria oslavuje první míst sériových lodí. Foto: facebook.com/CollectifRochelaisMiniTransat/

Zatím v závodě pokračuje 21 z 22 prototypů a 62 z 65 sériových lodí. Mnoho z nich bylo v době psaní tohoto příspěvku ještě na moři. Závod bude pokračovat druhou etapou z Las Palmas na Martinik.