Pavel Roubal se účastní závodu Mini Transat

Pogo Dancer, Foto: minitransat.fr

V sobotu 5. Října odstartoval 22. ročník Mini Transat (s přídavkem La Boulanger podle pekárenského sponzora). Trasa povede 87 závodníků ve dvou etapách z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria a pak v druhé etapě na Martinik do zátoky Le Marin. Mezi soutěžícími je i český jachtař Pavel Roubal.

Startovnímu poli dominují francouzští jachtaři, ostatní národy jsou zastoupeny spíše jednotlivci. Závodí se ve třídy mini 6,5 ve dvou kategoriích. Sériové lodě musí být postaveny ze skelných vláken, s kovovými stěžněm a 1,6 metrovým ponorem a pevným kýlem. Materiály jako titan a uhlík jsou zakázány a lodě musí být součástí alespoň 10 kusové série. Druhá kategorie, prototypy, jsou naopak odlehčené speciály s nejnovějšími vychytávkami. Například Arkhema 3 má extrémně široký trup, včetně špičky, která je zakulacená, používá pohyblivé foily, trup z uhlíkového vlákna je sycen recyklovatelnou pryskyřicí.

 

Pavel Roubal startuje na lodi Pogo Dancer 908. Jméno jest asi aluzí na “tanec” Pogo punkové a grungeové éry. Lodě vyrábí francouzská firma Pogo Structures a její model dlouhodobě vyhrává závody sériových lodí kategorie 6,5 mini. Kdo by toužil po nové lodi tak v základu jsou nové modely Pogo 3 na prodej za 48 150 Euro.

Pavel Roubal na oficiální propagační fotce: foto: minitransat.fr

Pavel (43) se Mini Transatu zúčastnil již v roce 2017, kdy se mu podařilo dokončit na 31. místě, bohužel po tom co se musel hned dvakrát zastavovat na Kapverdách s poruchou elektroniky a celkově tam opravami ztratil 3 dny. Spolu s Milanem Koláčkem má za sebou několik úspěšných závodů (8.místo Minifastnet 2018, 1. místo ORC /Rolex Middle Sea Race v týmu Bohemia Debra, 1. Místo Mare Nostrum 2016) a v době psaní této zprávy se držel na velmi pěkném 17 místě. Aktuální pořadí můžete sledovat zde. Držíme palce.

Aktuálně: Po uzávěrce dorazila informace: Pavel Roubal 10. října narazil do plovoucího předmětu, jachta byla silně poškozena a Pavla, naštěstí bez vážných zranění, vyzvednul záchranářský vrtulník.

Video z tréninku s Milanem Koláčkem.