Pesimistický jachting?

Napsal mi onehdá jeden pán, že můj Průvodce Řeckem je pesimistický. Tak jsem se nad tím zamyslel… a něco na tom je. V Průvodci píšu, že v Řecku umí foukat silný vítr, zátoky že bývají plné, také chodí bouřky, mapy jsou někde nepřesné a dno umí být kamenité. Taky píšu to tom, že ostatní jachtaři nemusí být výlupky ctností a jejich znalosti Colregu umí být mizivé. A to nemluvím o oficiálních autoritách.

No jo, neměl bych tedy ubrat? Neměl bych psát více optimisticky a své texty v Průvodci příště trochu více zalít tím teplým sluncem a letní pohodou?

Neměl. Přátelé, já nepíšu reklamní leták cestovní společnosti a nelákám na krásy Egeje a řeckých ostrovů. Popisuji svoje zkušenosti a snažím se dávat rady, když si myslím, že bych je dávat měl. Samozřejmě, můžete strávit – a pravděpodobně strávíte – v Řecku týden nebo dva a nebude se prakticky vůbec nic dít! Přes den bude svítit slunce, vítr bude foukat pěkně do 15 uzlů, v noci nebude spalující vedro a ten vítr na noc pěkně utichne, takže loď se na kotvě ani nepohne. Ano může se to stát a já to každému přeju. I sobě bych to přál!

Ale ono to tak být nemusí. Přijde bouřka, zátoky jsou plné, a to místo, které jste tak tak urvali je na takové hloubce, že kotva ujede při prvním poryvu a vám nezbyde, než vyplout za bouřky na moře, kde vás vítá vítr 45 uzlů a nepřesné mapy.

To všechno se umí dít kdekoliv na moři a Řecko není výjimkou. Neštěstí nechodí po horách, ale po jachtařích a beru jako svůj úkol, že vás upozorním na všechna nebezpečí, která jsou mi známá. Jen v Řecku jsem naplul přes 12.000 námořních mil a zažil jsem v něm už vážně leccos. Když jste na moři tři měsíce a více, tak pravděpodobnost, že vás něco potká, značně stoupá.

Takže i když vaše plavba na moři v Řecku nejsíše bude pohodová a klidná, přesto budu psát dál, jak jsem psal doposud. Věřím, že díky tomu budete vědět, co se může stát a že nebudete překvapení, když k tomu dojde. Například – když budete vědět, že kotviště bývá plné, připravíte si realistický plán kotviště záložního. A nebo když napíšu, že někdě Navionics nejsou přesné, dáte si mnohem větší pozor, abyste do něčeho nevrazili.

Tož tak.

Tak ahoj někde na moři!