Postavte si ClassGlobe 5.80

Foto: B&B Yacht Designs, zdroj: www.classglobe580.com

Je to paradox. Doba přetechnizovaná. Všichni jsou přilepený na mobilech. COVID a nástup 5G to ještě prohloubí a přitom od zcela nejachtářských kamarádů slýchám, že sledují youtube kanály o lidech, co stavějí lodě a touží u toho po dílně a vůní dřeva. Domácí stavba lodí možná zažívá renesanci právě díky přetechnizované době. Nestaví se pro to, že by to byla jediná možnost jak se plavit, ale pro návrat k radosti z práce a pro potřebu zpomalit a odpojit se… Tento trend zachytil Don McIntyre s třídou lodí ClassGlobe 5,80 a kdo by si jednu chtěl postavit, zde je několik novinek jak na to.

Už jsme to tu několikrát psali, takže stručně. Třída ClassGlobe vznikla ze spolupráce dobrodruha, dnes propagátora a organizátora retro jachtařských soutěží Dona McIntyra a polského lodního stavitele Januse Maderskeho. První chtěl malou, doma postavitelnou jachtu dostatečně bezpečnou pro oceánské plavby, druhý měl zkušenosti s návrhem, stavbou a přeplavbou Atlantiku na svém 5 metrovém typu Setka. Madersky loď propracoval, prodloužil a pro McIntyra navrhl třídu ClassGlobe 5,80 na níž se snad brzy budou jezdit oceánské regaty s lidovými rozpočty pro amatérské jachtaře-stavitele. V současnosti se rozbíhá stavba prvních trupů v 22 zemích a ČR je díky Michalovi Krystovi mezi nimi.

Jak na spoje… ukážka z blogu Piotra Czarnieckiho. Foto: globe580.blogspot.com
Plány

Prvním krokem je nákup plánů. McIntyre je prodává za 300 USD kus a jejich zakoupení je podmínkou pro přidělení trupového čísla, zařazení do třídy ClassGlobe a pro pozdější ověření shody s pravidly pro start v regatách. To by měla být záruka, že se po světě nezačnou ve velkém stavět lodě podle zkopírovaných plánů. Pravidlo “co loď to plán” platí i v případě, pokud si jeden člověk chce postavit více kusů. V dalším kroku si stavitel musí zřídit jednoduchý blog, kde bude dokumentovat průběh stavby. Jednak je to výborná globální kampaň celého projektu s přidruženými facebookovými, youtube a instagramovými účty, a jednak to umožní organizátorům sledovat, jak postupuje proces stavby lodí z hlediska plánování závodů. Navíc tak vzniká vědomostní základna pro dalších stavitele.

Stavebnice

Základním materiálem stavby je překližka, epoxidová pryskyřice a nařezané hranoly masivu na žebra a výztuže. Vyčerpávající seznam stavebního materiálu a výstroje naleznete zde. Kdo by si chtěl práci zjednodušit, pro toho jsou k dispozici stavebnice, neboli kity, vyřezané CNC technologií z certifikované překližky a dřeva. Kity jsou k dispozici různě po světě a pozor(!), brzy také u nás. V česku jejich výrobu potvrdila firma devoto.cz. Cenu a podrobnosti zjišťujeme. 

Stavebnice každém případě znamená velkou úsporu času, nákladů a velkou pomoc pro méně zkušené stavitele. Někteří výrobci stavebnic budou pravděpodobně dodávat i další součásti – epoxid, skleněné tkaniny, okna, kování ….  

Zde dlooouhý exkurz do všetkých podrobností CNC stavebnice:

Kování, stěžeň, plachty …

Zatím není postaven ani první trup, takže trochu předbíháme, ale některé podstatné informace už jsou známé. Kování na uchycení kormidla, čelenního nástavce a vantů musí být koupené od výrobce vybraného představiteli ClassGlobe. Zatím ale není určen. Jednoduchý ocelový kýl s olověnou “bombou” si stavitelé mohou udělat sami. Klíčovým bodem je kvalitní svar na spoji ploutve a desky, která se uchytí v trupu. Stěžeň a ráhno mají dané a pro závody kontrolované rozměry, které jsou k dispozici v plánech, ale jsou možné odchylky v konečné konstrukci. Plachty budou zadány jednomu výrobci a všichni stavitelé si je u něj budou muset koupit. Kdo to bude a jaká bude cena zatím není jasné a už kolem rezonují na fórech debaty. Mnohým to připadá jako narušení celého konceptu, protože by si mnoho stavitelů dokázalo plachty ušít, případně objednat lokálně za nižší cenu. 

Foto: www.classglobe580.com
Blogy a fórum

V nejpokročilejší fázi je trup 01 lodě Trekka stavěné pro samotného Dona McIntyra polským stavitelem Pjotorem Czarneckim, a jeho blog v (snad) našinci přístupné polštině je k dispozici zde. Další stavitelé postupně začínají a jejich blogy převážně v angličtině se postupně rozbíhají. Brzy by měly přibýt i novinky o Michala Krystu na jeho stránce acrossthehorizon.cz. Kdo by si chtěl zadiskutovať a přispět myšlenkou či radou, může navštívit fórum

Další vývoj budeme pozorně sledovat a kdyby se mezi čtenáři Krásy jachtingu našli další stavitelé, určitě nám napište! 

Jestli se vám naše články libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!