Potopení HMS Bounty

 

Potopení lodi Bounty se smutnou shodou okolností stalo prakticky ve stejné dny, kdy briga  La Grace najela u španělského pobřeží na mělčinu a ztroskotala. La Grace měla štěstí a ztroskotání přežila bez devastujících ztrát na konstrukci nebo na životě posádky. Bounty to štěstí neměla. Na její palubě zahynul kapitán Robin Walbridge a kadetka Claudene Christianová. Tento článek je první ze tří, které naše redakce o ztroskotání Bounty připravuje. V dalších se pokusíme přinést více detailů jak z celé plavby, tak z posledních okamžiků, které potopení Bounty provázely.

25. října roku 2012 se stalo jedno z největších neštěstí v historii námořního jachtingu. Replika trojstěžníku HMS Bounty se setkala s hurikánem Sandy u východního pobřeží Severní Ameriky a potopila se. S ní zahynul ve studených vodách Atlantiku také kapitán Robin Walbridge(63 let) a kadetka Claudene Christianová (42 let). Tento den se tak navždy stal černým dnem všech obdivovatelů historických lodí.

25.října vyplul dřevěný trojstěžník HMS Bounty z connecticutského New Londonu směrem na Floridu, do St. Petersburgu. Kapitán o hurikánu samozřejmě věděl a zůstával proto ve spojení s National Hurricane Center a s informacemi od nich se snažil bouři bezpečně obeplout. Večer 25.října, kdy už to vypadalo, že bouři minuli, se hurikán Sandy rozšířil a zasáhl Bounty svým okrajem. V té době se nacházeli asi 90 mil jihovýchodně od mysu Haterass v Severní Karolině. Vlny dosahovaly více jak pět metrů a vítr zesílil na 40 uzlů (skoro 80 km/h). Do lodi začala téct voda. Čerpadla nestíhala takové množství vody čerpat pryč z lodi, po chvíli vysadila a hned na to přestal fungovat i hlavní motor. Loď se stala neovladatelnou a vlny přelévající se přes palubu dokonávaly dílo zkázy.

Kapitán vyslal signál MAYDAY. Voda v podpalubí stoupala  rychlostí 2 stop za hodinu a když bylo v podpalubí 10 stop vody, vydal kapitán rozkaz opustit loď . Posádka s obtížemi přestoupila do dvou záchranných raftů. Jako poslední zůstali na palubě pouze kapitán Walbridge a kadetka Claudene Christianová, když se přes Bounty převalila obrovská vlna a oba dva zmizeli. Zbytek posádky strávil v záchranných raftech v bouři dalších 7 hodin.

Kvůli běsnícímu hurikánu nemohla v noci na pondělí pobřežní stráž k místu volání o pomoc vyslat ani letadlo ani vrtulník. První vrtulník MH-60 Jayhawk našel záchranné rafty v 6:30 ráno. V tu dobu byl z potopené Bounty vidět pouze vršek stěžně. Vrtulník hned vyzvedl pět lidí, další vrtulník zachránil zbylých devět. Jako poslední byla v moři nalezena a vyzvednuta Claudene Christianová. V bezvědomí byla převezena do nemocnice Alberarle ve městě Elizabeth City, kde však byla nakonec, bohužel, prohlášena za mrtvou.

Jistou zajímavostí je, že Claudene Christianová o sobě již dlouho tvrdila, že je pátá pravnučka povstalce Fletchera Christiana z původní lodi HMS Bounty, který vedl vzpouru proti kapitánovi v roce 1789. Právě proto se rozhodla dát se do posádky repliky této lodě. Její rozhodnutí se jí ale stalo osudným.

Po kapitánovi Robinovi Walbridgovi pátrala pobřežní stráž od pondělí přes noc na úterý, kdy se k pátrání připojila dvě letadla C-130. V úterý odpoledne se připojila i pobřežní stráž Gallatin se sídlem v Charlestonu a později i malá pobřežní stráž Elm z Atlantic beach, která soustředila své pátrání do Severní Karoliny. Ve středu ráno začala hledání i další letadla z Miami. Celkem se prohledávalo přes 1500 čtverečních mil, ale kapitána už nikdy nikdo nespatřil.

HMS Bounty
HMS Bounty byla postavena jako mírně zvětšená kopie fregaty britského královského loďstva z roku 1787. Původní HMS (Her Majesty`s ship) Bounty byla postavena za účelem převozu sadby chlebovníku z Tahiti na Jamajku. Plula jako obchodní loď, vybavena jen 10 pozičními děly a 4 těžkými děly na obranu. Po vzpouře ji vzbouřenci, vedeni Fletcherem Christianem, spálili na odlehlém ostrově Pitcairn.

Replika HMS Bounty
Původně byly postaveny dvě repliky. První, postavená roku 1960, a druhá z roku 1978, která byla postavená pro film „Bounty“ s Melem Gibsonem a Antony Hopkinsem a lze ji stále vidět v Hong Kongu.

První replika, která se v říjnu stala obětí hurikánu Sandy, byla postavena původně pro film „Vzpoura na Bounty“ v Lunenburgu, podle původních plánů britského námořního muzea. Loď měla tři stěžně a byla 180 stop dlouhá. Stavbu zadalo studio Metro- Goldwyn- Meyer za 750 000 dolarů. Práce začaly v lednu 1960 a už 27.srpna téhož roku loď vyplula na Tahiti natáčet. „Vzpoura na Bounty“ nebyl jediný film, kde Bounty ukázala svou krásu. Nejznámější film s Bounty je „Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže“ a starší „ Ostrov pokladů“. Po skončení natáčení byla loď zrekonstruována a používána na výcvikové plavby.

Hurikán Sandy
Bouře se zformovala 22. října, 3 dny před střetem s Bounty, v západní části Karibského moře. O dva dny později dosáhla pobřeží Jamajky a zesílila natolik, že dostala status hurikánu. Hurikán dále sílil a pohyboval se na sever podél západní hranice Atlantského oceánu. U Kuby dosáhl síly 2.stupně Saffirovy – Simpsonovy stupnice, pokračoval přes Bahamy a poté mírně zeslábl. Stále se však rozšiřoval. Večer 28.října dosáhl velikosti 1500km v průměru a zapsal se tak jako největší zaznamenaný atlantský hurikán v celé historii. 29. října večer dosáhl východního pobřeží USA a to 8 km jihozápadně od města Atlantic City v New Jersey.

Hurikán Sandy. Zdroj: NASA
Hurikán Sandy. Zdroj: NASA

zdroje:

http://www.cany.cz/index.php/zajimavosti/338-hms-bounty-potopil-hurikan-sandy

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/283215-replika-lodi-hms-bounty-se-v-bouri-potopila-kapitan-je-nezvestny.html

http://cs.wikinews.org/wiki/Hurik%C3%A1n_Sandy_potopil_repliku_Bounty

http://www.webnoviny.sk/svet/pobrezna-straz-zasahuje-pri-potopen/726792-fotografia.html

http://www.foxnews.com/weather/2012/10/29/coast-guard-monitoring-tall-ship-in-distress-off-north-carolina-with-17-aboard/

http://www.reuters.com/article/2012/10/30/us-storm-sandy-bounty-idUSBRE89T1NE20121030

http://www.csmonitor.com/Photo-Galleries/In-Pictures/Sandy-Chronicle-of-an-unrelenting-storm?nav=578997-csm_article-promoLink#607381

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/fotogalerie/2012/10/26/foto-hurikan-sandy-suzuje-karibik/

3 COMMENTS

  1. Já nevím… píše se o tom jako o hotové věci. Ale pak by musel Christian nechat nějaké potomky v Anglii, protože na Pitcairnu loď spálili a on sám poměrně záhy zahynul při šarvátkách mezi vzbouřenci. Nicméně potomci vzbouřenců a domorodců žijí na Pitcairnu dodnes v dost podivném odloučeném společenství…

Comments are closed.