Pozor! Kafesnob na lodi!

Foto: makita.cz

Kafesnob – člověk, který si zásadně připravuje kávu s nástroji připomínajícími domácí laboratoř a obyčejné kafe z automatu ho uráží; v hipsterských kavárnách se chová až hystericky, když zjistí, že obsluha nemá jeho encyklopedické znalosti; (cestina20.cz/slovnik).

Pijete na lodi ale i doma nebo v práci “instáč” nebo “turka”? Dobrovolně? Dokonce z přesvědčení? Já se zde samozřejmě nechci pohoršovat. Trestné to není. Bohužel… ale rád bych si zde odložil můj naloďovací “čeklist”.

Nejdůležitější součásti lodě:

  • french press
  • moka konvička
  • mlýnek
  • V 60
  • aeropress
  • vacuum pot
  • dvoupákový italsky stroj na espresso (nepovinné, ale v dosahu max námořní míle od lodě)

A taky zde několik gadgetů, neboli vychytávek jestli chcete, jak na lodi můžete i vy dělat kafe:

OXX Coffeeboxx – začneme těžkou váhou. Jasně, když letíte daleko na levnou letenku a šetříte batožinové gramy zkracováním zubního kartáčku, tak pět a půl kilová mašinka na letišti zabolí. Ale jen než si uvědomíte, že je voděodolná, nárazuvzdorná, snese váhu/tlak 900 kilo (neudělá ostudu ani v rozbité ponorce), je omyvatelná a dostupná ve dvou barvách.  Poslouží i jako fender a při tom uvaří kávu!

Makita DCM501Z – když se řekne Makita, tak si vybavím Panákovu (bocman na La Grace) pravěkou aku-vrtačku, nejhodnotnější nářadí španělských oprav, které vydrželo nejen přetěžování neuměteli, ale i násilí, když jsme se o ní prali. To, že nedostala metál za zásluhy je snad větší nespravedlnost, než pencle od Colliny na Euru 2000. Že Makita dělá i kávovar, bylo jako zjevení. Oproti OXX Coffeeboxu se při vystavení nukleárnímu výbuchu mohou na povrchu objevit škrábance, ale funguje na akumulátor a má jen 2,2 kila za 2,2 litru (Kč). 

Handpresso Wild Hybrid – dá se splést s pumpičkou na kolo, ale je to pumpička na espresso. Proč je to hybrid? Nabízí se, že by to fakt šlo použít na kolo, ale ne-e. Hybrid, neboť to bere mletou kávu, a i takzvané E.S.E. pady (lepšolidi vědí, že to znamená Easy Serving Espresso – snadno připravitelné espresso) – standardizované papírové pytlíky balené kávy pro různé kafé-stroje. Handpresso je na výběr v různých barevných variacích podle aktuální kérky, barvy vlasů, bambusového kola, případně podle toho zda plachtíte na plastu, oceli nebo hliníku a dostupné v ceně kolem 3000 Kč. 

Cafflano – vypadá to jako termoska, ale je to kompletka na filtrovanou kávu. Velká výhoda! Má i mlýnek, a jak ví každý, co si dělal zkoušky na kafesnoba – jen čerstvě umletá káva je káva! Kromě mlýnku má Cafflano i hrnek, nádobku na nalévání a samozřejmě filtr. 

Kdo správně podotknul, že jen o filtru se žít a jachtit nedá, pro toho je Cafflano Kompress, manuální espressovač. Neměl by chybět v žádném dobře vybaveném záchranném ostrůvku. 

Nannopresso je úplná pecka, zvláště pokud trpíte vedle závislosti na kávě i obsesí ze šroubování. Na jednu kávu s Nannopressom musíte kromě pumpování celý systém šesti součástí správně rozšroubovat a s kávou a vodou zase správně sešroubovat. Pak trochu popumovať a voilá… Pro pokročilé je v nabídce ještě rozšíření s honosným názvem Barista Kit, což je doplněk s dalšími devíti šroubovatelnými díly. Správně sestavené s ním uděláte více kávy pro více lidí, ale určitě poslouží jako společenská hra ve špatném počasí s názvem Záhada kávovaru. Barbaři, co se snížily k používání hliníkových kapslí, si mohou koupit i dvoudílný adaptér na ně. 

Jestli se vám články na Kráse jachtingu líbí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!