Příležitost pro pravé drsňáky – Class Mini 580

Foto: classmini580.com

Zlaté české ručičky pozor! Tohle je pro vás! Don McIntyre, jachtař, dobrodruh a dnes hlavně organizátor retro-závodů kolem světa Golden Globe Race a Ocean Globe race, přišel s dalším projektem. Nejjednodušší možný jachting kolem světa v nové třídě Class mini 5,8 metru, postavené z překližky!

V roce 2010 McIntyre zopakoval slavnou plavba Williama Bligha, kapitána Bounty, který musel na otevřeném člunu, kam ho posadil Fletcher Christian, navigovat bez map z Tofu na Timor. Christian a vzbouřenci Bligha hrubě podcenili, když mysleli, že ho už nikdo nikdy neuvidí. Blighova plavba naopak vešla do historie a učebnic námořnictví.

Foto: classmini580.com

Don McIntyre Blighovu 4000 mil dlouhou plavbu zopakoval v rámci Talisker Bounty Boat Expediton na 25 stopém otevřeném člunu. Aby se přiblížil podmínkám nešťastného kapitána, vzal si vodu jen na dva týdny, málo jídla, žádné mapy ani toaletní papír. Při plavbě se začala rodit myšlenka na transatlantickou plavbu v malé lodi. (Snad nebyl inspirací ten toaletní papír 🙂 ; pozn. editora).

Nyní začíná mít celý plán reálné obrysy. McIntyre chce vytvořit novou třídu malých plachetnic levně postavitelných z překližky, které si budou jachtaři moci sestrojit doma. Plány mají stát 300 Euro. Výsledná loď se vejde do 20 stopového kontejneru (stěžeň, 200 kilový kýl a kormidlo se dají složit). Loď se dá táhnout za autem na přívěsu.

Foto: classmini580.com

Oficiální představení nové třídy se uskutečnilo 14. března 2020 na veletrhu HISWA Amsterdam Boat Show a další podrobnosti budou na stránce Classmini580.com. Trup číslo 01 pro otce zakladatele se právě staví v Polsku. Dokončený má být v červnu. McIntyre na něm plánuje absolvovat přeplavby přes Atlantský oceán v listopadu 2021 a později ji použít pro propagační účely. V roce 2024 by měly následovat etapové závody kolem světa na trase: Evropa – Panama – Papeete – Tonga – Kupang – Kapské město – Evropa.

Foto: classmini580.com

Podobně jako s retro závody se McIntyre snaží jít proti trendu. Tentokrát míří proti trendu větších, dražších lodí směrem k minimalistické jednoduchosti, široké dostupnosti a čistému dobrodružství. To je něco, co má mezi českými jachtaři tradici (Koláček, Roubal, Křížek – Minitransat, Doleček na Alyii, Křížek a Martin Ducháč na nafukovacím katamaránu, Konkolski na Niké…). My v redakci doufáme, že se třída ujme i u nás a bude brzy o čem psát.