Richard Konkolski – rozhovor v Libštátu

Richard Konkolksi je bezpochyby legendou našeho jachtingu. I přes to, že záhy musel naši zemi opustit, neexistuje dnes jachtař, který by neznal jeho jméno. Výčet jeho úspěchů a plaveb je velmi dlouhý a jen do data jeho emigrace jde o bezpočet bezprecedentních počinů. Jeho jachtařská závodní kariéra pokračovala i v zahraničí, bohužel už bez toho, že by měl v Československu nějakou publicitu – soudruzi se naopak snažili jej z historie vymazat (což se jim, parchantům, stejně nepovedlo). Během svého působení v zahraničí ustanovil mimo jiné několik světových rekodů, z nichž jeden drží doteď. Je jediným osamnělým mořeplavcem, který obeplul zeměkouli třikrát.

Richard byl nejen neúnavný mořeplavec, ale také neunavný spisovatel, který svá dobrodružství zachoval pro příští generace v mnoha knihách. Vydal jich celou řadu a jedna z nich – Dobrodužství křtěné mořem (s.n. 1976) může za to, že jsem se stal jachtařem. Jako kluk jsem tu knížku hltal a přečetl ji nejméně třikrát. A tak jsem byl velmi nadšený, že jsem si s Richardem mohl jednoho dne stisknout pravici – bylo to na jedné z jeho mnoha přednášek.

Loni Richard natočil v Libštátě rozhovor pro Peak Level Academy a myslím, že není vůbec od věci si ho dnes, v čase adventu připomenout.