Řidičák na letadlovku pro pokročilé

Foto: navy.mil/Press-Office

Máte respekt před manévrováním s plachetnicí v maríně? “Pche”, řečeno s klasikem, tedy klasičkou vánočních pohádek, “to u nás dokáže malá holka!” 🙂

Na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt slouží 5000 členů posádky. Z toho 4 jsou kvalifikovaní na úroveň “Master Helmsman”. To je úroveň kormidelníka, nutná pro zvládání lodě ve vlnobití, kotvení, pro plavbu v omezených podmínkách přístavů, kanálů a průplavů, tankování a nakládání zásob za plavby nebo přistávání u mola.

Asi jste to už viděli, ale pro ilustraci, doplňování zásob a leteckého paliva za plavby probíhá při rychlostech 12-15 uzlů na vzdálenosti 50-60 metrů. Mezi zásobovací a letadlovou lodí jsou natažené lanovky pro převoz palet se zásobami a (drahou) leteckou municí a hadice na palivo. V ideálním případě drží lodě paralelní kurz a z druhé strany zásobovací lodě se ještě zásobuje další loď. V horším případě, při nesprávném kormidlování se něco z nákladu vymáchá nebo ztratí v moři, v nejhorším případě se lodě přiblíží natolik, že proudění kolem obrovské letadlovky přitáhne menší nákladní loď příliš blízko k jejímu boku a dojde ke kolizi.

Foto: U.S. Navy, Photographers Mate 3rd Class Kristi Earl.

Na tuhle pracovní pozici nejsou nutné žádné zvláštní předpoklady a zaškolit se může i čerstvý řadový námořník. Operátorka sonaru Allison Coughlinová před začátkem kurzu ani neviděla můstek s kormidelnou a přihlásila se na základě výzvy, že se hledají nový kormidelníci. Její žádost putovala stupni velení do sekce navigace a po schválení začala kurz na stupeň kormidelník. Což obnáší stovky hodin nácviku na různých pozicích souvisejících s ovládáním letadlové lodě (pozorovací hlídka, pomocný kormidelník) a samozřejmě za kormidlem, pod dozorem zkušených kolegů.

Po kvalifikovaní na kormidelníka následuje kurz “master Helmsman”, 60 hodinový kurz zaměřený na náročné manévry zmíněné v úvodu. Praktický kurz je ukončen kvalifikací, která obnáší tři zaplutí a vyvázání u břehu, asistované (s pomocí remorkérů) vyplutí a vplutí do přístavu, několik odkotvení a samozřejmě opakované doplňování zásob na moři.

Tři ze čtyř hlavních kormidelníků na USS Theodor Roosevelt, zleva Yeoman 3. třídy Adriana Soto, Yeoman 3. třídy Alexandra Miller a operátorka sonaru 1. třídy Allison Coughlin Foto: navy.mil/Press-Office

Coughlinová se kvalifikovaná jako osmnáctiletá. Na lodi slouží ve stejné funkci ještě další dvě kolegyně, které se kvalifikovali v podobném věku a jinak jsou zařazeny k administrativním úkonům jako tzv. yeoman, ehm… sekretářky. Níže krátké video o jejich kolegyni na USS Abraham Lincoln a archivní instruktážní film o kormidlování v Royal Navy.

 

 

 

Previous articleZáznam z 51. Libštátu!
Next articleDemolice těla a Vendée Globe
Boris Kaliský, redaktor Krásy jachtingu, a bývalý bocman La Grace, za jehož působení mimo jiné La Grace vyhrála první místo v závodě Tall Ship Race. Také je to kavárenský jachtař (protože jak sám tvrdí, z kavárny je nejlepší výhled na bouři). Když budete mít štěstí, možná se s ním v nějaké kavárně potkáte. Momentálně ho rodinné povinnosti upoutaly na pevnině, takže v mezičase pracuje v neziskovém sektoru a píše články pro Krásu jachtingu. Typicky o netradičných lodích, technických novinkách a filmech s námořní tématikou.