Moře je dost velké pro všechny – rozhovor o potápění s Janem Judlem,  instruktorem a majitelem školy potápění NemoDiving

V Egypte... foto: nemodiving.cz

Nedávno se nad Krásou jachtingu stahovala mračna. Knihkupectví uzavřena, druhotná platební neschopnost, neproplacené faktury… Mezi lidmi, co nám nezištně nabídli pomoc, byl i jachtař, ale hlavně potápěč, potápěčský instruktor, majitel potápěčské školy NemoDiving, prodejny, půjčovny a organizátor potápěčských zájezdů Honza Judl. To nejmenší, co jsme mohli kromě díku nabídnou, je následující rozhovor, který je sice hlavně o potápění, ale určitě by si ho měl přečíst i každý jachtař ne-potápěč. Může mu otevřít novou dimenzi pobytu na moři a hlavně v moři, dozví se jak se k potápění (bezpečně) dostat a minimálně jak být k potápěčům ohleduplný. 

Jak jsi se dostal k potápění a ke škole potápění?  

Já jsem vlastně nejdříve začínal s jachtingem. Někdy před 10 – 12 lety. Jezdil jsem do Chorvatska, pak jsem začal jezdit nějaký regaty pro srandu. Dostavil se i nějaký ten úspěch. Náhodou  jsem se jednou podíval pod vodu a začal jsem se potápět. Ne že bych praštil s jachtingem, ale pod tou vodou mě to nadchlo víc. Pak najednou přišly nějaký osobní a pracovní problémy ve společnosti ve které jsem tenkrát pracoval. No a taky to byl nápad mých kamarádů, že bych potápění začal vyučovat. Udělal jsem si hromadu kurzů až se ze mě stal instruktor potápění. Prvotní cíl byl sem tam “udělat” nějakého potápěče, což úplně nefungovalo, opřel jsem se do toho naplno a před sedmi lety jsem založil potápěčskou školu NemoDiving. Ta má  dnes za sebou okolo pěti set vyškolených a certifikovaných potápěčů. Máme širokou základnu. Lítáme po celém světě a NemoDiving jako škola vyučuje potápění od úplných základů až po technické potápění. 

Kurz Open Water Diver foto: nemodiving.cz

Když se chci začít potápět a rozhodnu se udělat ten první krok, co mě čeká? 

Zvedneš  telefon a zavoláš mi, tím asi začneme. Čeká tě základní potápěčský kurz, který se jmenuje Open Water Diver – potápěč na otevřené vodě. Na začátku pár hodin teorie tady v učebně,  kde si budeme vyprávět základy fyziky, fyziologie, potápěčské komunikace, plánování ponoru, něco o výstroji. Pak trochu samostudia, kdy se učíš z digitální učebnice. Pak přijde na řadu bazénová výuka. V bazénu je několik lekcí, kdy se učíš základy potápěčských dovedností jako je sundání masky, dýchání z dýchacího regulátoru – automatiky (to je ta věc, kterou má člověk v puse), učíš se rozhlížet, fungovat pod vodou, zbavovat se strachu a ten strach nahrazovat respektem k vodě.  

Když tohle všechno zvládneš, musíš jít ven a udělat výcvikové ponory venku. Všechno, co jsi se naučil v bazénu si zopakuješ ve volné vodě. Buď to děláme tady na lomech v České republice nebo jezdíme k moři. Až to všechno absolvuješ,  obdržíš certifikaci, která má neomezenou mezinárodní platnost a opravňuje k potápění do 18 metrů. Když se ti to bude hrozně moc líbit, tak si můžeš udělat ještě další doplňkové kurzy: na noční potápění, hloubkový potápění, proudy… je jich celkem 23 takže se člověk může potápět a učit donekonečna. 

foto: nemodiving.cz

Potápěčské zájezdy – můžu tam jet jako začátečník, nebo musím absolvovat základy?

Já na rozdíl od některé konkurence nepodporuji,  aby člověk, co nemá dokončený základní kurz, jel na potápěčský zájezd. Ten zájezd stojí nějaké peníze a já dbám na to, aby si to tam lidé užívali. Neříkám, že když si člověk udělá kurz, že je z něj hned potápěč. Tak jako když si uděláte kapitánské zkoušky z vás není kapitán… Já jsem radši, když si lidé tady dokončí základní kurz, nebo jedeme na zájezd, který je kompletně koncipovaný na dokončování kurzu a člověk ví, co má dělat a orientuje se, a pak je schopen jet na nějaký zájezd.

Chorvatsko je největší charterový region na světě, u nás hodně oblíbený, jak je to tam s potápěním?

Chorvatsko, nebo přesněji Jadran, má ohromnou výhodu a tou je čistá voda. Pak téměř celý rok teplá voda, tedy aspoň pro nás potápěče, protože i brzy z jara má 17 -18 stupňů, což je dobré. Život v moři sice není tak bohatý jako třeba v Rudém moři, ale něco zajímavého vidět se vždy dá. Možná díky zákazu cestování, kdy se teď nedělo vůbec nic, měla příroda možnost se zregenerovat a chvilku to bude lepší. Navíc vraků je v Chorvatsku k vidění hodně. Jen si vybrat.

foto: nemodiving.cz

Jaké jsou další oblasti? 

My jezdíme po celém světě. Bali, Maledivy, Mexiko… Co ale všem doporučuji je jet do Egypta. Rudé moře je pro potápěče základ a je to naprostá nádhera. Kdo tam šnorchloval, a pak si ten zážitek vynásobí deseti, tak výsledek uvidí při potápění z velkých potápěčských lodí. My tam jezdíme na 30 – 40 metrové safari lodě, jezdíme na vraky v Rudém moři, na nejlepší útesy a tam už vidíte ten barevný svět, želvy, delfíny…  

Co je to safari loď? 

To je safari pro podmořský svět. Je to loď uzpůsobená pouze pro potápěče. Jsou tam kompresory na plnění lahví, platformy pro potápěče, celý ten zájezd je brán jako potápěčský. Dělají se 3-4 ponory denně a lidi jenom spí, jedí a potápějí se.

Safari loď foto: nemodiving.cz

Existuje možnost kombinovat potápění a jachting? 

S tím je trochu problém. Já už dlouho přemýšlím o zájezdu třeba právě do Chorvatska, kde by to bylo jachtařsko-potápěčské. Ale komplikace je v logistice. Někam musíte dát výstroj na potápění a to na plachetnici úplně nejde. Co je další problém, láhve musíme někde naplnit, byť přenosné kompresory existují. V Chorvatsku ale potápění podléhá legislativní úpravě a není možné se tam potápět bez záštity místního potápěčského centra. Je to dané trochu Chorvatskem, tam tyhle věci jsou složitější. 

Ve tvé nabídce mě zaujaly pokročilejší kurzy. Proudy, navigace, noční potápění… 

Zaujalo tě něco, co spadá do balíčku kurzu Advanced Open Water Diver, přirozeně navazuje na základní kurz a obsahuje uvedené specializace. Noční potápění doporučuji všem, protože v noci je všechno vidět v přirozených barvách. Pod vodou dochází díky hustotě vody ke ztrátě barevného spektra – zmenšujícího se množství světla a od jisté hloubky 6 – 8 metrů je všechno šedomodré. Pro noční potápění si bereme silné lampy, tisíce lumenů a když si to nasvítíš, tak to vidíš v přirozené barvě. Noční život je přirozeně jiný, jsou tam predátoři, je tam trošku adrenalinu, takže si to lidi maximálně užívají. Je to náročnější, pokročilejší způsob potápění, člověk musí být trochu zkušený, nesmí být zmatkař. 

Před nočním ponorem foto: nemodiving.cz

Co se týká navigace, tak pro potápěče je to jiné, oproti navigaci jachtařů. Dnes jsme s lodi zvyklí  pohybovat se podle GPS, nevěřím, že si dnes někdo běžně dělá po hodině puntík do mapy. Pod vodu GPS nedosáhne. Metr pod hladinou už není signál, tudíž my se učíme přírodní navigaci, učíme se poctivou práci s kompasem, protože ztratit se pod vodou je to nejjednodušší… a velmi nebezpečné.

No a potápění v proudech… Někdo to má rád, někdo to nemá rád. Já spadám do skupiny nemá rád.  Než to lidi zažijí, tak si to neumí představit. Když učím teorii, tak vidím na lidech, že si myslí že si vymýšlím, že to tak nemůže být…  Ale představ si, že se chytíte dvaceti kilogramového balvanu pod vodou a ten proud vás odnese i s tím balvanem. Takové proudy jsou. Nedávno jsme se vrátili z Malediv. To je oblast z pohledu proudů jedna z nejsilnějších na světě. Tam visíte přivázání za útes, vlaje vám všechno a když něco pustíte tak to v životě nenajdete…

Co děláte teď, když se nedá, nebo nedalo cestovat…

NemoDiving má 7 let a my jsme to zmákli docela slušně. Myslím, že se můžeme pochválit a to hlavně díky mému týmu instruktorů a divemasterů. Rozjeli jsme to ve velkém a děláme všechny kurzy, prodáváme veškerou výstroj a k tomu děláme zájezdy. Teď když přišla tahle ta doba, přestal být zájem o kurzy, a já to chápu, přestal být zájem o výstroj a samozřejmě o zájezdy. Všichni, co jdou na kurz, tak jdou s představou teplého barevného moře. Ono se dá potápět v Čechách a jsou zde krásné lokality a krásné ryby, je to jiný svět, ale voda je chladnější a temnější a není to jako ta barevná představa z televize. Teď se prostě všechno zastavilo, protože nikdo neví, jak se bude cestovat, kdy se bude cestovat… ty skalní se drží a jezdí po České republice, čekají co bude…Když se vrátím k otázce co dělám já? … Čekám také.

V českých vodách. foto: nemodiving.cz

Výstroj. Udělám si základní kurz, mám hned investovat do neoprenu, do suchého obleku, automatiky a čtyř počítačů? 

Základem by měla být výstroj ABC, což je maska, šnorchl, ploutve a neoprenové botičky. To je základ, který vyžadujeme, aby měl každý své, když nastupuje výcvik v bazénu. Je důležité se naučit hýbat se a ovládat vlastní základní výstroj. Co se týká ostatní výstroje NemoDiving má i půjčovnu. V rámci kurzu je zapůjčení zdarma – ceně kurzu. Pak, když už máte certifikaci a chcete se potápět, tak naše půjčovna je k dispozici. Jedná se o potápěčský počítač, oblek – neopren, kompenzátor vztlaku, regulátor, zátěžový systém, láhev se vzduchem… všechno zajišťujeme. 

V praxi si účastníci kurzu koupí zmíněné ABC a pak jedou na zájezd. Já všem doporučuji nekupovat si hned kompletní výstroj – pokud si to nemohou dovolit, ale jet na ten zájezd a ochutnat potápění v plné kráse a pak si postupně výstroj začít pořizovat. Na začátek se bavíme o nějakých 40 – 50ti tisících, a to člověk neví, jestli ho to bude bavit. Proto máme půjčovnu.

V Egypte… foto: nemodiving.cz

Vytahujete občas jachtařům kotvu?

Přiznám se, že my se jachtařům vyhýbáme, aby po nás něco nehodili. Když se potápíme v zátokách, kde kotví jachty, tak si na to dáváme pozor a vyvazujeme si bóje. V Chorvatsku míváme s jachtaři i problémy. I mezi nimi jsou lidi, co nedodržují Colreg, nerespektují vzdálenost od potápěčských bójí, jezdí nám nad hlavou a to není “úplně fajn”. Ale ano, pár kotev jsem už vytáhl. 

Co by tedy měl jachtař vědět, aby hezky žil s potápěči?

V každém případě je důležitá ohleduplnost. Apeluji na všechny jachtaře, ať nám nejezdí přes hlavu. Když je někde zakotvena potápěčská loď s červenobílou vlajkou nebo s alfa vlajkou, tak prosím, aby se nám vyhýbali aspoň o těch 150 metrů. Potápěč se může vynořit i znenadání, může dojít k nouzovému výstupu, a když mu loď přejede hlavu, tak je konec. A jachtař si toho ani nevšimne. V zásadě buďme ohleduplní, nepřekážejme si. To moře je dost velké pro všechny.

Když bude jachtař potřebovat pomoc s kotvou, já mu ji milerád uvolním. Zároveň nechci, aby mi jiný jachtař hodil kotvu na hlavu. Budu rád, když se jachtaři mrknou do vody, jestli tam něco nebublá než tam tu kotvu mrsknou. Stalo se mi, že jsem se někde potápěl, nade mnou byla potápěčská bóje a přistála vedle mě kotva.

Vrakové potápění foto: nemodiving.cz

Proč by se kurz potápění mohl jachtaři hodit?

Já potápění nabízím všem, co mají rádi vodu. Myslím si, že kdyby každý kapitán měl potápěčský kurz, ten základní, tak se to může hodit. Mám spoustu příkladů, kdy se kapitán může potopit ke kotvě, k lodnímu šroubu a nemusí u toho lapat po vzduchu z nějakého šnorchlu. Existují výstroje – minimalistické výstroje, které může mít jachtař u sebe s malou lahví, která nezabere moc místa, a když se něco děje, tak to na sebe nastrojí. Rozhodně apeluji na všechny jachtaře, ať se s takovou výstrojí nepotápějí, byť do malých hloubek, bez řádného výcviku. Může to být životu nebezpečné. Lidé si to neuvědomují a vypadá to jednoduše, něco si dám do pusy a potopím se tam, to dám…  Tisíckrát to vyjde, jednou to nevyjde a může to člověka stát život, minimálně zdravý. 

Někdy se říká, že potápění je nebezpečný sport. Já si to v zásadě nemyslím. Potápění je bezpečný sport, pokud u toho člověk přemýšlí hlavou a dodrží 10 – 12 základních pravidel, a to není tolik. 

Tady je možná díra na trhu, potápěčský kurz pro jachtaře…

Ono se nedá udělat osekaný kurz potápění! To nejde už kvůli bezpečnosti. Buďto ho máte se vším všudy nebo ho nemáte. Mám hodně jachtařů, kteří si udělali základní potápěčský kurz a když jedou na plavbu, tak si tady půjčují výstroj do tašky na týden plavby, že to někam nacpou a kdyby bylo potřeba tak prostě jdou. Problém je, že by se neměli potápět sami. To je jedno z prvních pravidel! Kapitán, když se nastrojí a jde ke kotvě, tak nemá často nikoho, kdo by se na něj kouknul. I člověk, který je nahoře se šnorchlem a dívá se, je malé plus.

foto: nemodiving.cz

Co znamená minimalistická výstroj –  co je malá lahev?

Potápěčské láhve se dělí podle několika kritérií a jedno z nich je objem láhve – existují od nějakých 5 litrů do 24 litrů. Čím menší objem, tím, samozřejmě vydrží pod vodou kratší dobu, je to i v závislosti na hloubce…  Dejme tomu, když se někdo potápí ke kotvě, která se válí v pěti metrech. Tam ta spotřeba je v uvozovkách minimální a v tu chvíli stačí malá láhev. Přibližně platí, že kolik je objem láhve, tolik i váží. To je podstatné pro jachtaře.  Když si někam dám 7 kilo a 24 kilo je rozdíl. Stejně tak výstroj. Kompenzátor vztlaku, vesta, může být jednoduchá, malá, sbalitelná do malé tašky. Když vezmu svoji výstroj a extrémně rekreační výstroj,  tak já mám velkou hromadu a ta rekreační bude malinká.

Kolik tedy vydrží velký chlap v těch 10 metrech se 7 litrovou lahví?

Já na toto velice nerad odpovídám. Existuje na to samozřejmě obecný vzorec, který to spočítá, ale já odpovím obecně. Vezmete si 7 litrovou láhev a vydržíte tam 20 minut, a to je na tu práci s kotvou dostačující. Samozřejmě   člověk, který se nepotápí a jednou za čas se potopí, má spotřebu větší než člověk který je vypotápěný.

Tak díky moc za všechny odpovědi a přejme si, ať ten korona blázinec co nejdříve skončí a ať se daří! Pod vodou i nad ní!

S Honzou Judlem si povídal Boris Kaliský.  Více o potápění, kurzech a zájezdech naleznete na stránce www.Nemodiving.cz.

Honza Judl
NemoDiving.cz
MilujemePotapeni.cz

foto: nemodiving.cz