S plachetnicí za slapským pivem 1: Atlantida

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Již několik sezón máme na Slapech malou plachetnici Ochechuli (19 stop), se kterou podnikáme výpravy po a proti směru toku, podle toho, odkud a kam vítr vane. Čas od času nás ale na plavbě popadne žízeň a pak hledáme, kde by se dala zchladit. Břehy Slap nicméně nejsou úplně přívětivé. Velmi často narazíte na cedule zakazující kotvení, nebo na soukromé pozemky. Takže když nám před časem zrušili plovoucí bar na Královské, rozhodli jsme se tuto sezónu zasvětit prohledávání vhodných kotvišť a mol, kde by žízní usoužený jachtař loď připoutal a bez nebezpečí, že bude vykázán, zlatavý mok okusil.

Tentokrát nás vítr zavál k hotelu Atlantida.

Hotel Atlantida leží na levém břehu slapské přehrady v proslulé obci Živohošť, zvané též Stará Živohošť.

Za starých dob, kdy se ještě tok Vltavy krčil dole v údolí a přehrada existovala jen v hlavách konstruktérů, sídlila obec Živohošť na obou březích slavného českého toku, spojena toliko přívozem. Historie Živohoště je značně stará, první písemné zmínky pocházejí dle Wikipedie z poloviny jedenáctého století. Podle pověsti dala místu jméno hradní paní z Ostroměře, která se zde usadila poté, co ji manžel obvinil z nevěry a kázal zlikvidovat shozením v sudu ze skály. Paní to přežila, v sudu doplula do jeskyně na břehu, kde porodila dvojčata, a aby se uživila, žebrala na okolních plavcích jídlo. Říkávalo se prý „živí hosté“ a odtud údajně vznikl název Živohošť. No – nezní to moc pravděpodobně.

zivohost

Živohošť na pohlednici z přelomu 19. a 20. století. Kostelík, jako jediný, stojí dodnes (zdroj: Jan Čáka, Zmizelá Vltava)

Faktem ale je, že do Živohoště jezdil král Vladislav II (polovina dvanáctého století), který se zde oddával tradiční feudální vášni, tedy lovu.

Za husitských časů se u Živohoště oddávali tehdejší obyvatelé další oblíbené kratochvíli těch časů, totiž zabíjení se navzájem. Značná přesila katolíků zde zmasakrovala asi 300 husitů, kteří pochodovali do Prahy na sněm (1419). No – však oni jim to vrátili.

Zpočátku ležela Živohošť v poměrně pustém divokém kraji, její spojení se světem zajišťoval hlavně tok Vltavy a plavci na něm se plavící. Od roku 1617 stála pro plavce na levém břehu Rákosníkova hospoda, která zde vydržela až do zatopení údolí roku 1954.

Po vzniku Československa 1918 začal v oblasti bujet turistický ruch a stálé obyvatelstvo, které i tak utěšeně přibývalo, bylo každé léto zmnohonásobeno trampy, paďoury a lufťáky. Rekreační objekty rostly na levém i pravém břehu jako houby po dešti, například na levém břehu hotel Roušavý, po proudu pod vsí. Dlužno dodat, že dnes patří k oblíbeným potápěčským lokalitám, stejně jako jeskyně pod levobřežní stěnou pod kostelem.

Za války zřídili Němci v oblasti pravobřežní Živohoště výcvikový prostor SS, který se táhl i v oblasti Moráně.

No a po válce už to šlo rychle. Plány na přehradu, které počaly svou existenci snad již za Rakouska-Uherska, došly naplnění.  Voda zatopila oblast Vltavy od Kamýku až po Slapskou přehradu a se zmizelými oblastmi zmizela i část našich dějin. Rákosníkova hospoda nebyla nikdy znovu složena, i když jako památka byla před zatopením rozebrána. Zmizelo místo, kde nacisti vhodili do vody oběti svého květnového řádění v roce 1945, zmizel hotel Roušavý, zmizel přívoz… z původní  Živohoště se zachoval jen kostel na kdysi vysoké skále nad vodou.


Nicméně, nás dneska zajímá hotel Atlantida, který stojí u vody s marínou zbudovanou přibližně v místech, kde jsou směrem do řeky pod vodou zbytky hotelu Roušavý. Marína Atlantida je marína pro stálá stání a asi nemá cenu v ni hledat stání na pár desítek minut. Nicméně to nevadí, protože hotel Atlantida je vybaven poměrně dlouhým hostovským molem, které ční do řeky přibližně v oblasti kurtů a u kterého je možné se vyvázat a vyrazit na kýžené pivo.

Za třista korun tam můžete stát i přes noc a ubytovat se třeba v hotelu (to pak máte stání o stovku levnější).

Restaurace je otevřená pořád, o prázdninách až do dvou do rána. Pivo mají studené a dobré, záchody velmi pěkné.

Ochechule u hostovského mola.
Ochechule u hostovského mola.

Kromě restaurace, maríny a hostovského mola disponuje Atlantida také skluzem, kde je možné si nechat dát loď na vodu. Skluz je betonový a velmi prudký, takže lodě vytahuje velký moderní traktor, který obsluhuje sám pan majitel hotelu. Proto je nutné si složení nebo vytažení lodě objednat na hotelu předem. Cena je 500 korun.

Hned vedle skluzu je jediná z benzínových pump na Slapech. Funguje od deseti dopoledne do šesti do večera a kromě nafty poskytuje také třeba odčerpání fekálního tanku.

Pohled na marinu. Úplně vpravo čerpací stanice.
Pohled na marinu. Úplně vpravo čerpací stanice.

Suma sumárum, pěkné místo, dobré služby, pivo nám chutnalo, obsluha byla milá… dáváme tři hvězdičky ze tří.


200TIPU_PRO_JACHTARE_300X700

200 tipů pro jachtaře

Novinka na českém trhu

Rady a zkušenosti pro každou příležitost, protože jachting, to nejsou jenom vítr a plachty. To máte navigaci, elektrotechniku, kuchaření, plyn, posádku, tchyni na palubě, mořskou nemoc, jinou nemoc, lana, uzly, fléry, rafty, vysílačku, VHF, DSC, ETA…

Do eshopu pro více informací