S/V Delos: Každý den si vybíráte vlastní dvorek

Představte si, že každé ráno otevřete dveře a ocitnete se v úplně jiném koutě světa. Že máte svobodu vybrat si výhled ze svého „dvorku“ podle nálady a chuti na dobrodružství. Přesně takový je život na plachetnici. A věřte mi, že po letech na moři jsem zažil opravdu neuvěřitelná kotviště.

Proč o tom píšu? Protože si myslím, že mnoho lidí sní o cestování a svobodě, ale neví, jak toho dosáhnout. Život na lodi může znít jako nedostižný sen, ale ve skutečnosti je to způsob, jak si splnit své touhy po dobrodružství. A v tomto článku se s vámi podělím o své zážitky, tipy a inspiraci, abyste i vy mohli vyplout za svými sny.

Kouzlo svobody: vybrat si vlastní „dvorek“

Představte si, že zakotvíte v kalných vodách jihoamerické řeky uprostřed džungle. Nebo vedle tučňáků, tuleňů a delfínů na divoké namibijské Pobřeží koster. Že budete mít jako souseda Sochu svobody v New Yorku. Nebo že vyplujete do výšky 26 metrů nad mořem v umělém jezeře uvnitř Panamského průplavu. To všechno jsem zažil. A věřte, že ten pocit svobody je k nezaplacení.

Ale ne všechna kotviště jsou idylická:

– Některá jsou přeplněná loděmi a je těžké najít místo.
– Jiná jsou neklidná, hlučná nebo zapáchající kvůli blízkosti přístavu.
– A někdy je voda kalná a nepřívětivá kvůli znečištění nebo bahnu.

Ale to je právě ta krása – pokud se vám místo nelíbí, prostě zvednete kotvu a zamíříte k dalšímu dobrodružství. Svoboda volby je tou největší odměnou.

Nástrahy a zodpovědnost při kotvení v přeplněných přístavech

Jednou z největších výzev při kotvení je zodpovědnost vůči ostatním lodím. Obzvlášť v přeplněných kotvištích, kde je málo místa. Zažil jsem to nedávno v přístavu Ottawana na ostrově Hiva Oa ve Francouzské Polynésii.

Vedle nás zakotvil katamaran a doslova hodil kotvu přes tu naši. A pak prostě odjeli na 5 dní pryč! Mezitím nás jejich loď několikrát praštila do zádě. Naštěstí to nebylo nic vážného, ale mohlo to dopadnout hůř.

Co s tím? Pár tipů:

  • Buďte ohleduplní k okolním lodím. Nechte jim dost prostoru.
  • Pokud odplouvate, informujte sousedy, kam a na jak dlouho.
  • Pokud kotvíte jako poslední, je vaše zodpovědnost se přizpůsobit.
Katamarán proklatě blízko nás

Protože když se zamotají kotevní řetězy nebo se lodě srazí, je to průšvih. A v odlehlých místech si nemůžete jen tak zavolat odtahovku. Ohleduplnost a komunikace jsou na moři zkrátka zásadní.

Každodenní radosti a starosti života na moři

Život na moři není jen nekonečná dovolená. I na lodi musíte řešit běžné domácí práce a údržbu. Ale i ty obyčejné činnosti jsou v kulisách oceánu mnohem dobrodružnější.

Třeba potápění a zkoumání podmořského světa je jedním z největších benefitů kotvení v nádherných zátokách. Stačí nasadit výstroj a ponořit se do magického ticha pod hladinou. Nedávno jsme se potápěli u ostrova Tahuata a i když jsme neviděli žádná velká zvířata jako manty nebo žraloky, už jen ten klid a pocit svobody stál za to.

Ale pak je tu taky každodenní rutina:

– Vaření, pečení a další domácí práce v omezených podmínkách malé lodní kuchyně.
– Pravidelná údržba lodi, kontrola techniky, opravy – to vše je nezbytné pro bezpečnou plavbu.
– A taky řešení nečekaných situací jako zamotané kotvy nebo neopatrní sousedé.

Ale víte co? Ty dechberoucí scenérie a neopakovatelné zážitky za ty starosti stojí. A díky nim si uvědomíte, že i na pevnině jsme pořád tak trochu na jedné lodi.

Pocit svobody a dobrodružství jako odměna

Když vyplujete na širé moře, všechny starosti a stres jako by se rozpustily v nekonečném horizontu. Ten pocit svobody a dobrodružství je k nezaplacení. A přesně kvůli němu jsme ochotní překonávat každodenní nástrahy života na lodi.

Vzpomínám si, jak jsme po týdnu v přeplněném a neklidném kotvišti na Hiva Oa konečně zvedli kotvy a vyrazili na nedaleký ostrov Tahuata. Čekaly nás tyrkysové laguny, bílé pláže a klid bez sousedů na dosah ruky. Už po pár minutách plavby se všechny naše frustrace rozplynuly. Delfíni nám skákali u přídě, Delos si to svištěl po vlnách a my si zase uvědomili, proč tohle všechno děláme. Pro tyhle okamžiky.

Delos pluje

Moře má zkrátka magickou moc nad námi suchozemci. A právě proto jsme schopní překonávat nástrahy a výzvy života na lodi. Pro ten nádherný pocit, když zakotvíte v panenské zátoce, skočíte do křišťálové vody a uvědomíte si, že jste doma. I když je váš „dvorek“ pokaždé jinde.

Jaké je vaše vysněné dobrodružství?

Chtěl bych vás vyzvat, abyste si položili jednu otázku: Po jakém dobrodružství toužíte vy? Možná to není zrovna život na plachetnici. Možná sníte o pěší pouti, objevování odlehlých koutů světa nebo adrenalinových zážitcích. Ale ať je to cokoliv, udělejte dnes první krok k jeho splnění.

Může to být jen malý krok. Třeba si naplánovat víkendový výlet, začít šetřit peníze nebo si přečíst knížku o vysněné destinaci. Ale udělejte něco, co vás k vašemu snu přiblíží. Protože pokud jsem se za ty roky na moři něco naučil, tak je to, že sny se plní těm, kdo pro ně něco udělají.

Věřím, že v každém z nás dřímá dobrodruh. Někdo, kdo touží po svobodě, nových zážitcích a překonávání hranic všedního dne. A jestli vás moje vyprávění aspoň trochu inspirovalo, budu moc rád, když se o něj podělíte s někým dalším. Protože nikdy nevíte, koho tím můžete nastartovat k životnímu dobrodružství.

Díky, že jste dočetli až sem. Užijte si dnešní den a nezapomeňte – ať už je váš vysněný „dvorek“ kdekoli, važte si ho. Je totiž jen a jen váš.

S pozdravem a přáním dobrého větru,

Brian Trautman,
kapitán plachetnice Delos


Obsah článku vznikl přepisem 455. epízody kanálu S/V Delos.

Převzato z Youtubového kanálu S/V Delos: https://www.youtube.com/@svdelos

Patreon S/V Delos zde: https://www.patreon.com/svdelos