Sbohem, Alya

V sobotu 17. září dorazila brzy ráno z Austrálie smutná zpráva. Martin musel Alyi opustit. Poté, co ji konečně uvolnil z písečné mělčiny, naložil zpátky materiál vynošený předtím na břeh kvůli odlehčení, pokusil se znovu vyplout. Bohužel, velká vlna poškodila kýl a do lodi začala vnikat voda v takovém množství, že nebylo možné dál plout. Vlny a vítr zahnaly prakticky neovladatelnou loď zpátky na mělčinu, kde definitivně ztroskotala.

Martin byl nucen zavolat záchranáře a Alyi opustil jen s pár věcmi, které unesl. Touhle dobou je na Čtvrtečním ostrově.

Je to velká škoda – po takovém boji a po takové námaze. Je to nespravedlivé, je to kruté. Ale je také velkým štěstím, že Martin je v pořádku a že celé dobrodružství přežil. Ne všem se to v minulosti povedlo, moře už je takové.

Zde je zpráva přímo od Martina:

AHOJ!, nerad, ale musim uzavrit dalsi etapu meho putovani okolo sveta.Alya se drzela opravdu velice dlouho a ja jako kapitan vim, ze jsem pro jeji vysvobozeni i pres vse nebezpeci delal vse, co bylo v mych silach .Znamenala pro me hodne…, Byl jsem si ale vedom, ze jeji pevnost je omezena a ani ona neni nesmrtelna..Take poprve po tolika letech jsem volal o pomoc pro jeji vyprosteni..vsak marne.Zpusob jak se dostat na hloubku jsem nakonec opravdu nasel….Pri poslednim zvednuti se ode dna, kdy byla opet nalozena a bylo jiste, ze bude plout prisla opet velka vlna,..Ta se stala vsak osudnou…vzala tolik vody, ze Alya dopadla opet tezce na dno…V tu chvili se vsak uz natocila do boku a kyl se vahou Alye vylomil s podlahou..Nasledne uz dalsi vlny a silny vitr jen hnali Alyi a me na breh a vse bylo jako v pracce….Tentyz vecer priplula i po deseti dnech vysnena lod, ochotna mi pomoci bez nakladu!…Bylo vsak uz pozde… Alya zustala na brehu a ja ji druhy den opustil s par osobnimi a pro me dsl dulezitymi vecmi. Alya je usazena velice bezpecne, ji tam nic nesezere ani vice neublizi. I kdyz uz asi nikdy nepopluje, jsem si jisty,ze se ji tam zalibi a ja ji budu jezdit alespon navstevovat…Bude tam moci slouzit nadale, jako skvela ochrankyne, pred nebezpecim ne jen pro me…….Tim se s Alyi Verejne loucim a dekuji nejen JI ale i VSEM, kdo jste ji mel rad a drzel ji pesti….Nyni pouze vytvorim album bez mych komentaru…Ja sobne jsem v poradku a dalsi prubeh v pokracovani sveho snu teprve vyhodnocuji…
KpT Martin Dolecek, Thursday island (Australia)

1 COMMENT

Comments are closed.