Singa: 13.června- 26.června POSLEDNI DNY NA LODI

 

Píše Jarmila Ondráčková

13.6.2012 – středa – dnešní den Petr dále pracoval na úklidu a údržbě lodě. Dovyčistil hlavní prostor a zadní lůžka a pod nimi. Pod podlážky uložil  různé náhradní díly, jako jsou např. náhradní vanty, líh, petrolej atd. Na palubě vyměnil náhradní vant za originální /na moři nebylo možné/ a přetěsnil všechna uchycení vantů. Navečer vrátil Particii auto.

14.-18.6.2012 – čtvrtek-pondělí – počasí na Zélandu se zhoršuje. Je zima, zataženo, často prší. Teploty přes den jsou kolem 14-ti stupňů. Petr pracuje celé dny na lodi. Jednak neustále restauruje interiér – čistí, brousí, dělá nové nátěry. Rovněž na palubě. Brousí různá zarezlá  místa a obnovuje nátěry. Přetěsňuje všechny průchody palubou – hlavně vanty. Odstraňuje rzi. Dále bylo nutno vymezit vůli kormidelní páky vč. nového nátěru páky kormidla. Obnovil všechny antismykové nátěry. Občas ho vyruší déšť, když pracuje venku. Ruce se začaly nepatrně zlepšovat, ale jakmile pocítí prochladnutí, bolí jako čert. Také si stěžuje, že ho pálí oči.

V neděli si udělali s Ondrou výlet do okolí. Navštívili západní pobřeží v okolí pláže Piha. Nikoli však za účelem koupání, i když bylo docela pěkně, ale chladno. Jsou tam krásné skalní útvary končící v Tasmanově moři a nádherné vlny, které využívají surfaři. Pak ještě navštívili přírodní park Arataki – deštný prales s nádhernými výhledy na krajinu, moře a město Auckland.

19.-20.6.2012 – úterý, středa – roztřídění věcí pod lůžka – pod podlážky, obzvlášť náhradní díly.  Oprava bočního prkna u lůžka. Natření všech dřevěných ploch na levoboku vč. hl. přepážky. Uklizení celé kuchyně /kromě vařiče/ a nové nátěry. Novš natřel všechny bildgové prostory. Vyházel zrezivělé kuchyňské nářadí: nepoužité pánve zrezivěly, teflon byl napaden plísní, jež nešla odstranit. Zrezivěly i všechny nerezové příbory a panty u desky navigačního stolu. Ty se daly však koupit, tak je Petr vyměnil.

Přišla za ním na loď návštěva: krajanka paní Čechová s miminkem. Vyrábí zde krásné kalendáře a omalovánky, které zanechala pro naše vnoučátka. Dále přijel za Petrem Bob McDavitt, odvezl jej k němu domů a předvedl mu všechny jeho PC a programy, na kterých provádí své předpovědi. Večer zavezl Petra domů k paní Martě. Petr s Bobem si padli do oka, velmi si rozumí, protože mají podobné životní filozofie.

21.-25.6.2012 – čtvrtek-pondělí – závěrečné práce šly do finiše. Byly dokončeny všechny úpravy, které bylo nutno udělat. Petr by prý však potřeboval ještě dva týdny. Ale stejně by mu nestačily a já věřím, že loď je v naprosto vzorném pořádku, připravena k případnému prodeji.

V neděli převážel loď na bójku k Ondrovi. Jakmile Neptun zjistil, že je opět na vodě, zadul mu svůj obligátní protivítr. Na Singu si však tentokrát nepřišel, protože nová pevná vrtule má sílu a poháněla loď celkem lehce kupředu. Seslal na něho ještě honem tři silné deště, které jej totálně promočily. Lilo mu do očí, že neviděl ani před sebe. Prostě Neptun chtěl, aby si to „užil“ podle jeho představ.  Petrovi bylo zajisté velice smutno, že mu končí život, který by mu velmi vyhovoval a přinášel velké uspokojení… Ale vše jednou skončí, aby mohlo začít cosi nového. Po návratu od Ondry mi volal. Cítila jsem, že je smutný, ale zároveň mně řekl, jak moc se těší domů, ke mně a jak pro něho jsou krásné chvíle si spolu sednout a vyprávět si všechno možné. A tyto chvíle se nám blíží.

26.6.2012 – úterý – brzy ráno Petr odjel na letiště a vydal se na cestu domů. Letěl do Soulu, kde byl nocleh a druhý den pokračoval přímým letem do Prahy. Určitě mu bylo velice smutno, že opouští svou loď  Singu, která byla po 8 měsíců jediným jeho útočištěm a vrtkavým domovem. Bezpečně spolu zvládli náročnou plavbu a chápu, že i přes těšení se domů převládal vnitřní smutek. Na moři zajisté hodně přemýšlel a porovnal si veškeré skutečnosti a možnosti. Po zralé úvaze došel vždy ke stejnému závěru, jako před měsíci, že je nad jeho možnosti, vlastnit loď a celé roky a zimy platit kdesi kotvení, opravy a údržbu. Petr není člověk, který v zásadních názorech ustoupí a pokud mu jde o něco opravdu moc, neumím si přdstavit, že by se nechal „zmanipulovat“ mnou nebo kýmkoli jiným. Do této plavby nainvestoval vše, co doma bylo. Je mu víc než jasné, že on na prahu důchodu velké námořní projekty již tvořit nemůže. Dokázal hlavně sobě, že fyzicky i psychicky by celou trasu zvládl – a to je pro něho důležité vědět. Já osobně jsem přsvědčená, že se najdou náročné a zajímavé plavby, na kterých se bude moci účastnit. Ale už ne je mít jen na svých bedrech.

Další díl:  Singa: 27.června- 2.července KONEČNĚ DOMA

1 COMMENT

Comments are closed.