Slasti a strasti Řecka: Flotilové plavby

Flotila Sailing Holiday. Docela milá a příjemná - posádku tvoří výhradně starší dvojice partnerů a lodě jsou do 35 stop.

Dneska nebudu psát o slastech, ale spíše o strastech. Tedy o strasti jedné, za to značně rozsáhlé. Jsou to flotilové plavby.

Flotilové plavby se v posledních letech rozrostly v celém severovýchodním a centrálním středomoří, ale charakter ostrovů a pobřeží určuje, že nejvíce se jim bude dařit v Řecku, Chorvatsku a (poněkud méně) v Itálii. Moje zkušenosti s nimi jsou z řecké Egeje, kde trávím v poslední době na moři skoro čtyři měsíce z roku.

Co je flotilová plavba? Flotilová plavba je uskupení deseti až dvaceti lodí (výjimečně i více), velmi často z jedné charterovky, organizovaná bud přímo tou charterovkou, nebo na to speciálně založenou firmou. Nejde tedy o spoluplavbu několika přátelských posádek, ale o organizovaný zájezd. Velmi často jde o lodi kolem 50 stop, případně katamarány, existují však i flotilovky lodí menších. V drtivé většině je posádka flotilových lodí tvořena nejachtaři doplněných profesionálním skiperem, nebo dvojicí skiperů. Méně často jde o jachtařské posádky, které tak sbírají zkušenosti.

Nic proti lidem, kteří chtějí být na moři – ale tohle začíná být docela masovka. Vždyť si to představte. V jeden týden operuje v oblasti několik flotilovek a to znamená, že skupiny po deseti, dvaceti lodích se valí od přístavu k přístavu, od taverny k taverně. Městská mola jsou v Řecku malá a mariny chorvatského typu tam pohledáte jako jehlu v kupce, takže dvacet lodí bezpečně obsadí celý přístav. Třeba ve čtvrtek nemá smysl jezdit na Agistri, protože tam každý čtvrtek dorazí flotila Mediterrain Sailing, což je 20 padesátkových lodí plných lidí do třiceti let hlavně z Austrálie, Briánie a Ameriky. A vypukne Greek Party. Pokud hledáte na lodi klid, tak si tenhle zážitek rádi odpustíte. A když se sejdou flotily dvě, což se děje často, stojí pak lodě v balíku klidně po sedmi nebo deseti (viděl jsem) a na mole kotva břeh pak ve třech řadách (také jsem viděl). Nedejbože, aby do toho udeřil silný vítr…

Další potíží je, že některé firmy šetří na skiperech a flotilové lodě pak nemají profesionální vedení. Vím z první ruky – přímo od účastníka flotilové plavby v Saronském zálivu – že na jejich lodi nebyl skiper. Posádka byla tvořena platícími účastníky, nikdo z nich neměl žádný průkaz a ani zkušensoti s plachtěním! Jen z malého motorové člunu! To je samozřejmě silná káva. Organizátoři spoléhají na to, že když tak lodi pomůže servisní plavidlo, které flotilu doprovází a při zajíždění převezme velení hlavní vedoucí, na kterého loď před přístavem počká. Ale představte si, že po takové lodi budete chtít, aby znala pravidla předností v jízdě nebo něco jiného z COLREGu! Masakr, co?

Nicméně, většina Skiperů flotilovek jsou profící a dá se s nimi rozumně komunikovat. Ale přístav prostě obsadí a pokud nepřijedete včas, ostrouháte. To „včas“ už je dneska ve vrcholně sezóně i 13:00. Bohužel. Jinak vám zbývají zátoky. Já osobně, když fotilovku potkám, skočím za jejich vedoucím a zjistím si, kam druhý den plují. A pak pluji na opačnou stranu.

Asi se s tím nedá nic dělat. Ale musím říct, že masovost zabíjí. Půjčovny kánoí prakticky zničily vodáctví v Čechách, masový turismus zabíjí poslední krásná místa na planetě, a charterové společnosti… ? Snad se mýlím a snad se rozvoj flotilovek zastaví. Jinak nám ta svoboda a poetika osamnělých plaveb a zastrčených řeckých přístavů zmizí v minulosti.