Smutný konec plavby kolem světa

Foto: glennwakefieldaroundtheworld.com

Jachting je krásný i tím, že poskytuje životní zážitky do pozdní věku. Rádi píšeme o zasloužilých moreplavcích, kteří místo křesla u televize sedí za kormidlem uprostřed bouří Jižního atlantiku a vyhrávají závody osamělých mořeplavců. Bohužel tenhle příběh nebude o splněném snu na stará kolena.

Kanaďan Glenn Wakefield se pokoušel již o třetí sólo plavbu kolem světa. Jeho první pokus v letech 2007- 2008 skončil po 220 dnech a několika převrácený lodě v bouřích. S otřesem mozku ho zachránila argentinská oceánografický loď Puerto Deseado. Při pokusu v roce 2013-2014 musel cestu přerušit po 116 dnech pro poruchu takeláže (hrozilo protržení některého z ocelových lan stěžně) a plavbu zakončil v Austrálii. Teď 70 letý zkušený jachtař vyplul 6. září na své lodi West Wind II (model Comanche 42) z města Victoria. 

Foto: glennwakefieldaroundtheworld.com

Plavbu přerušila mozková příhoda, která Glenna postihla přibližně 500 kilometrů od San Francisca. Než ztratil vědomí, stihl o svém stavu uvědomit rodinu. Jeho manželka uvědomila záchranné koordinační centrum v Alamedě, čímž se spustila 48 hodinová záchranná operace. Americká pobřežní stráž vyslala na jeho poslední pozici letadlo, které loď lokalizovalo. Následnou žádost o pomoc adresovanou lodím v oblasti zachytila kontejnerová loď M/V Colombo Express, na kterou kanadského jachtaře v bezvědomí dopravila menší záchranná loď. Následně jednotka americké národní gardy (129 Rescue Wing) specializovaná na záchranné operace vyslala vrtulník a koordinovala náročnou přepravu do nemocnice v San Jose. Než se tam Glenn dostal, bylo potřeba 5 letadel a několik tankování ve vzduchu.

Lékaři Glenna okamžitě operovali a odstranili krevní sraženinu. Aktuálně je stabilizovaný, na jednotce intenzivní péče. Vysoký věk a dlouhá doba mezi mozkovou příhodou a operací jsou bohužel nepříznivé faktory pro prognózu dalšího vývoje. Podle dostupných informací je Glenn při vědomí a rodina se s ním snaží komunikovat na dálku pomocí videohovorů. Zatím ale není schopen reagovat jinak než pohledem na obrazovku. Osobní návštěva není vzhledem ke COVIDové situaci v USA možná a rodina připravuje jeho transport do Kanady k dalšímu léčení.

Samostatnou kapitolou nešťastné události je účet za zdravotní péči. Glenn počítal s tím že může být třičtvrtě roku na moři, ale ne s tím, že by se měl pojistit na zdravotní péči v USA, kde mají nejdražší zdravotnický systém na světě. Účet za péči se zatím vyšplhal na 370 000 USD. Rodina vyhlásila kampaň na Gofundme, kde se jim zatím dárci pomohli celkovou částkou 138 000 USD. Kdybyste chtěli udělat dobrý skutek, najdete ho pod odkazem zde. Za Krásu jachtingu přejeme Glennovi úspěšné a rychlé zotavení a jeho rodině hodně sil do následujících dní a týdnů.

Edit: Bohužel, po uzávěrce, dne 7.10. přišla do redakce zpráva, že Glenn svůj boj včera 6.10. prohrál. R.I.P.